Turniri od 10.02 – 16.02.

Rotterdam, Netherlands €1,500,755, tvrda podloga
Satnica
Dubl
1. kolo ZIMONJIĆ, Nenad (SRB)/
NESTOR, Daniel (CAN)  (3)
CERRETANI, James (USA)/
SHAMASDIN, Adil (CAN)
6-4 3-6 10-5
1/4 finale
ZIMONJIĆ, Nenad (SRB)/
NESTOR, Daniel (CAN)  (3)
LJODRA,  Michael (FRA)/
MAHUT, Nicolas (FRA)
4-6 6-4 1-10

Doha, Qatar. Premier 5, $2,440,070, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo IVANOVIĆ Ana (SRB, 9) HANTUCHOVA, Daniela (SVK) 7-5 2-0, predala H.D.
JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 5) slobodna
2. kolo JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 5) KNAPP, Karin (ITA) 6-0 6-2
IVANOVIĆ Ana (SRB, 9) ZAKOPALOVA, Klara (CZE) 6-4 1-6 3-6
3. kolo JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 5) KLEYBANOVA, Alisa (RUS) 6-1 6-2
1/4 finale JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 5) KVITOVA, Petra (CZE, 3) 6-1 6-3
1/2 finale JANKOVIĆ, Jelena (SRB, 5) KERBER, Angelique (GER, 6) 1-6 6-7(6)
Dubl
1. kolo JANKOVIĆ, Jelena (SRB)/
KLEYBANOVA, Alisa (RUS, WC)
LEPCHENKO, Varvara (USA)/
PANOVA, Alexandra (RUS)
7-6(3) 0-6 10-2
2. kolo
JANKOVIĆ, Jelena (SRB)/
KLEYBANOVA, Alisa (RUS, WC)
KOPS-JONES, Raquel (USA)/
SPEARS, Abigail (USA, 6)
6-4 6-4
1/4 finale JANKOVIĆ, Jelena (SRB)/
KLEYBANOVA, Alisa (RUS, WC)
ERANI, Sara (ITA)/
VINCI, Roberta (ITA)    (1)
6-4 2-6 13-15

Kolkata, India, $ 50,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo BOZOLJAC, Ilija (SRB) YANG, Tsung-Hu (TPE, Q) 6-3 6-2
2. kolo BOZOLJAC, Ilija (SRB) SOEDA, Go (JPN, 4) 6-4 6-3
1/4 finale BOZOLJAC, Ilija (SRB) VELOTTI, Agustin (ARG) 6-4 6-4
1/2 finale BOZOLJAC, Ilija (SRB) NEDOVYESOV, Aleksandr (KAZ, 1) 0-6 7-5 6-3
FINALE BOZOLJAC, Ilija (SRB) DONSKOY, Evgeny (RUS, 3) 6-1 6-1 !!!
Quimper, France, € 42,500+H, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo KRAJINOVIĆ, Filip (SRB) MILLOT, Vincent (FRA) 3-6 3-6
Dubl
1. kolo KRAJINOVIĆ, Filip (SRB)/
TOŠIĆ, Goran (SRB)
RICE, David (GBR)/
THORNLEY, Sea (GBR, 4)
3-6 4-6

Zagreb, Croatia, $ 15,000+H, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo JANKOVIĆ, Miki (SRB, WC, 1) MANDIĆ, Franco (CRO) 6-3 6-0
ROGANOVIĆ, Stefan (SRB) HAEUSLER, Thomas (AUT) 3-6 3-6
PJEVČEVIĆ, Petar (SRB) ĆILIĆ, Mile (CRO) 4-6 6-1 2-6
ĐOKOVIĆ, Đordje (SRB, WC, 10) BABIĆ, Zvonimir (CRO) 1-6 4-6
JANDRIĆ, Darko (SRB) MARINČIĆ, Ante (CRO, 13) 3-6 2-6
2/3. kolo JANKOVIĆ, Miki (SRB, WC, 1) CAGALJ, Stjepan (CRO, WC) 6-2 6-2
3/3. kolo JANKOVIĆ, Miki (SRB, WC, 1) PANIC, Luka (SUI) 6-3 6-3
Glavni žreb
1. kolo KRSTIN, Peđa (SRB, 6) MADARASZ, Gergely (HUN) 6-3 6-4
JANKOVIĆ, Miki (SRB, Q) DANIS, Marko (SVK) 7-6(6) 6-2
2. kolo KRSTIN, Peđa (SRB, 6) MARCAN, Dino (CRO) 2-6 6-4 5-7
JANKOVIĆ, Miki (SRB, Q) IGNATIK, Uladzimir (BLR, 1) 3-6 3-6
Dubl
1. kolo JANDRIĆ, Darko (SRB)/
VIDAK, Antun (CRO)
SABANOV, Ivan (CRO)/
SABANOV, Matej (CRO)
6-7(2) 3-6
Sharm El Sheikh, Egypt, $ 10,000, šljaka
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo ZLATANOVIĆ, Arsenije (SRB, 3)
slobodan
2/3. kolo ZLATANOVIĆ, Arsenije (SRB, 3) VARDHAN SINGH, Yash (IND) 6-0 6-1
3/3. kolo ZLATANOVIĆ, Arsenije (SRB, 3) MORITANI, Soichiro (JPN, 9) 6-1 7-6(3)
Glavni žreb
1. kolo ZLATANOVIĆ, Arsenije (SRB, Q) NDAYISHIMIYE, Hassan (BDI) 4-6 0-1, Z.A. predao
Sondrio, Italy, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo ĆAĆIĆ, Nikola (SRB, 8) DI NICOLA, Gianluca (ITA, WC) 6-4 7-6(3)
BEJTULAHI, Denis (SRB) TCHOUTAKIAN, Maxime (FRA) 7-6(3) 6-4
VUČIĆ, Ilija (SRB) TRUSENDI, Walter (ITA, 1) 2-6 3-6
2. kolo BEJTULAHI, Denis (SRB) SCHONENBERG, Tom (GER) 6-3 6-0
ĆAĆIĆ, Nikola (SRB, 8) BOLTZ, Sebastien (FRA) 6-4 6-3
1/4 finale BEJTULAHI, Denis (SRB) BAUMANN, Moritz (GER, 5) 6-7(5) 2-6
ĆAĆIĆ, Nikola (SRB, 8) JEBAVY, Roman (CZE, 2) 6-3 6-7(4) 6-3
1/2 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB, 8) VANNI, Luca (ITA) 4-6 4-6
Dubl
1. kolo ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
VUČIĆ, Ilija (SRB)   (2)
MOLINA, Emanuele (ITA)/
SINICROPI, Riccardo (ITA)
6-2 7-6(7)
1/4 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
VUČIĆ, Ilija (SRB)   (2)
MARFIA, Matteo (ITA)/
VILARDO, Francesco (ITA)
6-3 7-6(2)
1/2 finale ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
VUČIĆ, Ilija (SRB)   (2)
HAENLE, Pirmin (GER)/
SCHONENBERG, Tom (GER)
6-4 7-6(5)
FINALE ĆAĆIĆ, Nikola (SRB)/
VUČIĆ, Ilija (SRB) (2)
JEBAVY, Roman (CZE)/
STANEK, Robin (CZE, 4)
6-3 5-7 7-10
Loule, Portugal, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/4. kolo ĐOKOVIĆ, Marko (SRB, 12) slobodan
2/4. kolo ĐOKOVIĆ, Marko (SRB, 12)
MARTINEZ MARTINEZ, Jorge (ESP) 6-3 6-0
3/4. kolo ĐOKOVIĆ, Marko (SRB, 12) VARHANIK, Dominik (CZE) predao M.Đ.
Nonthaburi, Thailand, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
1. kolo PETROVIĆ, Danilo (SRB, 6) LI, Zhe (CHN) 7-5 6-4
2. kolo PETROVIĆ, Danilo (SRB, 6) GONG, Mao-Xin (CHN) 4-6 2-6
Antalya – Belconti, Turkey, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo DALJEV, Pavle (SRB) MCMORROW, Kyle (USA, 7) 0-6 2-6
MILENKOVIĆ, Stefan (SRB) ELISTRATOV, Evgeny (RUS, 12) 1-6 0-6
Glavni žreb
1. kolo BJELICA, Ivan (SRB) KOVALIK, Jozef (SVK, 4) 0-6 2-6
MILOJEVIĆ, Nikola (SRB) DIMOV, Valentin (BUL) 7-6(3) 6-4
2. kolo MILOJEVIĆ, Nikola (SRB) ORTEGA-OLMEDO, Roberto (ESP, 2) 2-6 6-1 6-2
1/4 finale MILOJEVIĆ, Nikola (SRB) SMIRNOV, Artem (UKR, 6) 2-6 1-6
Dubl
1. kolo BJELICA, Ivan (SRB)/
SETKIC, Aldin (BIH, 3)
DEVIATIAROV, Marat (UKR)/
DULDAE, Daniiar (KGZ)
2-6 1-6

Midland, MI, USA, $ 100,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo KAČAR, Marina (SRB) DAAVETTILA, Sara (USA, WC) 2-6 6-2 7-5
2/3. kolo KAČAR, Marina (SRB) OSAKA, Mari (JPN) 6-2 6-4
3/3. kolo KAČAR, Marina (SRB) LITVAK, Lena (USA) 3-6 7-5 4-6
Glavni žreb
1. kolo DOLONC, Vesna (SRB, 8) BLACK, Tornado Alicia (USA, WC) 6-2 7-5
JAKŠIĆ, Jovana (SRB) FICHMAN, Sharon (CAN, 6) 5-7 6-4 4-6
KRUNIĆ, Aleksandra (SRB) ROGERS, Shelby (USA) 3-6 3-6
2. kolo DOLONC, Vesna (SRB, 8) ROGERS, Shelby (USA) 6-1 6-1
1/4 finale DOLONC, Vesna (SRB, 8) PERVAK, Ksenia (RUS) 1-6 3-6
Dubl
1. kolo KRUNIĆ, Aleksandra (SRB)/
DANIILIDOU, Eleni (GRE)  (3)
HRADECKA, Lucie (CZE)/
SINIAKOVA, Katerina (CZE)
2-6 6-4 10-5
DOLONC, Vesna (SRB)/
CAMERIN, Maria-Elena (ITA)
DEKMEIJERE, Liga (LAT)/
FRANKOVA, Nikol (CZE)
3-6 6-4 5-10
1/4 finale KRUNIĆ, Aleksandra (SRB)/
DANIILIDOU, Eleni (GRE)  (3)
GOVORTSOVA, Olga (BLR)/
OPRANDI, Romina (ITA)
1-6 3-6
Sharm El Sheikh, Egypt, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/2. kolo SELAKOVIĆ, Nevena (SRB) BESTETTI, Giuliana (ITA) 7-6(2) 6-7(4) 5-7
Glavni žreb
1. kolo LAZIĆ, Marina (SRB) BENOIT, Marie (BEL, 6) 7-6(5) 3-6 1-6
Dubl
1. kolo LAZIĆ, Marina (SRB)/
SELAKOVIĆ, Nevena (SRB)
HUSAK, Regina (NED)/
SONG, Ah (KOR)
6-3 6-1
1/4 finale LAZIĆ, Marina (SRB)/
SELAKOVIĆ, Nevena (SRB)
PASHKOVA, Eugeniya (RUS)/
VESELINOVIĆ, Ana (MNE) (1)
2-6 4-6
Antalya, Turkey, $ 10,000, šljaka
Satnica
Glavni žreb
1. kolo SPREMO, Milana (SRB, 4) GRINCHISHINA, Alexandra (KAZ) 6-3 6-1
RADOSAVLJEVIĆ, Teodora (SRB, WC) ANDREI, Laura-Ioana (ROU, 1) 6-3 1-6 1-6
2. kolo SPREMO, Milana (SRB, 4) BARA, Irina Maria (ROU) 1-6 4-6
Dubl
1. kolo SPREMO, Milana (SRB)/
ANDREI, Laura-Ioana (ROU)
RADOSAVLJEVIĆ, Teodora (SRB)/
AKDEMIR, Yagmur (TUR, WC)
6-4 6-0
1/4 finale SPREMO, Milana (SRB)/
ANDREI, Laura-Ioana (ROU)
SIZIKOVA, Yana (RUS)/
WIENEROVA, Lenka (SVK)  (2)
1-6 1-6

Casablanca, Morocco, G1, šljaka
Satnica
DEVOJČIĆE
Glavni žreb
1. kolo JOVIĆ, Nikolina (SRB) BENHADI, Ghita (MAR, WC) 6-2 6-4
2. kolo JOVIĆ, Nikolina (SRB) VAN ZYL, Theresa Alison (RSA, 12) 2-6 7-5 4-6
Dubl
1. kolo JOVIĆ, Nikolina (SRB)/
QOSTAL, Lina (MAR)
BENDAHHOU, Zainab (MAR)/
LALAMI, Radia (MAR)
6-0 6-2
2. kolo JOVIĆ, Nikolina (SRB)/
QOSTAL, Lina (MAR)
MIHALIKOVA, Tereza (SVK)/
TAYLOR, Gabriella (GBR, 5)
2-6 4-6
Almere, Netherlands, G4, tvrda podloga
Satnica
DEČACI
Glavni žreb
1. kolo VUKIĆEVIĆ, Dušan (SRB) BRAUN, Niclas (GER, 5) 6-7(6) 6-3 6-7(1)
Dubl
1. kolo VUKIĆEVIĆ, Dušan (SRB)/
GRAY, Jonathan (GBR)
JANSSEN, Guido (NED)/
NIJBOER, Ryan (NED, WC)
W/O
1/4 finale VUKIĆEVIĆ, Dušan (SRB)/
GRAY, Jonathan (GBR)
CLARKE, Jay (GBR)/
ROBERTS, Justin (BAH, 1)
6-7(10) 2-6
Queretaro, C.P. Mexico, G4, tvrda podloga
Satnica
DEVOJČIĆE
Glavni žreb
1. kolo KOZAROV, Katarina (SRB, 13) ALCOCER, Maria Jose (MEX, WC) 6-0 6-2
2. kolo KOZAROV, Katarina (SRB, 13) MORALES BECKMANN, Daniela (MEX) 4-6 3-6
Dubl
1. kolo KOZAROV, Katarina (SRB)/
MAZA, Paola (PUR)
ARCE, Laura (MEX)/
MARTINEZ HERNANDEZ, Erandi (MEX)
6-0 7-5
2. kolo KOZAROV, Katarina (SRB)/
MAZA, Paola (PUR)
RAMIREZ LASCURAN, Ana (MEX)/
SANCHEZ SAINZ, Andrea (MEX,7)
6-0 0-6 10-4
1/4 finale KOZAROV, Katarina (SRB)/
MAZA, Paola (PUR)
FAYBYSHEV/Sabrina (USA)/
SABE, Alexandra (USA)
4-6 6-2 7-10
Copenhagen, Denmark, G4, tvrda podloga
Satnica
DEVOJČIĆE
Glavni žreb
1. kolo TOMIĆ, Tamara (SRB) MUNCH, Sofia (DEN, WC) 6-4 6-3
2. kolo TOMIĆ, Tamara (SRB) ROSENQVIST, Julia (SWE, 7) 3-6 2-6
Dubl
1. kolo TOMIĆ, Tamara (SRB)/
HAAKANSSON, Emma (DEN)
ENTENZA, Isabelle (SWE)/
ROSENQUIST, Julia (SWE)  (4)
3-6 3-6

Vestec, Czech Republic, Winter Cups 2014, G14, Finalni turnir
Livestream Satnica
DEVOJČICE (Jovana Vuković, Olga Danilović, Teodora Ristić)
Great Britain, Poland, Romania, Russia, Serbia, Slovenia, Spain, Ukraine
1/4 finale Srbija G14 Poljska G14 2-1
DANILOVIĆ, Olga ZAKORDONIEC, Emma 6-2 6-4
VUKOVIĆ, Jovana HERTEL, Ania 6-3 6-4
VUKOVIĆ, Jovana/
DANILOVIĆ, Olga
HERTEL, Ania/
RUTKOWSKA, Wiktoria
4-6 5-7
1/2 finale Srbija G14 Ukrajina G14 2-1
DANILOVIĆ, Olga ZAVATSKA, Katarina 7-5 7-5
VUKOVIĆ, Jovana YASTREMSKA, Dayana 6-3 4-6 4-6
VUKOVIĆ, Jovana/
DANILOVIĆ, Olga
ZAVATSKA, Katarina/
YASTREMSKA, Dayana
6-2 3-6 6-4
FINALE Srbija G14-2014 Srbija G14 Rusija G14 Rusija G14-2014 0-3
DANILOVIĆ, Olga POTAPOVA, Anastasia 5-7 1-6
VUKOVIĆ, Jovana PERVUSHINA, Olesya 1-6 3-6
VUKOVIĆ, Jovana/
RISTIĆ, Teodora
POTAPOVA, Anastasia/
PERVUSHINA, Olesya
5-7 2-6