Turniri od 14.05 – 20.05.

Turniri od 14.05 – 20.05.

ATP1000, Roma, Italy, € 2,427,975, šljaka
Singl
1. kolo TROICKI, Viktor SRB VOLANDRI, Filippo ITA WC 4-6 6-4 6-3
2. kolo TROICKI, Viktor SRB TSONGA, Jo-Wilfried (FRA) 5 3-6 2-6
DJOKOVIC, Novak SRB 1 TOMIC, Bernard AUS 6-3 6-3
TIPSAREVIC, Janko SRB 8 WAWRINKA, Stanislas SUI 3-6 1-6
3. kolo DJOKOVIC, Novak SRB 1 MONACO, Juan (ARG) 4-6 6-2 6-3
1/4 finale DJOKOVIC, Novak SRB 1 TSONGA, Jo-Wilfried (FRA) 5 7-5 6-1
1/2 finale DJOKOVIC, Novak SRB 1 FEDERER, Roger (SUI) 3 6-2 7-6 (4)
FINALE DJOKOVIC, Novak SRB 1 NADAL, Rafael (ESP) 2 ponedeljak u 12,00

WTA Premier 5, Rome, Italy, $2,168,400, šljaka
Singl
1. kolo JANKOVIĆ, Jelena SRB CIRSTEA, Sorana, ROU 3-6 6-4 6-7(4)
IVANOVIĆ, ANA, SRB 13 KUZNETSOVA, Svetlana, RUS 6-4 6-3
2. kolo IVANOVIĆ, ANA, SRB 13 SOLER-ESPINOSA, Silvia ESP 6-2 6-1
3. kolo IVANOVIĆ, ANA, SRB 13 SHARAPOVA, Maria RUS 2 6-7(4) 3-6

Saint-Gaudens, France, $50,000+H, šljaka

Singl
1. kolo DOLONC, Vesna (SRB)  – PANOVA, Alexandra (RUS)  1 2-6 6-4 6-7
Fergana, Uzbekistan, $25,000, tvrda podloga
Singl
1. kolo CUROVIC, Tamara (SRB)  – BUYUKAKCAY, Cagla (TUR)  1 1-6 0-6
Caserta, Italy, $25,000, šljaka
 Livescore
Singl
1. kolo KRUNIC, Aleksandra (SRB)  7  – JONES, Sacha (AUS) 6-0 6-2
2. kolo KRUNIC, Aleksandra (SRB)  7  – SASNOVICH, Aliaksandra BLR LL 6-4 7-6(5)
1/4 finale KRUNIC, Aleksandra (SRB)  7  – MARCINKEVICA, Diana (LAT)  Q 6-4 6-2
1/2 finale KRUNIC, Aleksandra (SRB)  7  – PAVLOVIC, Irena (FRA) 5 6-7 6-3 6-3
FINALE KRUNIC, Aleksandra (SRB)  7  – BOTTO, Bianca (PER)  Q 1-6 0-6
Casablanca, Maroko, $25,000, šljaka
Kvalifikacije
1. kolo TOMIC, Danijela (SRB)  – BERGOT, Audrey (FRA) 4 2-6 1-6 
KACHAR, Marina (SRB) 12  – DAD, Lamyae (MAR) WC 6-1 6-0 
MIRCIC, Teodora (SRB) 10  – DAD, Imane (MAR) WC 6-0 6-0 
ADAMOVIC, Katarina (SRB)  – MOURA, Margarida (POR) 15 5-7 6-2 7-6(7) 
2. kolo KACHAR, Marina (SRB) 12 GARCIA-VIDAGANY,Beatriz ESP 6 2-6 1-6
MIRCIC, Teodora (SRB) 10 NJIRIC, Silvia (CRO) 7 6-4 1-6 5-7
ADAMOVIC, Katarina (SRB) JABEUR, Ons (TUN) 8 6-3 6-7(1) 1-6
Istanbul, Turkey, $10,000, šljaka
Singl
1. kolo KOSTIC, Natalija (SRB)  1  – SRIMPF, Tjasa (SLO) 6-4 1-6 6-2
2. kolo KOSTIC, Natalija (SRB)  1  – MAKAROVA, Christina (USA) 6-3 2-6 4-6
Bastad, Sweden, $10,000, šljaka
LIVESCORE 
Singl
1. kolo SPREMO, Milana (SRB)  4  – CELIK, Susanne (SWE) 6-0 6-1
2. kolo SPREMO, Milana (SRB)  4  – BROWN, Lucy (GBR) 6-1 2-6 7-6(4)
1/4 finale SPREMO, Milana (SRB)  4  – MICHEL, Lara (SUI) Q 6-4 2-6 6-4
1/2 finale SPREMO, Milana (SRB)  4  – PEERS, Sally (AUS) 2 6-2 6-3
FINALE SPREMO, Milana (SRB)  4  – BOUCHARD, Eugenie (CAN) 3-6 0-6
Pozzuoli, Italy, $15000, šljaka
Singl
1. kolo CIRIC, Nikola (SRB)  1  – RONDONI, Pietro (ITA)  WC 3-6 6-3 6-4
2. kolo CIRIC, Nikola (SRB)  1  – TRUSENDI, Walter (ITA) 2-6 3-6
Bastad, Sweden, $10000, šljaka
Singl
1. kolo STOJISAVLJEVIC, Sasa (SRB)  – PODLIPNIK-CASTILLO, Hans CHI 4-6 1-4, predao
Morelia, Mexico, $10000, tvrda podloga
Kvalifikacije
1. kolo TEMUNOVIC, Bojan (SRB) 3 Slobodan
2. kolo TEMUNOVIC, Bojan (SRB) 3  – ARNOLD, Julian (AUS) 6-3 6-2
3. kolo TEMUNOVIC, Bojan (SRB) 3  – ALVAREZ CERDAN, Andrés MEX 6-2 6-0
Singl
1. kolo TEMUNOVIC, Bojan (SRB) 3  – AREVALO, Marcelo (ESA) 5 4-6 2-6
Mersin, Turkey, $10000, šljaka
Singl
1. kolo CACIC, Nikola (SRB) 3  – VIERIN, Matthieu (ITA) 6-7 6-3 6-2
ZLATANOVIC, Arsenije (SRB) 6  – VIBERT, Francois-Arthur (FRA) 4-6 6-2 3-6
2. kolo CACIC, Nikola (SRB) 3  – PAVIC, Mate (CRO) 6-3 6-3
1/4 finale CACIC, Nikola (SRB) 3  – VIBERT, Francois-Arthur (FRA) 3-6 6-1 5-7
Brčko, Bosna i Hercegovina, $10000, šljaka
Kvalifikacije
1. kolo CVETKOVIĆ, Dušan (SRB)  – DOLJANICA, David (SRB) 6-2 6-1
TREĆAKOV, Strahinja (SRB)  – BAKALOVIĆ, Faruk (BIH) 1-6 0-6
DALJEV, Pavle (SRB)  – LAZIĆ, Nemanja (SRB) 2-6 2-6
MARKOVIĆ, Goran (SRB)  – SABANOV, Matej (CRO) 16 6-1 2-6 2-6
ZAFIROVIĆ, Đorđe (SRB)  – ZARAK, Luka (CRO) 3-6 0-6
RISTIĆ, Stefan (SRB)  – WEINHANDL, Lukas (AUT) 11 3-6 7-6(4) 6-7(5)
JAKOVLJEVIĆ, SRĐAN (SRB)  – KIJAMETOVIĆ, Aziz (BIH) 4-6 6-4 5-7
DJENADIC, Stevan (SRB)  – RELJIC, Aleksandar (BIH) 0-6 4-6
JEVTIC, Slobodan (SRB)  – PERIC, Nebojsa (SRB) 13 2-6 6-2 4-6
PETRONIJEVIC, Uros (SRB)  – RAICKOVIC, Philipp-Luca (GER) 6-3 6-4
VASILJEVIC, Ognjen (SRB)  – KARIC, Janicije Sasha (USA) 9 3-6 4-6
ZDRAVKOVIC, Bojan (SRB) 8  – MITAK, Mladen (CRO) 6-1 6-1
TEPAVAC, Marko (SRB) 15  – SVJETLICIC, Matej (CRO) 6-1 6-1
2. kolo BEJTULAHI, Denis (SRB) 1  – CVETKOVIĆ, Dušan (SRB) 6-3 6-4
LAZIĆ, Nemanja (SRB)  – SABANOV, Matej (CRO) 16 3-6 1-6
PERIC, Nebojsa (SRB)  – KONDULUKOV, Aleksandre (RUS) 6-3 6-2
PETRONIJEVIC, Uros (SRB)  – KARIC, Janicije Sasha (USA) 9 3-6 6-0 3-6
ZDRAVKOVIC, Bojan (SRB)  – DELIC, Duje (CRO) 6-3 6-1
TEPAVAC, Marko (SRB) 15  – SALETOVIC, Amar (BIH) 6-1 6-2
3. kolo BEJTULAHI, Denis (SRB) 1  – SABANOV, Ivan (CRO) 6-3 2-6 2-6
PERIC, Nebojsa (SRB)  – DELIC, Mate (CRO) 5 5-7 0-6
TEPAVAC, Marko (SRB) 15  – ZDRAVKOVIC, Bojan (SRB) 7-5 6-2
Singl
1. kolo PETROVIĆ, Danilo (SRB) 8  – KEKEZ, Duje (CRO) 6-7(3) 4-6
MARJANOVIC, Predrag (SRB) WC  – ZWEILI, Lucas (SUI) 5-7 2-6
DJUKIC, Petar (SRB) WC  – DZUMHUR, Damir (BIH) 1 1-6 3-6
TEPAVAC, Marko (SRB) Q  – BAŠIĆ, Mirza (BIH) 2 2-6 2-6
PERIC, Nebojsa (SRB)  LL ANDROIC, TONI (CRO) 3 5-7 1-6
Valldoreix, Spain, $10000, šljaka
Kvalifikacije
1. kolo ALEKSIĆ, Aleksa (SRB) WC  – VUKIC, Aleksandar (AUS) WC 1-6 2-6 

33 Internationale Spring Bowl 2012 Amstetten, Austria, Grade 2, šljaka
.
DEČACI
Kvalifikacije
1. kolo
VLADUSIC, Nenad (SRB)  – KLIEN, Lukas (AUT) 3-6 2-6
Singl
1. kolo KRSTIN, Pedja (SRB) 1  – GRUBER, Fabian (AUT)  WC 6-1 6-3
2. kolo KRSTIN, Pedja (SRB) 1 JASIKA, Omar (AUS) 6-1 6-1
1/4 finale KRSTIN, Pedja (SRB) 1 WEIDINGER, Dominic (AUT) 5 0-6 6-3 6-2
1/2 finale KRSTIN, Pedja (SRB) 1 GEENS, Clement (BEL) 6-2 0-6 6-0
FINALE KRSTIN, Pedja (SRB) 1 NORRIE, Cameron (NZL) 7-5 6-7(5) 7-5
.
DEVOJČICE
Kvalifikacije
1. kolo IVKOVIC, Iva (SRB)  – MOHORCIC, Tina (SLO) 7 6-7(2) 0-6
.
.
34 Torneo International “Citta Di Santa Croce” Mauro Sabatini, Italy, Grade 1, šljaka
.
DEČACI
Singl
1. kolo DJOKOVIC, Djordje (SRB)  WC  – PELLEGRINO, Andrea (ITA) WC 6-7(4) 1-4 predao
.
.
Nazmi Bari Cup, Turkey, Grade 4, tvrda podloga
.
DEČACI
Kvalifikacije
1. kolo ANTONIĆ, Dejan (SRB) CEBECI, Fatih (TUR) 6-0 6-0
ANTONIĆ, Dejan (SRB) STRELTSAS, Aliaksandr (BLR) 6-2 4-6 6-4 
ANTONIĆ, Dejan (SRB) ERUN, Fatih Taha (TUR) 2-6 1-6
Singl
1. kolo ANTONIĆ, Dejan (SRB)  LL ILKEL, Cem (TUR)  1 1-6 0-6
.
DEVOJČICE
Singl
1. kolo ACIMOVIC, Marijana (SRB) NURAL, Sena Lara (TUR) Q 6-1 6-3
MILOVANOVIC, Dzina (SRB) OZERDEN, Defne (TUR) WC 6-2 6-0
2. kolo MILOVANOVIC, Dzina (SRB) RYASHKO, Diana (RUS) 14 6-2 6-3
ACIMOVIC, Marijana (SRB) KOVAL, Anna (RUS) 15 0-6 2-6
3. kolo MILOVANOVIC, Dzina (SRB) TATACHAR VENUGOPAL, Dhruthi IND 4 6-1 6-3
1/4 MILOVANOVIC, Dzina (SRB) KARAMANOLEVA, Aleksandra (BUL) 4-6 3-6