Turniri od 12.05 – 18.05.

Rome, Italy, ATP World Tour Masters 1000, € 3,452, 415, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/2. kolo LAJOVIĆ, Dušan (SRB, 13) BOGOMOLOV JR., Alex (RUS) 6-2 6-1
2/2. kolo LAJOVIĆ, Dušan (SRB, 13) CARRENO BUSTA, Pablo (ESP, 5) 2-6 6-2 3-6
Glavni žreb
1. kolo ĐOKOVIĆ, Novak (SRB, 2) slobodan
2. kolo ĐOKOVIĆ, Novak (SRB, 2) H2H STEPANEK, Radek (CZE) 6-3 7-5
3. kolo ĐOKOVIĆ, Novak (SRB, 2) H2H KOHLSCHREIBER, Philipp (GER) 4-6 6-2 6-1
1/4 finale ĐOKOVIĆ, Novak (SRB, 2) H2H FERRER, David (ESP, 5) 7-5 4-6 6-3
1/2 finale ĐOKOVIĆ, Novak (SRB, 2) H2H RAONIC, Milos (CAN, 8) 6-7(5) 7-6(4) 6-3
FINALE ĐOKOVIĆ, Novak (SRB, 2) H2H NADAL, Rafael (ESP, 1) 4-6 6-3 6-3
Dubl
1. kolo ZIMONJIĆ, Nenad (SRB)/
NESTOR, Daniel (CAN, 6)
slobodni
2. kolo ZIMONJIĆ, Nenad (SRB)/
NESTOR, Daniel (CAN, 6)
ANDERSON, Kevin (RSA)/
MELZER, Jurgen (AUT)
3-6 7-6(4) 14-12
1/4 finale ZIMONJIĆ, Nenad (SRB)/
NESTOR, Daniel (CAN, 6)
MARRERO, David (ESP)/
VERDASCO, Fernando (ESP, 4)
4-6 6-3 10-7
1/2 finale ZIMONJIĆ, Nenad (SRB)/
NESTOR, Daniel (CAN, 6)
BRYAN, Bob (USA)/
BRYAN, Mike (USA, 1)
7-6(3) 4-6 12-10
FINALE ZIMONJIĆ, Nenad (SRB)/
NESTOR, Daniel (CAN, 6)
HAASE, Robin (NED)/
LOPEZ, Feliciano (ESP)
6-4 7-6(2)

Rome, Italy, WTA Premier 5, $ 2,369,000, šljaka
Satnica
Glavni žreb
1. kolo JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 6) slobodna
IVANOVIĆ, Ana (SRB, 11) H2H KNAPP, Karin (ITA, WC) 6-1 6-1
JOVANOVSKI, Bojana (SRB) H2H STEPHENS, Sloane (USA, 16) 6-3 3-6 3-6
2. kolo JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 6) H2H KUZNETSOVA, Svetlana (RUS) 6-2 4-0, ret.
IVANOVIĆ, Ana (SRB, 11) H2H CORNET, Alize (FRA) 7-6(1) 7-5
3. kolo IVANOVIĆ, Ana (SRB, 11) H2H SHARAPOVA, Maria (RUS, 8) 6-1 6-4
JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 6) H2H PENNETTA, Flavia (ITA, 12) 6-2 6-3
1/4 finale IVANOVIĆ, Ana (SRB, 11) H2H SUAREZ NAVARRO, Carla (ESP, 13) 6-4 3-6 6-4
JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 6) H2H RADWANSKA, Agnieszka (POL, 3) 6-4 6-4
1/2 finale IVANOVIĆ, Ana (SRB, 11) H2H WILLIAMS, Serena (USA, 1) 1-6 6-3 1-6
JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 6) H2H ERRANI, Sara (ITA, 10) 3-6 5-7
Dubl
1. kolo JANKOVIĆ, Jelena (SRB)/
KLEYBANOVA, Alisa (RUS, WC)
KUZNETSOVA, Svetlana (RUS)/
STOSUR, Samantha (AUS)
7-5 6-4
2. kolo JANKOVIĆ, Jelena (SRB)/
KLEYBANOVA, Alisa (RUS, WC)
MAKAROVA, Ekaterina (RUS)/
VESNINA, Elena (RUS, 3)
5-7 4-6

Heilbronn, Germany, € 35,000+H, šljaka
Satnica
Glavni žreb
1. kolo KRAJINOVIĆ, Filip (SRB) ALBOT, Radu (MDA) 6-3 3-6 4-6
Samarkand, Uzbekistan, $ 50,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo BEJTULAHI, Denis (SRB) KARIMOV, Djurabek (UZB) 6-2 6-7(5) 4-6
Glavni žreb
1. kolo KRSTIN, Peđa (SRB) MOLCHANOV, Denys (UKR) 4-6 5-7
Dubl
1. kolo KRSTIN, Peđa (SRB)/
KARATSEV, Aslan (RUS)
MELZER, Gerald (AUT)/
RATH, Marc (AUT)
2-6 2-6

Bol, Croatia, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/2. kolo ROGANOVIĆ, Stefan (SRB) SHABANI, Miron (MKD) 6-4 6-2
2/2. kolo ROGANOVIĆ, Stefan (SRB) PEHAR, Antun (CRO, 4) 0-6 2-6
Glavni žreb
1. kolo ILIĆ, Luka (SRB) TEPŠIĆ, Miladin (AUS, Q) 6-3 6-4
2. kolo ILIĆ, Luka (SRB) URBANIJA, Mike (SLO, 7) 5-7 0-6
Dubl
1. kolo ILIĆ, Luka (SRB)/
VIDAK, Antun (CRO)
CHIURULLI, Daniele (ITA)/
MANDIĆ, Franco (CRO)
6-2 6-4
1/4 finale ILIĆ, Luka (SRB)/
VIDAK, Antun (CRO)
DRAGANJA, Tomislav (CRO)/
MARCAN, Dino (CRO, 1)
2-6 4-6
Sousse, Tunisia, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo MILOJEVIĆ, Nikola (SRB, 4) QUINTI, Adriano (GER, Q) 6-0 6-0
2. kolo MILOJEVIĆ, Nikola (SRB, 4) MAIGA, Riccardo (SUI, PR) 6-4 6-4
1/4 finale MILOJEVIĆ, Nikola (SRB, 4) BOUTILLIER, Remi (FRA, 5) 3-6 3-6
Tampa, FL, USA, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/4. kolo VUKALOVIĆ, Marko (SRB) SHANNON, Cameron (USA) 6-1 6-1
OBRADOVIĆ, Vladimir (SRB) slobodan
2/4. kolo OBRADOVIĆ, Vladimir (SRB) HASKER, Aadrian (USA) 6-0 6-0
VUKALOVIĆ, Marko (SRB) HUA, Runhao (CHN) 0-6 0-6
3/4. kolo OBRADOVIĆ, Vladimir (SRB) LUNN, Justin (BAH) 6-4 7-6(4)
4/4. kolo OBRADOVIĆ, Vladimir (SRB) ROCHA, Juan (ARG) 7-6(4) 6-2
Glavni žreb
1. kolo OBRADOVIĆ, Vladimir (SRB, Q) OUELLETTE, Gregory (USA) 4-6 5-6
Prijedor, Bosnia/Herzegovina, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo VITOŠEVIĆ, Luka (SRB) HADŽALIĆ, Dino (CRO) 6-7(9) 6-1 2-6
PJEVČEVIĆ, Petar (SRB) slobodan
SUĆEVIĆ, Luka (SRB) SEKOŠAN, Domagoj (CRO) 7-6(4) 3-6 6-3
GMIJOVIĆ, Stefan (SRB) KRYVARUCHKA, Ilya (BLR) 6-1 7-5
ALEKSIĆ, Aleksa (SRB) slobodan
JEVTIĆ, Slobodan (SRB, 5) slobodan
MILOJEVIĆ, Dušan (SRB) AHNE, Markus (AUT) 0-6 0-6
TREJGUT, Ognjen (SRB) slobodan
JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB, 6) slobodan
MARJANOVIĆ, Predrag (SRB) NEYKOV, Toni (BUL) 3-6 5-7
JOKIĆ, Đorđe (SRB) JOKIĆ, Lazar (SRB) 6-1 6-0
JANDRIĆ, Darko (SRB) ILIĆ, Đorđe (BIH) 6-3 4-6 7-5
DRINIĆ, Milan (SRB) slobodan
2/3. kolo PJEVČEVIĆ, Petar (SRB) EJUPOVIĆ, Elmar (GER) 4-6 2-6
SUĆEVIĆ, Luka (SRB) PORUMB, Ciprian Alexandru ROU, 3) 7-6(6) 5-7 2-6
GMIJOVIĆ, Stefan (SRB) RADANOVIĆ, Goran (BIH, WC) 4-6 4-6
ALEKSIĆ, Aleksa (SRB) ŠTEFIČAR, Edi (CRO) 1-6 1-6
JEVTIĆ, Slobodan (SRB, 5) AHNE, Markus (AUT) 6-2 6-3
TREJGUT, Ognjen (SRB) JOVANOVIC, Patrik (BIH) 3-6 2-6
JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB, 6) NEYKOV, Toni (BUL) 6-1 6-7(3) 6-3
JOKIĆ, Đorđe (SRB) NEYKOV, Andreas (BUL, 7) 1-6 3-6
DRINIĆ, Milan (SRB) JANDRIĆ, Darko (SRB) 4-6 4-6
3/3. kolo JEVTIĆ, Slobodan (SRB, 5) JOVANOVIĆ, Patrik (BIH) 6-7(4) 6-1 2-6
JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB, 6) DANKL, Tobias-Maximiian (GER) 6-3 3-6 6-3
JANDRIĆ, Darko (SRB) MARINČIĆ, Ante (CRO, 8) 3-6 2-6
Glavni žreb
1. kolo STOJISAVLJEVIĆ, Saša (SRB) MILKO, Michal (SVK) 1-6 1-6
ĆAĆIĆ, Nikola (SRB, 3) FATIĆ, Nerman (BIH) 6-0 6-1
ĐERE, Laslo (SRB, 2) JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB, Q) 6-4 6-1
2. kolo ĆAĆIĆ, Nikola (SRB, 3) NEYKOV, Andreas (BUL, Q) 6-1 6-2
ĐERE, Laslo (SRB, 2) MARINČIĆ, Ante (CRO, Q) 6-2 6-3
1/4 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB, 3) KALENICHENKO, Danylo (UKR) 7-5 4-6 3-6
ĐERE, Laslo (SRB, 2) TOPIĆ, Josko (CRO, 5) 7-6(0) 6-3
1/2 finale ĐERE, Laslo (SRB, 2) MASAR, Juraj (SVK, 4) 6-2 6-4
FINALE ĐERE, Laslo (SRB, 2) BRKIĆ, Tomislav (BIH, 1) 6-3 6-2
Dubl
1. kolo ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
BRKIĆ, Tomislav (BIH, 1)
slobodni
JEVTIĆ, Slobodan (SRB)/
ZANINOVIĆ, Luka (CRO)
NEYKOV, Andreas (BUL)/ NEYKOV, Toni (BUL) 3-6 1-6
JANDRIĆ, Darko (SRB)/
MARINČIĆ, Ante (CRO)
ILIĆ, Đorđe (BIH)/
KRYVORUCHKO, Ilya (BLR)
6-3 7-5
1/4 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
BRKIĆ, Tomislav (BIH, 1)
NEYKOV, Andreas (BUL)/
NEYKOV, Toni (BUL)
6-2 6-0
JANDRIĆ, Darko (SRB)/
MARINČIĆ, Ante (CRO)
KALENICHENKO, Danylo (UKR)/
PARTL, Adrian (SVK, 2)
w/o
1/2 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
BRKIĆ, Tomislav (BIH, 1)
FATIĆ, Nerman (BIH)/
ŠABANOV, Matej (CRO) (3)
W/O
JANDRIĆ, Darko (SRB)/
MARINČIĆ, Ante (CRO)
KEKERCHENI, Filipp (UKR)/
MASAR, Juraj (SVK)
6-4 7-5
FINALE ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
BRKIĆ, Tomislav (BIH, 1)
JANDRIĆ, Darko (SRB)/
MARINČIĆ, Ante (CRO)
6-3 6-2

Kurume, Japan, $ 50,000, trava
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo KAČAR, Marina (SRB) AYUKAWA, Mana (JPN) 6-1 6-1
2/3. kolo KAČAR, Marina (SRB) INOUE, Akari (JPN) 6-3 6-1
3/3. kolo KAČAR, Marina (SRB) MINOKOSHI, Mai (JPN) 6-1 4-6 1-6
Bol, Croatia, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/2. kolo SAMARDŽIĆ, Lidija (SRB) ŠUNJIĆ, Margita (CRO) 1-6 2-6
POLIĆ, Ema (SRB) BULATOVIĆ, Nikoleta (MNE) 6-3 6-1
STEPANOVIĆ, Milica (SRB) MRČELA, Klara (CRO, WC) 3-6 6-1 7-5
2/2. kolo POLIĆ, Ema (SRB) BUENO, Marcela-Guimaraes (BRA, 5) 6-1 6-2
STEPANOVIĆ, Milica (SRB) HUSAK, Regina (NED) 2-6 3-6
Glavni žreb
1. kolo SPREMO, Milana (SRB, 5) GRANIĆ, Petra (CRO, WC) 6-0 6-0
POLIĆ, Ema (SRB, Q) DE SUTTER, Justine (BEL, Q) 2-6 4-6
2. kolo SPREMO, Milana (SRB, 5) FETT, Jana (CRO) 4-6 6-2 6-4
1/4 finale SPREMO, Milana (SRB, 5) MICHEL, Lara (SUI) 2-6 2-6
Dubl
1. kolo POLIĆ, Ema (SRB)/
SPREMO, Milana (SRB)
MENDESOVA, Pernilla (CZE)/
TIG, Patricia Maria (ROU, 3)
7-5 6-4
SAMARDŽIĆ, Lidija (SRB)/
LI, Xiuyuan (CHN, WC)
DE CESARE, Helen (NED)/
RAJKOVIĆ, Adriana (CRO, WC)
2-6 1-6
1/4 finale POLIĆ, Ema (SRB)/
SPREMO, Milana (SRB)
ANDREI, Stefana (ROU)/
SZLAVIKOVICS, Szabina (HUN)
6-2 7-5
1/2 finale POLIĆ, Ema (SRB)/
SPREMO, Milana (SRB)
MIKULCIC, Ema (CRO)/
TOMOVA, Viktoriya (BUL, 1)
2-6 3-6
Sharm El Sheikh, Egypt, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/1. kolo RADOSAVLJEVIĆ, Teodora (SRB, 5) GIBSON, Aimee (GBR) 6-4 6-4
SABLJAREVIĆ, Sofia (SRB) SMAGINA, Sofia (RUS, 4) 4-6 0-6
Glavni žreb
1. kolo STOJANOVIĆ, Nina (SRB) BOJANIĆ, Tamara (MNE) 6-1 6-3
NOVAKOVIĆ, Milica (SRB, WC) MORGINA, Anna (RUS, 1, Q) 0-6 7-5 3-6
RADOSAVLJEVIĆ, Teodora (SRB, Q) STEPHENSON, Francesca (GBR) 7-6(4) 4-6 3-6
2. kolo STOJANOVIĆ, Nina (SRB) MORGINA, Anna (RUS, 1, Q) 6-2 6-4
1/4 finale STOJANOVIĆ, Nina (SRB) CHILUMULA, Nidhi (IND, 8) 6-0 6-2
1/2 finale STOJANOVIĆ, Nina (SRB) SAITOVA, Anastasiya (RUS, 5) 7-5 6-2
FINALE STOJANOVIĆ, Nina (SRB) LEYKINA, Polina (RUS, 2) 2-6 6-2 2-6
Dubl
1. kolo NOVAKOVIĆ, Milica (SRB)/
RADOSAVLJEVIĆ, Teodora (SRB)
BARANSKA, Agata (POL)/
MIKHEEVA, Alina (RUS, 4)
7-6(4) 7-6(4)
STOJANOVIĆ, Nina (SRB/
SABINO, Lisa (SUI)
KLYUEVA, Ekaterina (KAZ)/
SMAGINA, Sofia (RUS, 3)
7-6(5) 6-4
1/4 finale NOVAKOVIĆ, Milica (SRB)/
RADOSAVLJEVIĆ, Teodora (SRB)
ABOU ZEKRY, Ola (EGY)/
HAMZA, Yasmin (EGY)
3-6 2-6
STOJANOVIĆ, Nina (SRB/
SABINO, Lisa (SUI)
CHALAGANIDZE, Tamari (GEO)/
GUBANOVA, Yekaterina (KAZ)
6-0 6-0
1/2 finale STOJANOVIĆ, Nina (SRB/
SABINO, Lisa (SUI)
BOGOLIY, Diana (UKR)/
GRINCHISHINA, Alexandra (KAZ)
7-5 6-3
FINALE STOJANOVIĆ, Nina (SRB/
SABINO, Lisa (SUI)
BROWN, Lucy (GBR)/
LEYKINA, Polina (RUS, 1)
6-3 4-6 10-3
Antalya, Turkey, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo BONIĆ, Barbara (SRB, 1) APONASENKO, Vasilisa (RUS) 6-1 6-1
OSTOJIĆ, Kristina (SRB) DAGILMISGUL, Tulin (TUR, WC) 6-1 6-2
2. kolo BONIĆ, Barbara (SRB, 1) OSTOJIĆ, Kristina (SRB) 6-3 6-0
1/4 finale BONIĆ, Barbara (SRB, 1) KYRPOT, Olena (UKR) 6-0 6-1
1/2 finale BONIĆ, Barbara (SRB, 1) DODIN, Oceane (FRA, 8) 1-6 2-6
Dubl
1. kolo OSTOJIĆ, Kristina (SRB)/
KYRPOT, Olena (UKR, 3)
slobodne
BONIĆ, Barbara (SRB)/
HERMOSO, Ximena (MEX, 2)
slobodne
1/4 finale OSTOJIĆ, Kristina (SRB)/
KYRPOT, Olena (UKR, 3)
DODIN, Oceane (FRA)/
MIYAHARA, Mihoki (JPN)
W/O
BONIĆ, Barbara (SRB)/
HERMOSO, Ximena (MEX, 2)
AKHALKATSI, Ana (GEO)/
APONASENKO, Vasilisa (RUS)
6-1 6-1
1/2 finale OSTOJIĆ, Kristina (SRB)/
KYRPOT, Olena (UKR, 3)
GUARACHI, Alexa (USA)/
TURVY, Kate (USA)
1-6 2-6
BONIĆ, Barbara (SRB)/
HERMOSO, Ximena (MEX, 2)
HONIGOVA, Sandra (CZE)/
NEGREANU, Daiana (ROU)
6-3 6-2
FINALE BONIĆ, Barbara (SRB)/
HERMOSO, Ximena (MEX, 2)
GUARACHI, Alexa (USA)/
TURVY, Kate (USA)
3-6 6-7(8)
Sousse, Tunisia, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/1. kolo MARINKOVIĆ, Bojana (SRB) CHARRAD, Oumeima (TUN, WC) 6-2 6-1
Glavni žreb
1. kolo MARINKOVIĆ, Bojana (SRB, Q) MAYEROVA, Marie (CZE) 6-3 6-3
2. kolo MARINKOVIĆ, Bojana (SRB, Q) DART, Harriet (GBR, 6) 1-6 2-6
Dubl
1. kolo MARINKOVIĆ, Bojana (SRB)/
BACHER, Valentine (FRA, WC)
HORVAT, Ivana (AUT)/
RASZKIEWICZ, Eva (USA)
4-6 4-6
Prague, Czech Republic, 100,000+H, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo MIRČIĆ, Teodora (SRB) MORGOSOVA, Karin (SVK) 6-2 6-3
2/3. kolo MIRČIĆ, Teodora (SRB) PERVAK, Ksenia (RUS, 3) 2-6 4-6
Glavni žreb
1. kolo KRUNIĆ, Aleksandra (SRB, SE) SINIAKOVA, Katerina (CZE, WC) 6-2 6-4
2. kolo KRUNIĆ, Aleksandra (SRB, SE) BRENGLE, Madison (USA, Q) 6-2 1-6 6-2
1/4 finale KRUNIĆ, Aleksandra (SRB, SE) DOI, Misaki (JPN, 8) 6-4 7-5
1/2 finale KRUNIĆ, Aleksandra (SRB, SE) SCHMIEDLOVA, Anna Karolina (SVK, 6) 6-7(4) 6-1 3-6
Dubl
1. kolo KRUNIĆ, Aleksandra (SRB)/
OLARU, Raluca (ROU)
OUDIN, Melanie (USA)/
RUS, Arantxa (NED)
6-2 6-3
MIRČIĆ, Teodora (SRB)/
MELICHAR, Nicole (USA)
GOLUBIĆ, Viktorija (SUI)/ LINETTE, Magda (POL) 6-3 6-4
1/4 finale KRUNIĆ, Aleksandra (SRB)/
OLARU, Raluca (ROU)
KREJCIKOVA, Barbora (CZE)/
SINIAKOVA, Katerina (CZE)
2-6 3-6
MIRČIĆ, Teodora (SRB)/
MELICHAR, Nicole (USA)
HRADECKA, Lucie (CZE)/
KRAJICEK, Michaella (NED, 2)
2-6 1-6

Amstetten, Austria, G2, šljaka
Livescore Satnica
DEVOJČICE
Kvalifikacije
1/3. kolo ČUBRANOVIĆ, Milica (SRB) GLEIXNER, Alissia (GER) 0-6 6-4 7-5
KOŠANIN Nataša (SRB) PVRAJAN, Madhumitha (IND) 3-6 4-6
2/3. kolo ČUBRANOVIĆ, Milica (SRB) ALIBALIĆ, Nina (CRO, 8) 5-7 3-6
Glavni žreb
1. kolo JOVIĆ, Nikolina (SRB) KAZIONOVA, Ekaterina (RUS) 6-1 6-2
2. kolo JOVIĆ, Nikolina (SRB) REICHEL, Lena (AUT, WC) 0-6 2-6
Dubl
1. kolo JOVIĆ, Nikolina (SRB)/
ALIBALIĆ, Nina (CRO)
JABLONOVSKA, Jana (SVK)/
KOLAROVA, Tereza (CZE)
6-7(5) 6-7(10)
Plantation, FL, USA, G4, šljaka
Satnica
DEVOJČICE
Glavni žreb
1. kolo SABLJAREVIĆ, Teodora (SRB) SANFORD, Alexandra (USA, WC) 0-6 0-6
Dubl
1. kolo SABLJAREVIĆ, Teodora (SRB)/
BARKOVIĆ, Ema (CRO)
MANDALAP, Nandu (USA)/
WILLIAMS, Kenya (USA)
7-5 3-6 10-6
2. kolo SABLJAREVIĆ, Teodora (SRB)/
BARKOVIĆ, Ema (CRO)
FRIEDEL, Jenna (USA)/
HORVIT, Mia (USA, 1)
1-6 2-6
Santa Croce, Italy, G1, šljaka
Satnica
DEČACI
Kvalifikacije
1/3. kolo MILOVIĆ, Željko (SRB) SICCARDI, Matteo (ITA) 6-3 1-6 6-1
2/3. kolo MILOVIĆ, Željko (SRB) REINBERG, Emil (USA, 11) 5-7 5-7
* Na juniorskim TE turnirima pratimo rezultate od ČETVRTFINALA singla i POLUFINALA dubla

Piestany, Slovakia, G1, U14
Satnica
DEVOJČICE
Glavni žreb
2.k. Tamara Malešević; 3.k. Nevena Soković (12);
Maribor, Slovenia, G2, U14
Satnica
DEČACI
Glavni žreb
1.k. Milan Radojković; 2.k. Stefan Gažo (8);
1/4 finale POPOVIĆ, Mihailo (SRB, 4) TOMIĆ, Lukas (BIH, 5) 6-3 6-4
1/2 finale POPOVIĆ, Mihailo (SRB, 4) HUDD, Emile (GBR, 2) 4-6 0-6
DEVOJČICE
Kvalifikacije
*Jovana Perić
Glavni žreb
1.k. Anđela Todorović, Mihaela Đaković (WC); 2.k. Aleksandra Stanković (13);
Nikšić, Montenegro, G3, U16
Satnica
DEČACI
Kvalifikacije
Sava Stanković, Andrija Jevtić, Luka Stojanović; Luka Janković, Nikola Kijac, Miroslav Cvjetan, Nikola Jevtić;
Glavni žreb
1.k. Miroslav Cvjetan (Q), Nikola Jevtić (Q), Andrija Jevtić (LL), Luka Stojanović (LL);
2.k. Luka Janković (Q), Nikola Kijac (Q);
1/4 finale PETROV, Kosta (SRB, 3) IBRAGIMOV, Rail (RUS) 6-3 2-6 6-3
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 4) NASKIDASHVILI, Nikita (RUS, 6) 6-0 3-6 6-1
1/2 finale PETROV, Kosta (SRB, 3) SKATOV, Timofey (RUS, 1) 3-6 0-6
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 4) DOAN VAN, Alexandre (FRA) 6-7(2) 5-7
Dubl
1/2 finale PETROV, Kosta (SRB)/
VOROBYEV, Andrey (RUS, 4)
IBRAGIMOV, Rail (RUS)/
SKATOV, Timofey (RUS, 1)
3-6 3-6
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB)/
TUFEKCIC Goran (GER, 3)
SPASIBO, Danil (RUS)/
NASKIDASHVILI, Nikita (RUS, 2)
6-3 6-1
FINALE ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB)/
TUFEKCIC Goran (GER, 3)
IBRAGIMOV, Rail (RUS)/
SKATOV, Timofey (RUS, 1)
2-6 2-6
DEVOJČICE
Glavni žreb
1.k. Jovana Babić, Jovana Badnjar, Teodora Đokić (WC);
1/4 finale VUKOVIĆ, Draginja (SRB, 2) VULPIO, Julia (DOM) W/O
SKROBONJA, Anđela (SRB, 7) PARIYSKAYA, Varvara (RUS, 1) 3-6 6-3 6-3
1/2 finale VUKOVIĆ, Draginja (SRB, 2) NOSOVA, Olga (RUS, 4) 6-1 6-3
SKROBONJA, Anđela (SRB, 7) PARIYSKAYA, Varvara (RUS, 1) 6-4 6-4
FINALE VUKOVIĆ, Draginja (SRB, 2) SKROBONJA, Anđela (SRB, 7) 6-1 6-4
Dubl
1/2 finale VUKOVIĆ, Draginja (SRB, 1)/
BELOVUKOVIC, Stephanie (AUS)
SKROBONJA, Anđela (SRB)/
STEVIĆ, Snežana (BIH)
6-2 6-3
FINALE VUKOVIĆ, Draginja (SRB, 1)/
BELOVUKOVIC, Stephanie (AUS)
LIKHACHEVA, Sofiia (RUS)/
NOSOVA, Olga (RUS)
0-6 6-2 10-3
Lodz, Poland, G3, U14
Satnica
DEVOJČICE
Glavni žreb
2.k. Gabrijela Stojanović
Prokuplje, Serbia, G3, U12
Satnica
DEČACI
Kvalifikacije
*Mateja Janićijević, Lav Dašić, Dimitrije Kocić, Petar Bašic Palković, Luka Kurtović, Lazar Danić, Mihailo Savić, Jovan Bjelica (A), Mihajlo Simić, Ognjen Marinković, Milan Macura, Dušan Trunić, Marko Jovanović, Filip Mandović, Aleksa Marđonović
Glavni žreb
1.k. Mihajlo Simić (Q), Ognjen Marinković (Q), Milan Macura (Q), Dušan Trunić (Q), Filip Mandović (Q), Aleksa Marđonović (Q), Luka Petrović (WC), Đorđe Kurčubić (WC), Stefan Budić (WC), Aleksandar Ljubojević;
2.k. Lazar Milićević, Nikola Mitrović, Lazar Ignjović, Marko Jovanović (Q), Konstantin Todorović (WC);
1/4 finale JOVIĆ, Uroš (SRB) JANKULOVSKI, Gjorgji (MKD) 6-3 7-5
ZOROJA, Ilija (SRB) KRSTIĆ, Miljan (SRB) 7-6(1) 6-4
ŽIVOTIĆ, Goran (SRB) TERZIEV, Simeon (BUL) 6-4 6-1
POPOVIĆ, Stefan (SRB) MILANOVIĆ, Dušan (BIH, Q) 3-6 6-3 6-1
1/2 finale ZOROJA, Ilija (SRB) JOVIĆ, Uroš (SRB) 3-6 6-3 6-4
ŽIVOTIĆ, Goran (SRB) MILANOVIĆ, Dušan (BIH, Q) 6-4 6-1
FINALE ZOROJA, Ilija (SRB) ŽIVOTIĆ, Goran (SRB) 6-3 6-1
DEVOJČICE
Kvalifikacije
*Milica Antić, Andriana Simović, Jovana Nikolić, Anđela Vukćević, Ana Ogrizović, Milica Nikolić, Anastasija Stojanović, Simona Josimović
Glavni žreb
1.k. Teodora Vujičić, Milana Vulin, Iva Pantović, Nevena Nešović, Anđela Vukćević (Q), Anastasija Stojanović (Q), Simona Josimović (Q), Jovana Živanović (WC), Anđela Lopičić (WC), Jovana Nikolić (LL);
2.k. Nađa Nonković, Tamara Eraković (WC), Staša Vasić (WC), Ana Ogrizović (Q), Milica Nikolić (Q);
1/4 finale VIDOVIĆ, Anđela (SRB) DIVAC, Iva (SRB) 6-1 6-4
DELETIĆ, Senka (SRB) OGNJANOVSKA, Jana (MKD) 5-7 4-6
1/2 finale VIDOVIĆ, Anđela (SRB) OGNJANOVSKA, Jana (MKD) 6-1 6-0 dr
FINALE VIDOVIĆ, Anđela (SRB) SAYFETDINOVA, Avelina (RUS, Q) 6-4 1-6 6-2
Dubl
1/2 finale LOPIČIĆ, Anđela (SRB)/
NONKOVIĆ, Nađa (SRB)
DIVAC, Iva (SRB)/
VIDOVIĆ, Anđela (SRB)
6-4 3-6 13-11
FINALE LOPIČIĆ, Anđela (SRB)/
NONKOVIĆ, Nađa (SRB)
OGNJANOVSKA, Jana (MKD)/
RISTEVSKA, Ana (MKD)
6-2 7-5
Maribor, Slovenia, G2, U16
Satnica
DEČACI
Kvalifikacije
*Igor Ristić (13), Bogdan Bajić
Glavni žreb
2.k. Konstantin Kirovski (10);
DEVOJČICE
Kvalifikacije
*Sara Gvozdenović (5), Lena Babunski (6), Jovana Gvozdenović (11), Dijana Perić
Glavni žreb
1.k. Lena Babunski (Q), Sara Gvozdenović (Q), Katarina Ljujić;
1/4 finale SPASOJEVIĆ, Tijana (SRB, 4) VISENTIN, Elisa (ITA, Q) 1-6 6-3 6-3
1/2 finale SPASOJEVIĆ, Tijana (SRB, 4) SCHULTHEISS, Carmen (GER, 7) 5-7 6-1 3-6