Vavrinka nadigrao ranjenog Nadala i osvojio prvi Gren slem

stenStanislas Vavrinka uspeo je na Australijan openu da osvoji svoj prvi Gren slem pošto je u finalu savladao ranjenog Rafaela Nadala sa 6-3, 6-2, 3-6, 6-3 za 2 sata i 25 minuta igre.

Pokušao je, nije uspelo. Pokušao je ponovno, ponovno nije uspelo. I tako dvanaest puta. Sve do 15 vanserijskih dana u Melburnu koje je zaključio finalom za pamćenje. Nadal je u susret ušao sa samopouzdanjem čoveka koji je svog izazivača pobiedio 12 puta, bez izgubljenog seta.

Vavrinka nije mogao isplanirati bolji početak finalnog meča. Nakon tri sigurna servis gema obojice, Vavrinkin pritisak urodio je plodom u četvrtom gemu, kada stvara dve vezane brejk prilike. Već prvu je iskoristio ubacivši moćni forhend nakon kojeg je Nadalova lopta završila u mreži. Prednost od 3-1 povećao je na 4-1 dominantnim servisom, a priliku za dvostruki brejk (treća brejk lopta u meču) propustio je da iskoristi na 4-1 i 30-40.

Vavrinka, od ponedeljka prvi reket Švajcarske (biće broj tri!), do servisa za prvi set dolazi pokazavši najbolju formu u životu, ali u trenucima serviranja za set dolazi do laganog zastoja. Nadal koristi nekoliko nekontrolisanih udaraca Švajcarca pa stvara prve tri prilike za oduzimanje servisa u meču (0-40). Vavrinka se nije predavao, vezao je pet poena za redom i osvojio tako prvi set protiv Španca u karijeri.

Stvari u drugom setu postaju gore za Nadala, tražio je MTO zbog povrede leđa pa je Vavrinka lagano osvojio i drugi set sa 6-2 za velikih 2-0 u setovima.

Šta god je učinjeno za vreme pauze van terena, počelo je delovati u drugom gemu trećeg seta. Nadal ponovo kreće sa ritualima, bolje trči, trudi se da prebacuje prvi servis jače. Sve je urodilo plodom, Vavrinka je “uspavan”, a Španac prelazi u vođstvo (3-1) s jednim brejkom prednosti. Nadal drži brejk sve do 5-3, gde koristi drugu set loptu nakon dve brejk prilike Vavrinke i smanjuje zaostatak na 2-1 u setovima.

ao 2014Vavrinka tokom četvrtog seta pomalo vraća formu sa početka meča, iako gubi prednost oduzetog servisa pri rezultatu 4-2. Tri uzastopna brejka od 3-2 do 5-3 odlučila su susret dvojice velikih boraca. Ipak zasluženo su prvi Gren slem u karijeri i u ponedeljak treće mesto ATP liste, nakon briljantno odigranog turnira, otišli u ruke novog švajcarskog broja jedan.

Vavrinka je u finalnom okršaju upisao 19 asova, 87% poena nakon prvog servisa, 51% nakon drugog, te čak 92% uspešnosti na mreži. Od 15 prilika za brejk iskoristio je pet i zabeležio je 53 vinera i 49 grešaka. Vavrinka je tako na jednom gren slemu pobedio prvog i drugog tenisera sveta, što nije pošlo nikom za rukom već 20 godina.