Turniri od 10.03 – 16.03.

Kazan, Russia, $ 75,000+H, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo BOZOLJAC, Ilija (SRB, 7) RUBLEV, Andrey (RUS, WC) 6-2 6-4
2. kolo BOZOLJAC, Ilija (SRB, 7) MULER, Gilles (LUX, Q) 2-4, B.I. predao
Dubl
1. kolo TOŠIĆ, Goran (SRB)/
CIPOLLA, Flavio (ITA)
MICHON, Axel (FRA)/
ZOPP, Jurgen (EST)
7-6(4) 4-6 10-6
1/4 finale TOŠIĆ, Goran (SRB)/
CIPOLLA, Flavio (ITA)
MEFFERT, Dominik (GER)/
PUETZ, Tim (GER           (4)
7-5 5-7 10-8
1/2 finale TOŠIĆ, Goran (SRB)/
CIPOLLA, Flavio (ITA)
DELGADO, Jamie (GBR)/
MULER, Gilles (LUX)
5-7 4-2, predaja
FINALE TOŠIĆ, Goran (SRB)/
CIPOLLA, Flavio (ITA)
BALUDA, Victor (RUS)/   (3)
KRAVCHUK, Konstantin (RUS)
3-6 7-5 12-10!!!!

Vrsar, Croatia, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/4. kolo ILIĆ, Luka (SRB, 2) slobodan
JANDRIĆ, Darko (SRB) WEIS, Alexander (ITA) 6-0 6-4
ALEKSIĆ, Aleksa (SRB) POTH, Kevin (GER) 5-7 6-2 6-3
2/4. kolo ILIĆ, Luka (SRB, 2) MARINČIĆ, Ante (CRO) 6-2 4-6 6-4
JANDRIĆ, Darko (SRB) MIŠE, Marin (CRO) 3-6 5-7
ALEKSIĆ, Aleksa (SRB) MILEUSNIAE, Gregor Sasa (SLO) 6-0 6-0
3/4. kolo ILIĆ, Luka (SRB, 2) TOTH, Gabor-Janos (HUN) 6-3 6-3
ALEKSIĆ, Aleksa (SRB) ĆELEBIĆ, Ljubomir (MNE, 7) 1-6 0-6
4/4. kolo ILIĆ, Luka (SRB, 2) NEJEDLY, Pavel (CZE) 6-0 6-3
Glavni žreb
1. kolo JANKOVIĆ, Miki (SRB) ILIĆ, Luka (SRB, Q) 7-6(7) 6-3
2. kolo JANKOVIĆ, Miki (SRB) WANG, Tak Khunn (FRA, 4) 3-6 2-6
Dubl
1. kolo JANKOVIĆ, Miki (SRB)/
KEKEZ, Duje (CRO)
BECHT, Marko (CRO)/
SETIĆ, Filip (CRO)   (WC)
7-6(3) 6-1
ILIĆ, Luka (SRB)/
VIDAK, Antun (CRO)
GRANOLLERS-PUJOL, Gerard (ESP)/
MAS MASCOLO, Adria (ESP)  (2)
6-3 7-6(6)
1/4 finale JANKOVIĆ, Miki (SRB)/
KEKEZ, Duje (CRO)
DRAGANJA, Tomislav (CRO)/
MARCAN, Dino (CRO)           (3)
4-6 6-3 5-10
ILIĆ, Luka (SRB)/
VIDAK, Antun (CRO)
TERNAR, Tomislav (SLO)/
URBANIJA, Mike (SLO)
2-6 7-5 9-11
Sharm El Sheikh, Egypt, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/2. kolo MARKOVIĆ, Goran (SRB, 13) CRUZ, Odyr (BRA) 6-1 6-0
2/2. kolo MARKOVIĆ, Goran (SRB, 13) LUISI, Allesandro 7-5 4-6 6-1
Glavni žreb
1. kolo MARKOVIĆ, Goran (SRB, Q) MCCONNELL, Charles (USA, WC) 6-1 6-1
2. kolo MARKOVIĆ, Goran (SRB, Q) MADARASZ, Gergely (HUN) 6-4 2-6 3-6
Dubl
1. kolo MARKOVIĆ, Goran (SRB)/
MADARASZ, Gergely (HUN)
BESSIRE, Francesco (ITA)/
LUISI, Alessandro (ITA)
6-3 6-2
1/4 finale MARKOVIĆ, Goran (SRB)/
MADARASZ, Gergely (HUN)
FATIĆ, Nerman (BIH)/
JOTOVSKI, Tomislav (MKD)
5-7 5-7
Heraklion, Greece, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo ANTONIĆ, Dejan (SRB) MIHAILOVSKI, Aleksandar (BUL) 4-6 4-6
Glavni žreb
1. kolo ĆAĆIĆ, Nikola (SRB) HIRSCHMUELLER, Christian            (GER, Q) 6-4 6-4
ĐOKOVIĆ, Đorđe (SRB, WC) GODRY, Levente (HUN) 2-6 7-6(2) 4-6
PETROVIĆ, Danilo (SRB) TSITSIPAS, Stefanos (GRE, WC) 6-3 6-3
KATIĆ, Dejan (SRB) NEKIĆ, Tim (GER) 1-6 6-4 4-6
VUČIĆ, Ilija (SRB) KOVALIK, Jozef (SVK, 5) 0-6 5-7
2. kolo ĆAĆIĆ, Nikola (SRB) HERNYCH, Jan (CZE, 1) 5-7 5-7
PETROVIĆ, Danilo (SRB) ZAITSEV, Anton (RUS, 6) 6-2 7-6(4)
1/4 finale PETROVIĆ, Danilo (SRB) GOLDING, Oliver (GBR, 4) 6-3 6-2
1/2 finale PETROVIĆ, Danilo (SRB) KOVALIK, Jozef (SVK, 5) 4-6 4-6
Dubl
1. kolo ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
VUČIĆ, Ilija (SRB)   (1)
ĐOKOVIĆ, Đorđe (SRB)/
ŠETKIĆ, Aldin (BIH)
6-4 7-6(0)
1/4 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
VUČIĆ, Ilija (SRB)   (1)
LAZOV, Alexander (BUL)/
ROY, Matthieu (FRA)
6-2 3-6 10-8
1/2 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
VUČIĆ, Ilija (SRB)   (1)
ŠABANOV, Ivan (CRO)/
ŠABANOV, Matej (CRO)
7-6(5) 6-4
FINALE ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
VUČIĆ, Ilija (SRB)   (1)
GOLDING, Oliver (GBR)/
JAKUPOVIC, Alexandros (GRE) (3)
1-6 6-3 5-10
Kish, Iran, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo PERIĆ, Nebojša (SRB, 5) slobodan
2/3. kolo PERIĆ, Nebojša (SRB, 5) ESMAIL YAZDI, Hesam (IRI) 6-2 6-3
3/3. kolo PERIĆ, Nebojša (SRB, 5) KAMAL, Kshitij (IND) 6-0 6-2
Glavni žreb
1. kolo KRSTIN, Peđa (SRB, 5)
KALAMBAY, Jessy (SUI, WC) 6-1 6-1
PERIĆ, Nebojša (SRB, Q) odustao
2. kolo KRSTIN, Peđa (SRB, 5) MEIGEL, Marc (GER, Q) 4-6 6-1 6-1
1/4 finale KRSTIN, Peđa (SRB, 5) LINZER, Michael (AUT, 4) 6-7(4) 7-5 4-6
Antalya – Alibey, Turkey, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo NIKOLIĆ, Miloš (SRB) FORTUNA, Alberto (ITA) 6-0 6-3
2/3. kolo NIKOLIĆ, Miloš (SRB) DMITRIEV, Maxim (RUS, 11) 7-5 6-3
3/3. kolo NIKOLIĆ, Miloš (SRB) MOZGOVOY, Alexander (RUS) 1-6 3-6
Glavni žreb
1. kolo ĐERE, Laslo (SRB, 5)
BARBOSA, Romain (POR) 7-6(3) 6-3
TEPAVAC, Marko (SRB) TRINKER, Bastian (AUT, 2) 6-3 4-6 6-0
2. kolo ĐERE, Laslo (SRB, 5) ALCARAZ IVORRA, Albert (ESP) 6-4 6-4
TEPAVAC, Marko (SRB) LIPKA, Dariusz (POL, WC) 6-4 6-3
1/4 finale TEPAVAC, Marko (SRB) MERTERER, Maximilijan (GER) 5-7 4-6
ĐERE, Laslo (SRB, 5) DONALDSON, Jared (USA) 4-6 6-3 3-6
Dubl
1. kolo ĐERE, Laslo (SRB)/
CREPALDI, Erik (ITA)
MILKO, Michal (SVK)/
MIOČIĆ, Franko (CRO)  (WC)
6-3 3-6 8-10
TEPAVAC, Marko (SRB)/
NIKOLIĆ, Miloš (SRB)
HUTTERER, Gregor (AUT)/
STATZBERGER , Thomas (AUT)
5-7 6-4 10-3
1/4 finale TEPAVAC, Marko (SRB)/
NIKOLIĆ, Miloš (SRB)
JUKSA, Davids (LAT)/
MERINO, Alexander (PER)
2-6 3-6
Aktobe, Kazakhstan, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo MILOJEVIĆ, Nikola (SRB, 5) ABIYEV, Kuatbe (KAZ, WC) 6-1 6-0
2. kolo MILOJEVIĆ, Nikola (SRB, 5) FAYZIEV, Sanjar (UZB) 7-6(6) 6-4
1/4 finale MILOJEVIĆ, Nikola (SRB, 5) IVANOV, Vladimir (EST, 2) 7-5 7-6(1)
1/2 finale MILOJEVIĆ, Nikola (SRB, 5) VASILEVSKI, Andrei (BLR, 8) 6-3 6-1
FINALE MILOJEVIĆ, Nikola (SRB, 5) LEBEDEV, Ilya (RUS, Q) 7-6(5) 6-3!!! 
Santa Margherita Di Pula, Italy, $ 10,000, šljaka
Satnica
Glavni žreb
1. kolo ĐOKOVIĆ, Marko (SRB, WC) MARRAI, Matteo (ITA, SE) 6-1 4-6 5-7
Cherkassy, Ukraine, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB, 15) slobodan
2/3. kolo JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB, 15) ZHUKOV, Pavlo (UKR) 1-6 6-1 7-5
3/3. kolo JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB, 15) ORADINI, Giacomo (ITA, 5) 6-2 5-7 5-7

Sao Paulo, Brazil, $ 25,000, šljaka
Satnica
Glavni žreb
1. kolo JOROVIĆ, Ivana (SRB, JE) BADOSA GIBERT, Paula (ESP, Q) 3-6 6-3 5-7
Shenzhen, China, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo BONIĆ, Barbara (SRB, 2) DONG, Xiaorong (CHN) 4-6 6-2 4-6
Dubl
1. kolo BONIĆ, Barbara (SRB)/
WANG, Yan (CHN)
DZALAMIDZE, Natela (RUS)/
LEYKINA, Polina (RUS)   (4)
4-6 7-6(5) 8-10
Antalya, Turkey, $ 10,000, šljaka
Satnica
Glavni žreb
1. kolo SPREMO, Milana (SRB, 4) APONASENKO, Vasilisa (RUS, Q) 6-1 6-3
2. kolo SPREMO, Milana (SRB, 4) MUNTEAN, Victoria (FRA) 7-5 7-5
1/4 finale SPREMO, Milana (SRB, 4) GJORCHESKA, Lina (MKD, 7) 6-4 3-6 4-6
Sharm El Sheikh, Egypt, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/1. kolo NOVAKOVIĆ, Milica (SRB) SHAWKY, Nermeen (EGY) 6-3 6-3
Glavni žreb
1. kolo NOVAKOVIĆ, Milica (SRB, Q) SHAMAYKO, Marina (RUS, 3) 4-6 3-6
STOJANOVIĆ, Nina (SRB) MIHALIKOVA, Tereza (SVK, Q) 6-4 7-5
2. kolo STOJANOVIĆ, Nina (SRB) AL NABHANI, Fatma (OMA, 8, Q) 7-5 7-5
1/4 finale STOJANOVIĆ, Nina (SRB) HERDZLEAS, Dea (BIH) 6-7(5) 4-6
Dubl
1. kolo NOVAKOVIĆ, Milica (SRB)/
KONOTOPTSEVA, Danielle (GBR)
HERDZELAS, Dea (BIH)/
PALHA, Natasha (IND)          (4)
2-6 0-6
STOJANOVIĆ, Nina (SRB)/
VESELINOVIĆ, Ana (MNE)
ABOU ZEKRY, Ola (EGY)/
ROHRA, Tanisha (IND)
6-2 6-2
1/4 finale STOJANOVIĆ, Nina (SRB)/
VESELINOVIĆ, Ana (MNE)
RAINA, Ankita (IND)/
THOMBARE, Prarthana (IND) (1)
6-2 6-2
1/2 finale STOJANOVIĆ, Nina (SRB)/
VESELINOVIĆ, Ana (MNE)
AL NABHANI, Fatma (OMA)/
LUKNAROVA, Zuzana (SVK)   (3)
7-6(7) 6-2
FINALE STOJANOVIĆ, Nina (SRB)/
VESELINOVIĆ, Ana (MNE)
HERDZELAS, Dea (BIH)/
PALHA, Natasha (IND)           (4)
6-0 4-6 10-6!!!! 
Ponta Delgada (Azores), Portugal, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/2. kolo POPIVODA, Mila (SRB) GALAN GOMEZ, Natalia (ESP) 5-7 4-6
SABLJAREVIĆ, Sofia (SRB) KUZNETSOVA, Varvara (RUS) 5-7 4-6
Dubl
1. kolo POPIVODA, Mila (SRB)/
GASPAR, Claudia (POR)
CHOON, Barbara (POR)/
FERREIRA, Joana (POR)
2-6 3-6

Sarawak, Malaysia, G1, tvrda podloga
Satnica
DEČACI
Glavni žreb
1. kolo ČONKIĆ, Petar (SRB, 11) slobodan
2. kolo ČONKIĆ, Petar (SRB, 11) KRSTEV, Ondrej (CZE) 6-7(4) 3-6
Dubl
1. kolo  ČONKIĆ, Petar (SRB)/
NOLAN, Daniel (NZL)
slobodni
2. kolo ČONKIĆ, Petar (SRB)/
NOLAN, Daniel (NZL)    (6)
DELANEY, Yake (AUS)/
LIM, Alberto (PHI)
5-7 5-7
Potchefstroom, South AfrIca, G2, tvrda podloga
Livescore (od ČF) Satnica
DEVOJČIĆE
Glavni žreb
1. kolo KLARIĆ, Vanja (SRB) MORTAGY, Hana (EGY) 2-6 0-6
Dubl
1. kolo KLARIĆ, Vanja (SRB)/
DE VILLIERS, Nadine (RSA)
SALAS, Emmanuelle (FRA)/
VAN OOST, Nina (BEL)
3-6 5-7
Trnava, Slovak Republic, G4, tepih
Satnica
DEČACI
Glavni žreb
1. kolo VUKIČEVIĆ, Dušan (SRB, 13) slobodan
MILIĆEVIĆ, Stefan (SRB, 7) slobodan
2. kolo VUKIČEVIĆ, Dušan (SRB, 13) POTEMKIN, Grigory (RUS) 4-6 4-6
MILIĆEVIĆ, Stefan (SRB, 7) KLEIN, Lukas (SVK) 0-6 7-6(4) 1-6
Dubl
2. kolo MILIĆEVIĆ, Stefan (SRB)/
VUKIČEVIĆ, Dušan (SRB)   (5)
GIUFFRIDA, Alberto (ITA)/
KAPSHUK, Artem (UKR)
2-6 6-2 8-10
DEVOJČIĆE
Kvalifikacije
1/2. kolo MARJANOVIĆ, Nina (SRB, 3) STLOUKALOVA, Katerina (CZE) 6-4 6-2
ČUBRANOVIĆ, Millca (SRB) MESZAROS, Friderika Lotti (HUN, 6) 2-6 3-6
2/2. kolo MARJANOVIĆ, Nina (SRB, 3) WYSOCZANSKA, Katarzina (POL,7) 2-6 6-3 0-6
Guatemala City, Guatemala, G4, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo KECMANOVIĆ, Miomir (SRB, WC) LUNA LAVIDALE, Franz (GUA) 6-1 6-0
2. kolo KECMANOVIĆ, Miomir (SRB, WC) GOMES, GUI (USA, 6) 6-4 6-4
1/4 finale KECMANOVIĆ, Miomir (SRB, WC) BITTOUN KOUZMINE, Constantin (FRA, Q) 6-3 6-3
1/2 finale KECMANOVIĆ, Miomir (SRB, WC) ALESHCHEV, Alexey (RUS, 3) 6-4 6-1
FINALE KECMANOVIĆ, Miomir (SRB, WC) CARGILL, Christian (BAH, 2) 6-1 6-3 !!! Kecmanovic s peharom, Guatemala G4, 2014

Chambon-sur-Lignon, France, G2, U16
Livescore Satnica
DEČACI
Glavni žreb
1. kolo BUTULIJA, Boris (SRB, 5) VONTOBEL, Lukas (SUI) 6-4 0-6 6-1
2. kolo BUTULIJA, Boris (SRB, 5) VACHEROT, Valentin (FRA, Q) 6-2 2-6 6-1
1/4 finale BUTULIJA, Boris (SRB, 5) SUMMARIA, Corrado (ITA, 1) 6-4 7-5
1/2 finale BUTULIJA, Boris (SRB, 5) UNIA, Thomas (FRA) 1-6 6-4 6-1 
FINALE BUTULIJA, Boris (SRB, 5) FOMBA, Luc (FRA) 5-7 3-6
Dubl
1. kolo BUTULIJA, Boris (SRB)/
BERTUCCIOLI, Federico (ITA, 2)
slobodni
1/4 finale BUTULIJA, Boris (SRB)/
BERTUCCIOLI, Federico (ITA, 2)
GRASSI, Pietro (SMR)/
LAZARIDIS, Konstantinos (GRE)
3-6 6-0 4-10
Kosice, Slovakia, G2, U14
Satnica
DEČACI
Glavni žreb
1. kolo PETROV, Kosta (SRB, 8) slobodan
MILADINOVIĆ, Marko (SRB, 6) slobodan
POPOVIĆ, Mihailo (SRB, 4) slobodan
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 11) slobodan
2. kolo PETROV, Kosta (SRB, 8) MALAKHOV, Volodymyr (UKR) 5-7 1-6
MILADINOVIĆ, Marko (SRB, 6) PUSKAR, Samuel (SVK) 6-0 6-2
POPOVIĆ, Mihailo (SRB, 4) PODLIPNIK, Matic (SLO)
6-4 6-3
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 11) FEKETE, Janos (SVK) 6-0 6-0
3. kolo POPOVIĆ, Mihailo (SRB, 4) ANDREESCU, Cristian Alexandru (ROU, 14) 6-0 1-6 1-6
MILADINOVIĆ, Marko (SRB, 6) PALUCH, Karol (POL, 9) 6-0 6-2
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 11) KOVARIK, David (CZE) 6-4 6-3
1/4 finale MILADINOVIĆ, Marko (SRB, 6) PALOSI, Stefan (ROU, 3) 7-5 7-6(6)
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 11) MICHALSKI, Daniel (POL, 2)
4-6 3-6
1/2 finale MILADINOVIĆ, Marko (SRB, 6) JIROUSEK, Tomas (CZE, 1) 2-6 4-6
Dubl
1. kolo PETROV, Kosta (SRB)/
DICA, Nini Gabriel (ROU, 3)
slobodni
POPOVIĆ, Mihailo (SRB)/
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 2)
slobodni
2. kolo PETROV, Kosta (SRB)/
DICA, Nini Gabriel (ROU, 3)
KEREMEDCHIEV, Ivailo (BUL)/
ZAK, Samuel (SVK)
PK/DNG odustali
POPOVIĆ, Mihailo (SRB)/
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 2)
ELIZAROV, Volodymyr (UKR)/
OVCHARENKO, Oleksandr (UKR)
6-1 6-1
1/4 finale POPOVIĆ, Mihailo (SRB)/
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 2)
KOVARIK, David (CZE
SEDLAR, David (CZE)   (6)
7-6(6) 6-3
1/2 finale POPOVIĆ, Mihailo (SRB)/
ŽARKOVIĆ, Bodin (SRB, 2)
JEDLICKA, Dominik (CZE)/  (7)
STEINHAUSER, Robert (CZE)
6-7(2) 3-6
DEVOJČIĆE
Glavni žreb
1. kolo ĐAKOVIĆ, Mihaela (SRB, WC) KUZMOVA, Katarina (SVK) 1-6 6-0 1-6
KOJIČIĆ, Emilija (SRB) KADLECKOVA, Michaela (SVK, WC)
6-1 6-4
STANKOVIĆ, Aleksandra (SRB) KOVACICOVA, Stella (SVK) 6-1 6-4
2. kolo KOJIČIĆ, Emilija (SRB) OCZACHOWSKA Julia (POL, 3) 3-6 1-6
STANKOVIĆ, Aleksandra (SRB) JASKIEWICZ, Karolina (POL, 15) 6-7(6) 2-6
Dubl
1. kolo ĐAKOVIĆ, Mihaela (SRB)/
KOJIČIĆ, Emilija (SRB)
CISOVSKA, Romana (SVK)/
FESTENBURG, Veronika Nicoletta (SVK)
predale Đ.M-K.E
Auray, France, G3, U12
Livescore & stream Satnica
DEČACI
Glavni žreb
1. kolo JOVIĆ, Viktor (SRB) CAZAUX, Arthur (FRA) 6-3 6-2
2. kolo JOVIĆ, Viktor (SRB) BOUDON, Romain (FRA, WC) 6-2 7-6(3)
3. kolo JOVIĆ, Viktor (SRB) ALCARAZ GARFIA, Carlos (ESP) 6-1 6-1
1/4 finale JOVIĆ, Viktor (SRB) RIEDI, Leandro (SUI) 7-6(3) 6-2   [ VIDEO ]
1/2 finale JOVIĆ, Viktor (SRB) SMEDEK, Jaroslav (CZE) 6-1 7-5       [ VIDEO ]
FINALE JOVIĆ, Viktor (SRB) MALKOWSKI, Jean Marc (SUI) 6-1 6-1       [ VIDEO ]
Dubl
1. kolo
JOVIĆ, Viktor (SRB)/
GIMA, Sebastian (ROU)
MALKOWSKI, Jean Marc (SUI)/
RIEDI, Leandro (SUI)
4-6 6-3 8-10