Završni turnir u Istanbulu – žreb

   Održan je žreb za završni WTA turnir, koji se od 23. do 28. oktobra održava u Istanbulu. Po prvi put u istoriji, najboljih 8 biće iz 8 različitih zemalja!

Format takmičenja jesteformat igranja po grupama. Teniserke se dele na dve grupe, tako što se u jednoj grupi nalaze prvi nosilac i , u zavisnosti od žreba treći ili četvrti, u drugoj se onda nalaze druga dva nosioca, dok se ostale teniserke raspoređuju žrebanjem. Sistem je igranje ”svaka sa svakom” a najuspešnije dve iz obe grupe, idu u polufinale, gde se direktno  bore za mesto u finalu.

 

Crvena grupa
 Viktorija Azarenka Serena Vilijams Anđelik Kerber Na Li
Bela grupa
 Marija Šarapova  Agnješka Radvanjska  Petra Kvitova  Sara Erani

Prva rezerva turnira je Australijanka Samanta Stosur,a druga Marion Bartoli. Titulu brani Petra Kvitova, ali s obzirom na trenutnu formu biće teško da joj to ”pođe za reketom”, mada nju nikada ne treba otpisati Favoriti su svakako finalistkinje US Opena, Viktroija Azarenka i Serena Vilijams, dok je Mariju Šarapova svakako ozbiljan kandidat. Serena I marija su jedine koje su ovaj turnir već osvajale dok je Viktorija  prošlogodišnji finalista, Sa druge strane Erani i Kerber su debitantkinje na ovom turniru.Dok su Radvanjska i Li ovde po drugi put kao direktne učesnice. Svakako, ako se može izdvojiti jedna teniserka, to je onda Serena Vilijams, a evo i zašto:

 

Ovo je najprestižniji ženski teniski turnir nakon Gren slem turnira. Najviše titula do sada osvojila je Martina Navratilova, koja je na ovom takmičenju pobeđivala osam puta. dok su među ostalima, i Kris Everet i Štefi Graf ostavile veliki trag na ovom turniru.

Bivša finala pojedinačno:

Mesto održavanja Godina Pobednica Poražena u finalu Rezultat
Sjedinjene Američke Države Hjuston 1971 Sjedinjene Američke Države Bili Džin King Australija Keri Melvil Rid 6–4, 4–6, 6–1
Sjedinjene Američke Države Boka Raton 1972 Sjedinjene Američke Države Kris Evert Australija Keri Melvil Rid 7–5, 6–4
1973 Sjedinjene Američke Države Kris Evert Sjedinjene Američke Države Nensi Riči Ginter 6–3, 6–3
Sjedinjene Američke Države Los Anđeles 1974 Australija Ivon Gulagong Sjedinjene Američke Države Kris Evert 6–3, 6–4
1975 Sjedinjene Američke Države Kris Evert Češka Republika Martina Navratilova 6–4, 6–2
1976 Australija Ivon Gulagong Sjedinjene Američke Države Kris Evert 6–3, 5–7, 6–3
Sjedinjene Američke Države Njujork Siti 1977 Sjedinjene Američke Države Kris Evert Flag of the United Kingdom Sju Barker 2–6, 6–1, 6–1
Sjedinjene Američke Države Okland 1978 Češka Republika Martina Navratilova Australija Ivon Gulagong 7–6(0), 6–4
Sjedinjene Američke Države Njujork Siti 1979 Češka Republika Martina Navratilova Sjedinjene Američke Države Trejsi Ostin 6–3, 3–6, 6–2
1980 Sjedinjene Američke Države Trejsi Ostin Češka Republika Martina Navratilova 6–2, 2–6, 6–2
1981 Češka Republika Martina Navratilova Sjedinjene Američke Države Andrea Džeger 6–3, 7–6(3)
1982 Nemačka Silvija Hanika Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova 1–6, 6–3, 6–4
1983 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova Sjedinjene Američke Države Kris Evert 6–2, 6–0
1984 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova Sjedinjene Američke Države Kris Evert 6–3, 7–5, 6–1
1985 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova Češka Republika Helena Sukova 6–3, 7–5, 6–4
1986(1) Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova Češka Republika Hana Mandlikova 6–2, 6–0, 3–6, 6–1
1986(2) Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova Nemačka Štefi Graf 7–6(6), 6–3, 6–2
1987 Nemačka Štefi Graf Argentina Gabrijela Sabatini 4–6, 6–4, 6–0, 6–4
1988 Argentina Gabrijela Sabatini Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver 7–5, 6–2, 6–2
1989 Nemačka Štefi Graf Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova 6–4, 7–5, 2–6, 6–2
1990 Jugoslavija Monika Seleš Argentina Gabrijela Sabatini 6–4, 5–7, 3–6, 6–4, 6–2
1991 Jugoslavija Monika Seleš Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova 6–4, 3–6, 7–5, 6–0
1992 Zastava Savezne Republike Jugoslavije Monika Seleš Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova 7–5, 6–3, 6–1
1993 Nemačka Štefi Graf Španija Aranča Sančez Vikario 6–1, 6–4, 3–6, 6–1
1994 Argentina Gabrijela Sabatini Sjedinjene Američke Države Lindzi Devenport 6–3, 6–2, 6–4
1995 Nemačka Štefi Graf Nemačka Anke Huber 6–1, 2–6, 6–1, 4–6, 6–3
1996 Nemačka Štefi Graf Švajcarska Martina Hingis 6–3, 4–6, 6–0, 4–6, 6–0
1997 Češka Republika Jana Novotna Francuska Meri Pirs 7–6(4), 6–2, 6–3
1998 Švajcarska Martina Hingis Sjedinjene Američke Države Lindzi Devenport 7–5, 6–4, 4–6, 6–2
1999 Sjedinjene Američke Države Lindzi Devenport Švajcarska Martina Hingis 6–4, 6–2
2000 Švajcarska Martina Hingis Sjedinjene Američke Države Monika Seleš 6–7(5), 6–4, 6–4
Nemačka Minhen 2001 Sjedinjene Američke Države Serena Vilijams Sjedinjene Američke Države Lindzi Devenport predat meč
Sjedinjene Američke Države Los Anđeles 2002 Belgija Kim Klajsters Sjedinjene Američke Države Serena Vilijams 7–5, 6–3
2003 Belgija Kim Klajsters Francuska Ameli Morezmo 6–2, 6–0
2004 Rusija Marija Šarapova Sjedinjene Američke Države Serena Vilijams 4–6, 6–2, 6–4
2005 Francuska Ameli Morezmo Francuska Meri Pirs 5–7, 7–6(3), 6–4
Španija Madrid 2006 Belgija Žistin Enen Francuska Ameli Morezmo 6–4, 6–3
2007 Belgija Žistin Enen Rusija Marija Šarapova 5–7, 7–5, 6–3
Katar Doha 2008 Sjedinjene Američke Države Venus Vilijams Rusija Vera Zvonarjova 6–7(4), 6–0, 6–2
2009 Sjedinjene Američke Države Serena Vilijams Sjedinjene Američke Države Venus Vilijams 6–2, 7–6 (4)
2010 Belgija Kim Klajsters Danska Karolina Voznjacki 6–3, 5–7, 6–3
Turska Istanbul 2011 Češka Republika Petra Kvitova Belorusija Viktorija Azarenka 7–5, 4–6, 6–3
2012      
2013      

Sa druge strane u konkurenciji parova učestvuju samo 4 tima, te takmičenje počinje od polufnalnog stadijuma

# Učesnice
1  Sara Errani (ITA)
 Roberta Vinci (ITA)
2  Andrea Hlaváčková (CZE)
 Lucie Hradecká (CZE)
3  Liezel Huber (USA)
 Lisa Raymond (USA)
4  Maria Kirilenko (RUS)
 Nadia Petrova (RUS)

Istorija:

(1972. i od 1975. do 1978. takmičenje u parovima se nije održalo)

Godina Pobednice Poražene u finalu Rezultat
1971 Sjedinjene Američke Države Rozmari Kasals
Sjedinjene Američke Države Bili Džin King
Australija Džudi Tegart Dalton
Francuska Fransoaz Dir
6–3, 1–6, 6–2
1973 Sjedinjene Američke Države Rozmari Kazals
Australija Margaret Kort
Francuska Fransoaz Dir
Flag of the Netherlands Beti Stov
6–2, 6–4
1974 Sjedinjene Američke Države Rozmari Kazals
Sjedinjene Američke Države Bili Džin King
Francuska Fransoaz Dir
Flag of the Netherlands Beti Stov
6–1, 6–7(2), 7–5
1979 Francuska Fransoaz Dir
Flag of the Netherlands Beti Stov
Flag of the United Kingdom Sju Barker
Sjedinjene Američke Države En Kijomura
7–6, 7–6
1980 Sjedinjene Američke Države Bili Džin King
Čehoslovačka Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Rozmari Kazals
Australija Vendi Tarnbul
6–3, 4–6, 6–3
1981 Čehoslovačka Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Sjedinjene Američke Države Barbara Poter
Sjedinjene Američke Države Šeron Volš
6–0, 7–6(6)
1982 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Sjedinjene Američke Države Keti Džordan
Sjedinjene Američke Države En Smit
6–4, 6–3
1983 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Zapadna Nemačka Klaudija Kode-Kilš
Zapadna Nemačka Eva Pvaf
7–5, 6–2
1984 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Flag of the United Kingdom Džo Dari
Sjedinjene Američke Države En Kijomura
6–3, 6–1
1985 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Zapadna Nemačka Klaudija Kode-Kilš
Čehoslovačka Helena Sukova
6–7(4), 6–4, 7–6(5)
1986 (1) Čehoslovačka Hana Mandlikova
Australija Vendi Tarnbul
Zapadna Nemačka Klaudija Kode-Kilš
Čehoslovačka Helena Sukova
6–4, 6–7(4), 6–3
1986 (2) Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Zapadna Nemačka Klaudija Kode-Kilš
Čehoslovačka Helena Sukova
1–6, 6–1, 6–1
1987 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Zapadna Nemačka Klaudija Kode-Kilš
Čehoslovačka Helena Sukova
6–1, 6–1
1988 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Zastava Sovjetskog Saveza Larisa Savčeno Neiland
Zastava Sovjetskog Saveza Natalija Zvereva
6–3, 6–4
1989 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Zastava Sovjetskog Saveza Larisa Savčeno Neiland
Zastava Sovjetskog Saveza Natalija Zvereva
6–3, 6–2
1990 Sjedinjene Američke Države Keti Džordan
Australija Elizabet Smajli
Argentina Mersedes Pas
Španija Aranča Sančez Vikario
7–6(4), 6–4
1991 Sjedinjene Američke Države Martina Navratilova
Sjedinjene Američke Države Pem Šrajver
Sjedinjene Američke Države Điđi Fernandez
Čehoslovačka Jana Novotna
4–6, 7–5, 6–4
1992 Španija Aranča Sančez Vikario
Čehoslovačka Helena Sukova
Čehoslovačka Jana Novotna
Letonija Larisa Savčenko Neiland
7–6(4), 6–1
1993 Sjedinjene Američke Države Điđi Fernandez
Belorusija Natalija Zvereva
Češka Republika Jana Novotna
Letonija Larisa Savčenko Neiland
6–3, 7–5
1994 Sjedinjene Američke Države Điđi Fernandez
Belorusija Natalija Zvereva
Češka Republika Jana Novotna
Španija Aranča Sančez Vikario
6–3, 6–7(4), 6–3
1995 Češka Republika Jana Novotna
Španija Aranča Sančez Vikario
Sjedinjene Američke Države Điđi Fernandez
Belorusija Natalija Zvereva
6–2, 6–1
1996 Sjedinjene Američke Države Lindzi Devenport
Sjedinjene Američke Države Meri Džo Fernandez
Češka Republika Jana Novotna
Španija Aranča Sančez Vikario
6–3, 6–2
1997 Sjedinjene Američke Države Lindzi Devenport
Češka Republika Jana Novotna
Francuska Aleksandra Fusaj
Francuska Natali Tozija
6–7(5), 6–3, 6–2
1998 Sjedinjene Američke Države Lindzi Devenport
Belorusija Natalija Zvereva
Francuska Aleksandra Fusaj
Francuska Natali Tozija
6–7(6), 7–5, 6–3
1999 Švajcarska Martina Hingis
Rusija Ana Kurnjikova
Španija Aranča Sančez Vikario
Letonija Larisa Savčenko Neiland
6–4, 6–4
2000 Švajcarska Martina Hingis
Rusija Ana Kurnjikova
Sjedinjene Američke Države Nikol Arent
Flag of the Netherlands Manon Bolegraf
6–2, 6–3
2001 Sjedinjene Američke Države Lisa Rejmond
Australija Rene Stabs
Zimbabve Kara Blek
Rusija Jelena Lihovceva
7–5, 3–6, 6–3
2002 Rusija Jelena Dementjeva
Slovačka Dženet Husarova
Zimbabve Kara Blek
Rusija Jelena Lihovceva
4–6, 6–4, 6–3
2003 Španija Virhinija Ruano Paskval
Argentina Paola Suarez
Belgija Kim Klajsters
Japan Ai Sugijama
6–4, 3–6, 6–3
2004 Rusija Nađa Petrova
Sjedinjene Američke Države Megan Šonesi
Zimbabve Kara Blek
Australija Rene Stabs
7–5, 6–2
2005 Sjedinjene Američke Države Lisa Rejmond
Australija Samanta Stosur
Zimbabve Kara Blek
Australija Rene Stabs
6–7(5), 7–5, 6–4
2006 Sjedinjene Američke Države Lisa Rejmond
Australija Samanta Stosur
Zimbabve Kara Blek
Australija Rene Stabs
3–6, 6–3, 6–3
2007 Zimbabve Kara Blek
Sjedinjene Američke Države Lajzel Hjuber
Slovenija Katarina Srebotnik
Japan Ai Sugijama
5–7, 6–3, 10–8
2008 Zimbabve Kara Blek
Sjedinjene Američke Države Lajzel Hjuber
Češka Republika Kveta Peške
Australija Rene Stabs
6–1, 7–5
2009 Španija Nurija Ljagostera Vives
Španija Marija Hose Martinez Sančez
Zimbabve Kara Blek
Sjedinjene Američke Države Lajzel Hjuber
7–6(0), 5–7, 10–7
2010 Argentina Žizela Dulko
Italija Flavija Peneta
Češka Republika Kveta Peške
Slovenija Katarina Srebotnik
7–5, 6–4
2011 Sjedinjene Američke Države Lisa Rejmond
Sjedinjene Američke Države Lajzel Hjuber
Češka Republika Kveta Peške
Slovenija Katarina Srebotnik
6–4, 6–4
2012
2013

Za više informacija pogledajte OVDE