Turniri od 23.04 – 29.04.

Turniri od 23.04 – 29.04.

ATP500 Barcelona, Spain, € 2,072,500, šljaka
Singl 
1. kolo TIPSAREVIC, Janko SRB 7 Slobodan

KRAJINOVIC, Filip ESP WC CERVANTES, Inigo ESP WC 6-2 6-4
2. kolo KRAJINOVIC, Filip ESP WC FERRER, David ESP 3 0-6 3-6
TIPSAREVIC, Janko SRB 7 HANESCU, Victor ROU 7-5 6-4
3. kolo  TIPSAREVIC, Janko SRB GIL, Frederico POR 6-2 6-2 
1/4 finale TIPSAREVIC, Janko SRB NADAL, Rafael ESP 1 2-6 2-6 
Dubl
1. kolo BHUPATHI, Mahesh (IND)
/ZIMONJIC, Nenad (SRB)
Slobodni
2. kolo BHUPATHI, Mahesh (IND)/
ZIMONJIC, Nenad (SRB)
ERLICH, Jonathan (ISR)/
RAM, Andy (ISR)
7-6(4) 4-6 10-6 
1/4 finale BHUPATHI, Mahesh (IND)/
ZIMONJIC, Nenad (SRB)
GRANOLLERS, Marcel (ESP)/
LOPEZ, Marc (ESP)
5-7 6-3 5-10
ATP 250 Bucharest, Romania, € 450,000, šljaka
Kvalifikacije
1. kolo ZEKIC, Miljan SRB CHVOJKA, Erik CAN 5 3-6 4-6 
CACIC, Nikola SRB MEKTIC, Nikola CRO 3-6 2-6 
BOZOLJAC, Ilija SRB COMAN, Robert ROU 6-2 3-6 6-3 
2. kolo BOZOLJAC, Ilija SRB DI MAURO, Alessio ITA 6-7(3) 1-6
Singl
1. kolo TROICKI Viktor SRB 4 Slobodan
2. kolo TROICKI Viktor SRB 4 BACHINGER, Matthias GER 3-6 6-4 6-7

WTA Prtemier, , Stuttgart, Germany,  $740,000, šljaka
Singl
1. kolo IVANOVIĆ Ana SRB BARTHEL, Mona (GER) WC 5-7 6-7
JANKOVIĆ Jelena SRB WOZNIACKI, Caroline (DEN) 6 3-6 0-1 pred. 

 Napoli, Italy, € 30,000 + H, šljaka
 LIVESCORE
Singl
1. kolo LAJOVIC, Dusan SRB BOSSEL, Adrien SUI Q 6-2 6-4
2. kolo LAJOVIC, Dusan SRB BELLOTTI, Riccardo ITA Q 6-1 6-3 
1/4 finale LAJOVIC, Dusan SRB SCHOOREL, Tomas NED 7-6(2) 2-6 5-7 
Sao Paulo, Brazil, $35,000+H, šljaka
Singl
1. kolo CIRIC, Nikola SRB ROMBOLI, Fernando BRA WC 3-6 pred. 

Vic, Spain, 10,000 USD, šljaka 
Kvalifikacije
1. kolo SUNKIC, Dunja (SRB) 2 SALA HUERTA, Alba (ESP) 6-1 6-1
2. kolo SUNKIC, Dunja (SRB) 2 BADOSA, Paula (ESP) 4-6 7-5 6-3 
3. kolo SUNKIC, Dunja (SRB) 2 DANIEL, Kana (JPN) 5-7 0-6 
Bournemouth, Great Britain, 10,000 USD, šljaka
Singl
1. kolo SPREMO, Milana (SRB) 3 PRADOVA, Martina (CZE) 6-4 6-2 
2. kolo SPREMO, Milana (SRB) 3 RAICKOVIC, Dejana (GER) 5-7 6-2 6-1 
1/4 finale SPREMO, Milana (SRB) 3 LECHEMIA, Elixane FRA 6 2-6 6-3 6-4 
1/2 finale SPREMO, Milana (SRB) 3 BROADY, Naomi (GBR) 1 1-6 3-6 
Antalya-Belconti, Turkey, 10,000 USD, tvrda podloga
Singl
1. kolo JAKSIC, Jovana (SRB) 3 ONISHI, Kaori (JPN) Q 1-6 5-7 
San Severo, Italy10,000 USD, šljaka 
Singl
1. kolo MIRCIC, Teodora (SRB) 6 SUSSARELLO, Giulia (ITA) 6-3 6-1 
2. kolo MIRCIC, Teodora (SRB) 6 MENDO, Chiara (ITA) 6-4 6-1 
1/4 finale MIRCIC, Teodora (SRB) 6 DANILINA, Anna (KAZ) 2-6 6-1 6-2 
1/2 finale MIRCIC, Teodora (SRB) 6 GRYMALSKA, Anastasia (ITA) 1 1-6 3-6 
Madurai, India10,000 USD, šljaka 
Singl
1. kolo RAJIC, Marko (SRB) PRASHANTH, N. Vijay Sundar (IND) 6 2-6 2-6 
Grasse, France, 15,000 USD, šljaka
Singl
1. kolo PETROVIC, Danilo (SRB) BOURGUE, Mathias (FRA) 6-4 6-4 
2. kolo PETROVIC, Danilo (SRB) REYNET, Florian (FRA) 7 2-6 4-6
Vicenza, Italy, 15,000 USD, šljaka
Singl
1. kolo BJELICA, Ivan (SRB) OSWALD, Philipp (AUT) 1 6-4 3-2, pred. 
PASHANSKI, Boris (SRB) DUTRA DA SILVA, Daniel (BRA) 1-4 pred.
2. kolo BJELICA, Ivan (SRB) GOMBOS, Norbert (SVK) 6-3 6-2
1/4 finale BJELICA, Ivan (SRB) FOLIE, Alexandre (BEL) [5] 6-1 6-4 
1/2 finale BJELICA, Ivan (SRB) KNITTEL, Bastian (GER) [4] 3-6 6-3 4-6 
Antalya-Belconti, Turkey, 10,000 USD, tvrda podloga
Kvalifikacije
1. kolo DALJEV, Pavle (SRB) WC VLASOV, Dmitri (RUS) 7-6(6) 6-3
2. kolo DALJEV, Pavle (SRB) WC FILIN, Pavel (BLR) 6 2-6 2-6 

Donetsk City Cup, Ukraine Donetsk, Grade 3, tvrda podloga
Singl
1. kolo MARKOVIC, Mina (SRB) BARANOVA, Anastasiya (RUS) 6-0 6-1
2. kolo MARKOVIC, Mina (SRB) VEKSLER, Maryna (UKR) 2-6 1-3 pred. 
Kenan cup, Bulgaria Haskovo, Grade 3, šljaka
Singl-dečaci
1. kolo MARKOVIC, Goran (SRB) DIVKOVIC, Ivan (CRO) 6-7(4) 3-6 
Singl-devojčice
1. kolo TOMIC, Tamara (SRB) WC KARAMANOLEVA, Aleksandra (BUL) Q 3-6 0-6 
JANKOVIC, Violeta (SRB) 4 ZLATANOVA, Vivian (BUL) WC 0-6 6-2 6-3 
JOROVIC, Ivana (SRB) 3 TERZIYSKA, Julia (BUL) WC 6-1 5-7 7-5 
OSTOJIC, Kristina (SRB) 7 ZHELEVA, Viktoriya (BUL) WC 6-2 6-0 
2. kolo JANKOVIC, Violeta (SRB) 4 STOILKOVSKA, Magdalena (MKD) 6-7(5) 3-6
JOROVIC, Ivana (SRB) 3 DAVYDOVA, Anna (RUS) 6-1 6-0
OSTOJIC, Kristina (SRB) 7 KALININA, Anhelina (UKR) 6-2 6-4
1/4 finale JOROVIC, Ivana (SRB) 3 BARZO, Lilla (HUN) 5 6-4 6-4
OSTOJIC, Kristina (SRB) 7 SIMION, Oana Georgeta (ROU) 2 7-6(4) 6-2
1/2 finale JOROVIC, Ivana (SRB) 3 OSTOJIC, Kristina (SRB) 7 6-3 6-2 
Finale JOROVIC, Ivana (SRB) 3 SOYLU, Ipek (TUR) 1 2-6 4-6