Australian open: Đoković i Lajović u osmini finala

Srpski teniseri Novak Đoković i Dušan Lajović plasirali su se u osminu finala Otvorenog prvenstva Australije.

Petog dana Australian open-a, od dvojice srpskih predstavnika u singlu, na teren je prvi izašao 27-i teniser sveta i odigrao težak meč protiv Pedra Martineza. Već u prvom setu bilo je jasno da će se na terenu odvijati velika borba, obojica su sigurno držali svoj servis dok Srbin nije napravio brejk pri rezultatu 4:4. Međutim, španski teniser je uzvratio istom merom i nakon što su još po jednom uspešno odservirali, ušlo se u taj-brejk. Lajović je poveo 3:0, pa 4:1 ali to nije bilo dovoljno, jer je Martinez ponovo uspeo da se vrati iz izgubljene situacije i preokrene rezultat. Na kraju je dobio prvi set rezultatom 8:6.

Drugi set je počeo dobro za Lajovića jer je na startu napravio brejk i održavao prednost do rezultata 5:4 kada nije uspeo da odservira za set. Ipak, u narednom gemu ponovo pravi brejk i završava set u svoju korist 7:5. U trećem setu Španac je poveo 1:0 a onda nestao sa terena. Lajović je pronašao svoju igru i sa lakoćom set rešio u svoju korist – 6:1, uz čak tri oduzeta servisa. U četvrtom setu viđena je nešto veća borba ali je delovalo da Lajović drži sve konce u svojim rukama, što je i potvrdio u poslednjem gemu kada je slomio Martineza. Posle 3 sata i 14 minuta igre, Lajović je sebi obezbedio najbolji dosadašnji rezultat na australijskom Gren-slemu.

Lajovića u osmini finala čeka težak posao, jer mu je protivnik jedan od glavnih pretendenata na titulu, sedmi teniser sveta, Aleksandar Zverev. Meč se igra u nedelju, a očekuje se da će organizatori Zverevu i Krajinoviću dodeliti jedan od dva glavna terena u Melburn parku.

Najbolji teniser sveta Novak Đoković uspeo je, posle dosta problema, da se plasira u osminu finala njegovog najuspešnijeg Gren-slema. U meču punom oscilacija i zabrinjavajućih momenata za Srbina, pre svega zbog povrede desnog kuka i očiglednih bolova sa kojima je Đoković igrao, uspeo je da slomi nezgodnog Amerikanca Tejlora Frica rezultatom 3:2.

Prvi set je Đoković dobio u taj-brejku, nakon što nije uspeo da održi brejk prednosti i odservira za set. Ipak, u 13-om gemu Novak je bio više nego ubedljiv i sa 7:1 rešio set u svoju korist. Na startu drugog seta, Đoković je napravio brejk i tu prednost održavao do kraja-6:4.

Izgledalo je da će ovo biti još jedna rutinska pobeda za svetskog broja 1, ali problemi za njega kreću početkom trećeg seta. Nakon trećeg gema, pri rezultatu 2:1 za Frica, Đoković traži medicinsku pomoć, sa bolnom grimasom i držeći ruku u predelu stomaka. Nakon povratka sa tretmana na teren, Đoković osvaja gem ali ne izgleda dobro i ima vidljive poteškoće u kretanju. Pokušava da skrati poene, vidno je nervozan i van ritma, te gubi svoj servis i Fric to koristi – osvaja treći set rezultatom 6:3 i smanjuje na 2:1 u setovima.

Četvrti set nije počeo najbolje za Novaka, mučio se na svom servisu a ubrzo i pretrpeo brejk. Zanimljivo je da su se sredinom četvrtog seta tribine ispraznile jer je u ponoć po lokalnom vremenu, počeo novi lockdown u Melburnu zbog nepovoljne epidemiološke situacije. Nakon kratke pauze, igrači su se vratili na teren. Fric je održao prednost brejka i mirno došao do izjednačenja- 2:2. Treba napomenuti da su Đokovićevi udarci izgledali bolje i bili dosta precizniji bez obzira na izgubljeni set i očiglednu Novakovu frustriranost povredom. Peti set Đoković je dobio na suv kvalitet i iskustvo – fokusirao se na svoje servis-gemove a na protivnikove pokušavao da agresivnom igrom skraćuje poene. Amerikanac je poklekao u šestom gemu kada je Srbin napravio brejk i uspeo da završi meč. Na kraju, peti set je završen u Đokovićevu korist- 6:2.

U izjavi koju je odmah nakon meča dao Barbari Šet, Novak je rekao da nije siguran kog je intenziteta zadobijena povreda, kao i da ne zna da li će biti spreman da za dva dana izađe na teren. Ukoliko Đokovićeva povreda bude uspešno sanirana, u sledećem kolu će igrati protiv Kanađanina Miloša Raonića. Meč bi, po rasporedu, trebalo da se odigra u nedelju, u večernjim satima po lokalnom, a u jutarnjim po srednjo-evropskom vremenu.