Turniri od 11.11 – 17.11.

Davis Cup by BNP Paribas Final, Belgrade, Serbia, tvrda podloga
Satnica
Serbia Czech Republic 2-3
petak, 16h Novak ĐOKOVIĆ Radek STEPANEK 7-5 6-1 6-4
Dušan LAJOVIĆ Tomas BERDYCH 3-6 4-6 3-6
subota, 16h Ilija BOZOLJAC
Nenad ZIMONJIĆ
Tomas BERDYCH
Radek STEPANEK
2-6 4-6 6-7(4)
nedelja, 14h Novak ĐOKOVIĆ Tomas BERDYCH 6-4 7-6(5) 6-2
Dušan LAJOVIĆ Radek STEPANEK 3-6 1-6 1-6

Helsinki, Finland, $ 42,500, tvrda podloga
Satnica
Dubl
1. kolo TOŠIĆ, Nikola (SRB)/
SILJESTROM, Andreas (SWE)
BETOV, Sergey (BLR)/
BURY, Alexander (BLR)
6-7(3) 7-6(5) 10-5
1/4 finale TOŠIĆ, Nikola (SRB)/
SILJESTROM, Andreas (SWE)
ČERMAK, Frantisek (CZE)/
OSWALD, Philipp (AUT, 2)
6-3 4-6 10-8
1/2 finale TOŠIĆ, Nikola (SRB)/
SILJESTROM, Andreas (SWE)
BROWN, Dustin (GER)/
MARX, Philipp (GER, 4)
2-6 6-3 7-10

Bol, Croatia, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo MARKOVIĆ, Goran (SRB, 4)
slobodan
JANDRIĆ, Darko (SRB) slobodan
2/3. kolo MARKOVIĆ, Goran (SRB, 4) MIRCEA, Claudio (ROU) 7-5 6-1
JANDRIĆ, Darko (SRB) KONDULUKOV, Alexey (RUS) 6-7(2) 6-4 6-7(2)
3/3. kolo MARKOVIĆ, Goran (SRB, 4) DAUBIGNEY, Baptiste (FRA) 7-5 6-1
Glavni žreb
1. kolo ILIĆ. Luka (SRB) MARKOVIĆ, Goran (SRB, Q) 6-3 6-1
2. kolo ILIĆ. Luka (SRB) BRKIC, Tomislav (BIH, 5) 1-6 1-6
Dubl
1. kolo ILIĆ. Luka (SRB)/
JANDRIĆ, Darko (SRB)
RAZBORSEK, Nik (SLO)/
URBANIJA, Mike (SLO, 4)
6-3 5-7 8-10
MARKOVIĆ, Goran (SRB)/
VIDAK, Antun (CRO)
COMMIN, Cedrick (FRA)/
RITZ, Kresimir (CRO)
2-6 3-6
Heraklion, Greece, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo JANKOVIĆ, Miki (SRB) LOBKOV, Alexander (RUS, 1) 6-3 6-4
ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)
GOMEZ-HERRERA, Carlos (ESP, 2) 6-2 4-6 6-4
2. kolo ĆAĆIĆ, Nikola (SRB) GOTO, Shotaro (JPN, Q) 7-5 4-6 6-2
JANKOVIĆ, Miki (SRB) SAFRANEK, Vaclav (CZE) 7-5 7-5
1/4 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB) BROADY, Liam (GBR, 8) 6-7(6) 2-6
JANKOVIĆ, Miki (SRB) GAIO, Federico (ITA, 7) 7-6(5) 7-6(6)
1/2 finale JANKOVIĆ, Miki (SRB) GOLDING, Oliver (GBR) 3-6 4-6
Dubl
1. kolo JANKOVIĆ, Miki (SRB)/
KARLOVSKIY, Evgeny (RUS)
CENTENARI, Alexander (USA)/
SCHNEIDERMAN, Haig (USA)
6-3 6-3
ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
JAKUPOVIC, Alexandros (GRE) (2)
slobodni
1/4 finale JANKOVIĆ, Miki (SRB)/
KARLOVSKIY, Evgeny (RUS)
MIES, Andreas (GER)/
OTTE, Oscar (GER, 3)
1-6 3-6
ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
JAKUPOVIC, Alexandros (GRE) (2)
BROADY, Liam (GBR)/                 HILTON, Mark (GBR) 3-6 6-3 10-7
1/2 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
JAKUPOVIC, Alexandros (GRE) (2)
BAMBRIDGE, Luke (GBR)/ [4]
GOLDING, Oliver (GBR)
4-6 4-6
Nicosia, Cyprus, $ 10,000, šljaka
Satnica
Glavni žreb
1. kolo ĐERE, Laslo (SRB, 6)
GEORGIOS, Kallis (CYP, WC) 6-4 6-1
2. kolo ĐERE, Laslo (SRB, 6) UHLIG, Daniel (GER) 6-3 6-3
1/4 finale ĐERE, Laslo (SRB, 6) GASPAR MURTA, Andre (POR, 4) 6-2 7-6(9)
1/2 finale ĐERE, Laslo (SRB, 6) PICCO, Francesco (ITA, 5) 6-0 6-4
FINALE ĐERE, Laslo (SRB, 6) TRINKER, Bastian (AUT, 3) 2-6 3-6
Dubl
1. kolo ĐERE, Laslo (SRB)/
CHERGOV, Vadim (BUL)
DAVANZO, Killian (SUI)/
JUNEAU, Isade (CAN)
6-3 2-6 6-10
Antalya – Kaya-Belek, Turkey, $ 10,000, šljaka
Satnica
Glavni žreb
1. kolo ZEKIĆ, Miljan (SRB, 4) CIUMAC, Andre (MDA) 4-6 6-4 7-5
2. kolo ZEKIĆ, Miljan (SRB, 4) – KLEGOU, Alexis (BEN) 3-6 6-2 3-6 
Dubl
1. kolo ZEKIĆ, Miljan (SRB)/
BASILASHVILI, Nikoloz (GEO, 2)
FILIPENKO, Viktor (HUN)/
YATSYK, Yahor (BLR)
6-4 6-3
1/4 finale ZEKIĆ, Miljan (SRB)/
BASILASHVILI, Nikoloz (GEO, 2)
ALEKSEENKO, Gleb (UKR)/
PORUMB, Ciprian Alexandru (ROU)
6-2 7-5
1/2 finale ZEKIĆ, Miljan (SRB)/
BASILASHVILI, Nikoloz (GEO, 2)
KLEGOU, Alexis (BEN)/                 VAN BEEM, Colin (NED) 6-4 6-3
FINALE ZEKIĆ, Miljan (SRB)/
BASILASHVILI, Nikoloz (GEO, 2)
SCHONENBERG, Tom (GER)/
WUNNER, Matthias (GER)
0-6 4-6 
Bradenton, FL, USA, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/4. kolo KECMANOVIĆ, Miomr (SRB, WC) MCCONNELL, Charles (USA) 6-0 6-2
2/4. kolo KECMANOVIĆ, Miomr (SRB, WC) PLASKETT, Oliver (GBR) 7-6(6) 6-2
3/4. kolo KECMANOVIĆ, Miomr (SRB, WC) OPELKA, Reilly (USA) 4-6 6-7(3)

Dubai, United Arab Emirates, $ 75,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo SABLJAREVIĆ, Sofia (SRB, WC) NAGY, Kyra (HUN, WC) 1-6 0-6
Dubl
1. kolo SABLJAREVIĆ, Sofia (SRB, WC)/
PLATKOVA, Nela (CZE)
ABDURAIMOVA, Nigina (UZB)/
AL NABHANI, Fatma (OMA)
1-6 2-6
Minsk, Belarus, $ 25,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo JAKŠIĆ, Jovana (SRB, 3) LEBESHEVA, Dariya (BLR, WC) 6-2 6-2
2. kolo JAKŠIĆ, Jovana (SRB, 3) LEYKINA, Polina (RUS) 6-4 2-6 6-1
1/4 finale JAKŠIĆ, Jovana (SRB, 3) KREMEN, Ilona (BLR, 6) 7-6(7) 7-6(2) 
1/2 finale JAKŠIĆ, Jovana (SRB, 3) GASPARYAN, Margarita (RUS) 1-6 1-6
Astana, Kazakhstan, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo ČUROVIĆ, Tamara (SRB, 4) VAYNBERG, Sofia (RUS, Q) 4-6 6-3 3-6
Dubl
1. kolo ČUROVIĆ, Tamara/
SKAMLOVA, Chantal (SVK, 2)
KARAMALAK, Ivanka (RUS)/
KOVAL, Anna (RUS)
6-3 5-7 10-8
1/4 finale ČUROVIĆ, Tamara/
SKAMLOVA, Chantal (SVK, 2)
DAIR, Asiya (KAZ)/
RUDAKOVA, Anastasia (RUS)
7-5 6-4
1/2 finale ČUROVIĆ, Tamara/
SKAMLOVA, Chantal (SVK, 2)
MONOVA, Polina (RUS)/                TARASOVA, Alena (RUS) 6-7(6) 4-6
Heraklion, Greece, $ 10,000, tepih
Satnica
Glavni žreb
1. kolo AŠANIN, Nina (SRB) ZOVINCOVA, Vendula (CZE) 0-6 1-6
LAZIĆ, Marina (SRB, 8) ECCEL, Sara (ITA) 1-6 2-6
Dubl
1. kolo AŠANIN, Nina (SRB)/
MARKESINI, Ioanna
slobodne
1/4 finale AŠANIN, Nina (SRB)/
MARKESINI, Ioanna
KOLAROVA, Veronika (CZE)/
ZOVINCOVA, Vendula (CZE)
1-6 0-6
Sharm El Sheikh, Egypt, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo JOROVIĆ, Ivana (SRB) DE SUTTER, Justine (BEL) 6-1 6-3
2. kolo JOROVIĆ, Ivana (SRB) KAZIMOVA, Khristina (UKR) 6-3 6-0
1/4 finale JOROVIĆ, Ivana (SRB) DZALAMIDZE, Natela (RUS) 4-6 6-3 6-2
1/2 finale JOROVIĆ, Ivana (SRB) STADLER, Nina (SUI, SE) 6-2 6-2
FINALE JOROVIĆ, Ivana (SRB) FERNANDEZ-RABENER, Arabela (ESP, 1) 6-2 6-4 !!!
Bol, Croatia, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/2. kolo MARINKOVIĆ, Bojana (SRB)
slobodna
2/2. kolo MARINKOVIĆ, Bojana (SRB) SIPEK, Natalija (SLO) 3-6 1-6
Glavni žreb
1. kolo SPREMO, MILANA (SRB, 6) GARRET, Julie (FRA, LL) 6-1 6-0
MARINKOVIĆ, Bojana (SRB, LL) BARA, Irina Mari (ROU) 3-6 0-6
2. kolo SPREMO, MILANA (SRB, 6) FABER, Tea (CRO, WC) 6-0 6-1
1/4 finale SPREMO, MILANA (SRB, 6) PANTUCKOVA, Gabriela (CZE) 0-6 3-6
Dubl
1. kolo MARINKOVIĆ, Bojana (SRB)/
PANTUCKOVA, Magdalena (CZE)
JUHASZOVA, Vivien (SVK)/
MALIKOVA, Tereza (CZE, 2)
4-6 3-6

Bat Yam, Israel, G3, tvrda podloga
Livescore Satnica
DEVOJČICE
Glavni žreb
1. kolo JOVIĆ, Nikolina (SRB) GALFI, Dalma (HUN, 7) 1-6 6-1 6-0
Dubl
1. kolo JOVIĆ, Nikolina (SRB)/
SMITH, Emily (GBR)
KROLITZKY, Shelly (ISR)/
PELEG, Shahar (ISR)
6-4 6-0
1/4 finale JOVIĆ, Nikolina (SRB)/
SMITH, Emily (GBR)
PRIBYLOVA, Anna (RUS)/
ZIDANSEK, Tamara (SLO)
4-6 4-6
Lexington, South Carolina, USA, G4, tvrda podloga
Satnica
DEVOJČICE
Glavni žreb
1. kolo KOZAROV, Katarina (SRB) DEAN, Ashley (USA, Q) 6-2 6-2
2. kolo KOZAROV, Katarina (SRB) ALTICK, Helen Abigail (USA, 2) 1-6 1-6
Dubl
1. kolo KOZAROV, Katarina (SRB/
XU, Shi Yu (CHN)
IORDANOVA, Vanina (USA)/
SUSI, Erica Lynne (USA)
6-2 7-6(6)
2. kolo KOZAROV, Katarina (SRB/
XU, Shi Yu (CHN)
CHANG, Sophie (USA)/
DANIELL, Andie K. (USA)
1-6 2-6

Antalya, Turkey, G3, U12
Satnica
DEVOJČICE
Glavni žreb
1. kolo SKROBONJA, Andjela (SRB) AY, Zeynep (TUR) 6-1 6-1
2. kolo SKROBONJA, Andjela (SRB) SITNIKOVA, Sofia (RUS) 6-7(5) 6-2 6-1
3. kolo SKROBONJA, Anđela (SRB) SELEKHMETEVA, Oksana (RUS, Q) 2-6 4-6
Dubl
1. kolo SKROBONJA, Anđela (SRB)/
MALINOVIĆ, Zaneta (BIH)
CHEKANSKAYA, Anna (RUS)/
MALYKH, Elena (RUS)
6-1 6-4
2. kolo SKROBONJA, Anđela (SRB)/
MALINOVIĆ, Zaneta (BIH)
DENIZ, Lydia Hilal (TUR)/
PINAR, Zehra (TUR)
Predale S.A./M.Z.