Vimbldon, 4.dan (M) : Kirgios i Veseli oduševili u maratonima

Četvrti dan Vimbldona je za nama, a u mečevima je viđeno puno drame i preokreta. Kiša je na kraju poremetila program pa je par mečeva ostalo nedovršeno. Zvezde dana su Nik Kirgios i Jirži Veseli, koji su stigli do pobeda kroz pet setova .

Nik Kirgios najmlađi je preostali teniser u žrebu, ali da brzo stiče neophodno iskustvo i šampionski mentalitet dokazao je danas. Australijanac je na turnir stigao posle osvojenog čelendžera na travi u Notingemu  pa se znalo da ima igru, ali Rišar Gaske je imao iskustvo na svojoj strani. Tako je i počelo: rutinski je Gaske stigao da dva seta prednosti, a onda je Kirgios zaigrao i odlučio da “skupo proda kožu”. Titula u Notingemu donela mu je specijalnu pozivnicu i nije razočarao, krenuo je u preokret u svom tek petom Gren Slem meču. Prvo je nadoknadio jedan, pa drugi set razlike i ušlo se u peti set. Francuz je stigao do meč lopte, ali nije je iskoristio. Nije ni drugu, ni treću, pa je Kirgios brojao do devete. I sve ih je spasio! Jedna od njih bila je i dupla servis greška kada ga je čelendž spasao poraza. Brejkom  u sedamnaestom gemu došao je do servisa za meč koji je završio 21. as udarcem, ujedno desetim uzastopnim poenom u tom trenutku! Na kraju 3-6, 6-7(4), 6-4, 7-5, 10-8 za Australijanca. Dovešće ovo Kirgiosa do ranga karijere, oko 120. mesta, a ako prođe korak dalje ući će u top 100.

Za osminu finala igraće protiv Jiržija Veselog koji je, takođe u pet setova, stigao do trijumfa, ali umalo ne prokockavši dva seta i brejk prednosti protiv Gaela Monfisa. Poveo je Veseli 7-6, 6-3, ali onda nije znao da dokusuri nervoznog Monfisa. Francuz se izvukao, kroz dva taj brejka odveo meč u peti set. Imao je Veseli istu prednost na Australian Open-u protiv Andersona pa izgubio i kada je u osmom gemu Francuz došao do dve brejk šanse, svi su otpisali Čeha. Veseli je preživeo gem, stigao odmah do brejka i servisa za meč. Stegla se ruka visokom serveru, dao je nove dve brejk lopte, ali serijom poena uspeo je da se izvuče i dobije meč nakon gotovo četiri sata igre. 7-6(3), 6-3, 6-7(1), 6-7(3), 6-4 bilo je na kraju za Veselog koji je prvi put dobio nosioca na svom petom Gren Slemu.

Rafael Nadal provukao se u drugom kolu, opet nakon seta zaostatka, u reprizi okršaja iz 2012. godine protiv Lukaša Rosola. Imao je Rosol set i brejk, pa set loptu u taj brejku, ali dupla servis greška koštala ga je taj brejka, seta, a ispostavilo se i meča. Nadal je bio silno motivisan, bodrio se kao retko kada u ranim rundama Gren Slem mečeva i stigao je do pobede 4-6, 7-6(6), 6-4, 6-4. Za osminu finala igraće protiv Mihaila Kukuškina, koji je u laka tri seta savladao srpskog zeta, Franka Dančevića 6-3, 6-3, 6-2.

Ubedljiv je bio Kei Nišikori pa je prepustio samo šest gemova Denisu Kudli. U svakom setu bio je sve bolji i ubedljiviji za konačnih 6-3, 6-2, 6-1 pa će za osminu finala igrati protiv Simonea Bolelija. Italijan je šokirao uvek nepredvidivog Filipa Kolšrajbera i u još jednom maratonu slavio sa 4-6, 6-4, 6-3, 2-6, 7-5. Italijan je imao velikih problema sa povredama što je dovelo do velikog pada na listi, ali ovim turnirom obezbedio je skok do oko 105. mesta, tik iza najboljih 100. Boleli je laki luzer u žrebu, a do ove dve pobede imao je isto toliko trijumfa u celoj sezoni na ATP turnirima.

Miloš Raonić plasirao se, verovali ili ne, prvi put u treće kolo Vimbldona, pobedom nad Džekom Sokom, sa rutinskih 6-3, 6-4, 6-4. Raonić se bori za top 10 mesto nakon turnira sa Iznerom, Dimitrovim, Nišikorijem i Marijem pa je svaka naredna pobeda samo šansa više za Kanađanina da tu i ostane. U trećem kolu igraće protiv prošlogodišnjeg četvrtfinaliste Lukaša Kubota, koji je bio bolji od Dušana Lajovića u četiri tesna seta.

Stan. Vavrinka nije briljirao protiv upornog Lua, ali je pobedio nakon četiri seta 7-6(6), 6-3, 3-6, 7-5 i za mesto u osmini finala( koje mu je najbolji rezultat ovde) boriće se sa Denisom Istominom koji je sa Julijanom Rajsterom samo u prvom setu imao problema. Nakon dobijenog taj brejka, rutinski je meč priveo kraju brejkom u svakom narednom setu za 7-6(7), 6-4, 6-4.

Rodžer Federer bio je ubedljiv protiv Žila Milera u meču koji se igrao pod dvostrukim uslovima. Počeli su na otvorenom i odigrali set i po, a onda su zbog kiše igrali pod krovom, ali je Rodžer u oba slučaja bio jednako ubedljiv pa sa 6-3, 7-5, 6-3 ide na megdan pobedniku meča Granoljers-Hiraldo. Njih je kiša prekinula u petom setu, kod rezultata 6-4, 6-7(2), 6-1, 1-6, 2-1 za Španca.

Džon Izner odigrao je maraton, još jedan na Vimbldonu, ali samo u taj brejku uvodnog seta. U drugom najdužem taj brejku ikada na Vimbldonu bilo je 19-17 za Iznera protiv Jarka Nieminena, a onda je naredna dva seta dobio 7-6(3), 7-5 pa će u trećem kolu igrati protiv pobednika meča Felisijano Lopez-Ante Pavić koji nije ni počeo zbog kiše.

Prošlogodišnji polufinalista Ježi Janovič i bivši pobednik Vimbldona Lejton Hjuit sredinom prvog seta morali su da napuste teren zbog kiše, kod rezultata 7-5, 4-4 u korist Poljaka. Pobednika čeka Tomi Robredo koji je sa 6-4, 6-1, 7-6(5) bio bolji od Manarina.

Prekinuti meč drugog kola završili su Conga i Kveri i Francuz je, nakon pet setova i osam gemova danas, stigao do pobede, spasivši sinoć meč loptu u dvanaestom gemu petog seta. Conga je pobedio 4-6, 7-6(2), 6-7(4), 6-3, 14-12 i još uvek nema poraz u mečevima na Vimbldonu u kojima je igrao peti set.