Turniri od 31.10-06.11

Turniri od 31.10-06.11

WTA International, Bali, Indonesia, $600.000, tvrda podloga
Singl
1/4 finale: Bartoli (FRA) 1  – Garrigues (ESP) 6-4 6-7(7) 0-1 ret
Lisicki (GER) 3  – Hantuchova (SVK) 7-5 6-2
Ivanović (SRB)  – Vinci (ITA) 4 6-3 6-3
Petrova (RUS)  – Peng (CHN) 2 6-4 6-3
1/2 finale Ivanović (SRB)  – Petrova (RUS) 6-1 7-5

Lisicki (GER) 3  – Garrigues (ESP) 3-6 6-4 0-4 pred.
Finale
Ivanović (SRB)  – Garrigues (ESP) 6-3 6-0

ATP500 Basel, Switzerland, € 1,225,000, dvorana
Singl
1. kolo: Đoković (SRB)1 Malisse (BEL) 6-2 4-6 7-5
Troicki (SRB) 7 Baghdatis (CYP) 6-4 6-7(8) 2-6
Tipsarević (SRB)6 Mayer (GER) 1-5, pred. Janka
2. kolo: Đoković (SRB)1 Kubot (POL) 6-1 6-2
1/4 finale: Đoković (SRB)1 Bagthatis (CYP) 2-6 6-2 6-3
1/2 finale: Đoković (SRB)1 Nishikori (JPN) 6-2 6-7(4) 0-6

Dubl
1. kolo: Zimonjić/Llodra (SRB/FRA) 1 Lammer/Sadecky (SUI/SUI) 6-3 7-6(10)

Troicki/ Dodig
(SRB/CRO)
 – Bellucci/ Giraldo
(BRA/ COL)
6-3 3-6 10-5
1/4 finale:
Zimonjić/Llodra (SRB/FRA) 1  – Fish/ Roddick
(USA/ USA)
WO

Troicki/ Dodig
(SRB/CRO)
 – Kas/ Peya
(GER/ AUT)
4-6 6-4 10-5
1/2 finale: Zimonjić/Llodra (SRB/FRA) 1  – Troicki/ Dodig
(SRB/CRO)
6-2 7-6(5)
Finale:
Zimonjić/Llodra (SRB/FRA) 1  – Nestor/ Mrnyi
(CAN/ BLR) 2
6-4 7-5

ATP CH Eckental, Germany, €30,000 +H, tepih
Singl
1. kolo: Bozoljac (SRB)  – Begemann (GER) Q 2-6 7-6(4) 6-3
2. kolo:
Bozoljac (SRB)  – Krawietz (GER) WC pred. Bozoljca


ATP CH Sao Leopoldo, Brasil, $35.000, šljaka

Singl
1. kolo:
Ćirić (SRB)  – Junqueira (ARG) 2 6-2 7-6(2)
2. kolo:
Ćirić (SRB)  – Alund (ARG) ALT 2-6 7-6(5) 6-4
1/4 finale:
Ćirić (SRB)  – Hidalgo (ESP) 6 6-4 7-5
1/2 finale:
Ćirić (SRB)  – Brzezicki (ARG) 4-6 7-6(3) 3-1 pr.
Finale:
Ćirić (SRB)  – Mayer (ARG) 4 5-7 6-7(1)

 

ITF Istanbul, Turkey, $25.000, tvrda podloga
Kvalifikacije
1. kolo: Erić (SRB)5  – Slobodna
2. kolo: Erić (SRB)5  – Abduraimova (UZB)10 6-3 6-0
Singl
1. kolo: Krunić (SRB) 4  – Karagoz (TUR) WC 6-0 6-0
Erić (SRB) Q  – Clerico (ITA)LL 6-3 6-1
2. kolo: Krunić (SRB) 4  – Shapatava (GEO) 3-6 0-6
Erić (SRB) Q  – Pavlović (FRA) 8 4-6 6-2 3-2pred.
1/4 finale: Erić (SRB) Q  – Tsurenko (UKR) 1 4-6 0-6
ITF Antalya, Turkey, $10.000, šljaka
Kvalifikacije
1. kolo: Jakšić (SRB) 1 Slobodna
2. kolo: Jakšić (SRB) 1 Leievo (FIN) 7-6(3) 6-1 
3. kolo: Jakšić (SRB) 1  – Kyrylova (UKR) 6-1 6-2
Singl
1. kolo: Kostić (SRB)  – Semenova (RUS) Q 6-0 2-6 6-2  
Jakšić (SRB) Q  – Golubic (SUI) 6 6-4 6-4
2. kolo: Kostić (SRB)  – Gorgodze (GEO) 2 1-6 1-6
Jakšić (SRB) Q  – Tomova (BUL) 6-2 6-4  
1/4 finale: Jakšić (SRB) Q  – Kolb (UKR) 7-5 5-7 6-4 
1/2 finale:
Jakšić (SRB) Q  – Andrei (ROU) 1 7-6(2) 7-6(5)  
Finale:
Jakšić (SRB) Q  – Poznikhirenko (UKR) 6-4 6-2 


ITF Bujumbura, Burundi, $10.000, šljaka
Singl
1. kolo: Rajić (SRB) Civarollo (ITA) 8 2-6 4-6
 ITF Niceville, USA, $10.000, šljaka
Singl
1. kolo: Obradović (SRB)  – Crepaldi (ITA) 6 6-2 6-1
2. kolo: Obradović (SRB)  – Bangoura (USA) WC 6-3 2-6 6-2 
1/4 finale:
Obradović (SRB)  – Beidas (LYB) 4 1-6 3-6
ITF Antalya, Turkey, $10.000, tvrda podloga
Kvalifikacije
1. kolo: Đoković M. (SRB) Bagateliya (RUS) 4-6 7-6(8) 4-6
Singl
1. kolo: Zlatanović (SRB)  Gombos (SVK) 5 1-6 0-6

Sint-Katelijne-Waver, Belgium, Grade 4   
Singl
1. kolo: Tepavac (SRB) 3  – Rauseo (FRA) 6-4 2-6 7-5 
2. kolo: Tepavac (SRB) 3  – Van Rijthoven (NED) Q 6-3 6-2
3. kolo:
Tepavac (SRB) 3  – De Paepe (BEL) 14 6-2 7-5
1/4 finale:
Tepavac (SRB) 3  – Harris (GBR) 5 6-1 6-2  
1/2 finale:
Tepavac (SRB) 3  – Soendergaard (DEN) 1 6-2 6-4 
Finale
Tepavac (SRB) 3  – Marterer (GER) 2 6-3 6-1 
Budapest, Hungary, Grade 5, šljaka    
Dečaci
Kvalifikacije
1. kolo: Pjevčević (SRB)  – Agoston (HUN) 6-1 4-6 7-6(5) 
2. kolo: Pjevčević (SRB)  – Ketyi (HUN) 3 1-6 6-2 6-4 
3. kolo: Pjevčević (SRB)  – Moritz (AUT) 5 7-6(9) 6-4
Singl
1. kolo: Pjevčević (SRB) Q  – Prezioso (ITA) 6-4 6-2
Marković (SRB) 2  – Kovacs (HUN) 4-6 4-6
2. kolo: Pjevčević (SRB) Q  – Toth (HUN) 1 4-6 4-6
Devojčice
Kvalifikacije
1. kolo: Marinković (SRB)  – Kelemen (HUN) 6-0 6-1
Tasovac (SRB)  – Toronyi (HUN) 3-6 4-6
Lukić (SRB)  – Szabo (HUN) 3-6 3-6
Jeremić (SRB)  – Dudas (HUN) 1-6 1-6
Ćatipović (SRB)  – Hollosy (HUN) 6-3 4-6 6-2 
Kuzmanović (SRB) 4  – Borbely (HUN) 6-3 3-6 4-6
2. kolo: Marinković (SRB)  – Muller (HUN)1 4-6 2-6
Ćatipović (SRB)  – Snita (POL)7 3-6 1-6
Singl
1. kolo: Ostojić (SRB) 7  – Szentes (HUN) 6-4 7-6(2) 

Dukić (SRB)  – Brarzo (HUN) 2-6 0-6

Radanović (SRB)  – Bondar (HUN) WC 6-4 6-3
Džinić (SRB) 3  – Galfi (HUN) WC 0-6 2-6
2. kolo: Ostojić (SRB) 7  – Bekefi (HUN) Q 0-6 6-4 7-6(2)
Radanović (SRB)  – Stolnar (HUN) 7-6(3) 4-6 6-1
1/4 finale: Ostojić (SRB) 7  – Muller (HUN) 1 2-6 3-6
Radanović (SRB)  – Szlavickovics (HUN) 2 6-3 6-1
1/2 finale: Radanović (SRB)  – Galfi (HUN) 4-6 4-6