Turniri od 06.05 – 13.05.

Turniri od 06.05 – 13.05.

ATP1000 Madrid, Spain, € 3,090,150, plava šljaka
Singl
1. kolo ĐOKOVIĆ, Novak (SRB) 1 Slobodan
TIPSAREVIĆ, Janko (SRB) 7 Slobodan
TROICKI, Viktor (SRB) YOUNG, Donald (USA) 6-1 4-6 6-1
2. kolo TROICKI, Viktor (SRB) GASQUET, Richard (FRA) 5-7 3-6
ĐOKOVIĆ, Novak (SRB) 1 GIMENO-TRAVER, Daniel ESP Q 6-2 2-6 6-3
TIPSAREVIĆ, Janko (SRB) 7 DELBONIS, Federico ARG Q 7-6(5) 6-7(6) 6-3
3. kolo ĐOKOVIĆ, Novak (SRB) 1 WAWRINKA, Stanislas SUI 7-6(5) 6-4
TIPSAREVIĆ, Janko (SRB) 7 SIMON, Gilles FRA 9 7-6(3) 5-7 6-1
1/4 finale  ĐOKOVIĆ, Novak (SRB) 1 TIPSAREVIĆ, Janko (SRB) 7 6-7(2) 3-6
1/2 finale TIPSAREVIĆ, Janko (SRB) 7 FEDERER, Roger (SUI) 2-6 3-6

WTA Premier Mandatory, Madrid, Spain, $5,189,603, plava šljaka
Kvalifikacije
1. kolo JOVANOVSKI, Bojana (SRB) DOMACHOWSKA, Marta (POL) 6-7(4) 5-7
Singl
1. kolo JANKOVIĆ, Jelena (SRB) 15 SUAREZ NAVARRO, Carla ESP WC 6-4 6-7(5) 4-6
IVANOVIĆ, Ana (SRB) 13 JOHANSSON Mathilde(FRA) Q 6-4 6-1
2. kolo IVANOVIĆ, Ana (SRB) 13 PETROVA, Nadia (RUS) 7-5 6-1
3. kolo IVANOVIĆ, Ana (SRB) 13 AZARENKA, Victoria BLR 1 4-6 4-6

Athens, Greece, €42,500,tvrda podloga
Kvalifikacije
1. kolo BOZOLJAC, Ilija (SRB) 1 KOKKOTAS, Nikolaos (GRE) 6-2 6-2
2. kolo BOZOLJAC, Ilija (SRB) 1 MARCORA, Roberto ITA 6-4 6-4
3. kolo BOZOLJAC, Ilija (SRB) 1 EATON, Chris GBR 6-4 6-4 
Singl
1. kolo BOZOLJAC, Ilija (SRB) Q MOLCHANOV, Denys UKR 5-7 3-6
Rome-2, Italy, €30,000+H, šljaka
Kvalifikacije
1. kolo PAŠANSKI, Boris (SRB) 6 slobodan
2. kolo PAŠANSKI, Boris (SRB) 6 VIOLA, Marco ITA 6-4 6-1 
3. kolo PAŠANSKI, Boris (SRB) 6 FABBRI, Alejandro ARG 6-2 6-4
Singl
1. kolo PAŠANSKI, Boris (SRB) Q QUINZI, Gianluigi ITA WC 6-3 6-0
2. kolo PAŠANSKI, Boris (SRB) Q VEIC, Antonio CRO 5 6-7(7) 0-2 predao

Sarajevo, Bosnia/Herzegovina, $10,000, šljaka

Kvalifikacije
1. kolo ĐENADIĆ, Stevan (SRB) PEHAR, Antun (CRO) 16 2-6 1-6 
PETRONIJEVIĆ, Uroš (SRB) KONDULUKOV, Aleksandre (RUS) 7-5 1-6 6-3 
VASILJEVIĆ, Ognjen (SRB) LABAT, Stevan (SUI) 6-3 7-5 
LAZIĆ, Nemanja (SRB) ROGOVEANU, Sergiu (ROU) 13 7-6(7) 6-4
PERIĆ, Nebojša (SRB) PROPST, Bjorn (AUT) 4 WO 
TREĆAKOV, Strahinja (SRB) FATIĆ, Nerman (BIH) 3-6 0-6 
RAJIĆ, Marko (SRB) 9 ŠABANOV, Matej (CRO) WC 1-6 2-6 
OPANČINA, Andreja (SRB) SALETOVIĆ, Amar (BIH) 4-6 6-4 3-6 
JEVTIĆ, Slobodan (SRB) RUŽIĆ, Marcel (CRO) 3-6 7-6(0) 1-6 
ĐUKIĆ, Petar (SRB) DRAGANJA, Marin (CRO) 8 0-6 3-6
VASILJEVIĆ, Branislav (SRB) MESIN, Dino (CRO) 6-4 1-6 6-4  
ZDRAVKOVIĆ, Bojan (SRB) 11 BLAŽEVIĆ, Ivan (CRO) 2-6 6-7(5) 
2. kolo PETRONIJEVIĆ, Uroš (SRB) MIJACEVIC, Marko (CRO) 3 1-6 2-6 
VASILJEVIĆ, Ognjen (SRB) LAZIĆ, Nemanja (SRB) 6-4 6-3 
PERIĆ, Nebojša (SRB) FATIC, Nerman (BIH) 4-6 1-6 
VASILJEVIĆ, Branislav (SRB) BLAŽEVIĆ, Ivan (CRO) 1-2 pred. 
3. kolo VASILJEVIĆ, Ognjen (SRB) MIJACEVIC, Marko (CRO) 3 0-6 3-6
Singl
 1. kolo BJELICA, Ivan (SRB) 2 ADEMOVIĆ, Jasmin (BIH) LL 6-3 6-3
OBRADOVIĆ, Vladimir (SRB) VILARDO, Francesko (ITA) 3-6 6-2 6-2 
PETROVIĆ, Danilo (SRB) 8 BEDENE, Andraž (SLO) 7-5 3-6 3-6
STOJISAVLJEVIĆ, Saša (SRB) DONG, Qiu Shi (CHN) WC 7-5 6-3
MARJANOVIĆ, Predrag (SRB) WC KEKEZ, Duje (CRO) 1-6 1-6
2. kolo OBRADOVIĆ, Vladimir (SRB) BEDENE, Andraž (SLO) 6-0 6-3
STOJISAVLJEVIĆ, Saša (SRB) REYNET, Florian (FRA) 4 2-6 6-1 6-1
BJELICA, Ivan (SRB) 2  GORČIĆ, Ismar (BIH) 4-6 7-5 6-4
1/4 finale OBRADOVIĆ, Vladimir (SRB) HORANSKY, Filip (SVK) 6-3 7-6(6)
STOJISAVLJEVIĆ, Saša (SRB) SETKIC, Aldin (BIH) 5 2-6 6-7(4)
BJELICA, Ivan (SRB) 2 MICOLANI, Giammarco (ITA) 6-1 6-4
1/2 finale OBRADOVIĆ, Vladimir (SRB)  – SETKIC, Aldin (BIH) 5 3-6 pred.
BJELICA, Ivan (SRB) 2 TERNAR, Tomislav (SLO) Q 7-6(3) 7-5
Finale  BJELICA, Ivan (SRB) 2 SETKIC, Aldin (BIH) 5 3-6 pred.
Newcastle, Great Britain, $10,000, šljaka
Kvalifikacije
1. kolo JOVANOVIĆ, Ognjen (SRB) ARCHER, Samuel (GBR) WC 6-1 6-3
OGNJENOVIĆ, Miloš (SRB) HOLT, Sam (GBR) WC 6-1 5-7 6-2
2. kolo JOVANOVIĆ, Ognjen (SRB) ASWAT, Imran (GBR) 6-3 6-2
OGNJENOVIĆ, Miloš (SRB) JONES, Nicholas (GBR) 8 1-6 6-7(1)
3. kolo JOVANOVIĆ, Ognjen (SRB) HEWITT, Ashley (GBR) 4 2-6 2-6
Guadalajara, Mexico, $10,000, tvrda podloga
Singl
1.kolo TEMUNOVIĆ, Bojan (SRB) GALLARDO-VALLES, Miguel MEX 2 4-6 1-6 
Antalya-Belconti, Turkey, $10,000, tvrda podloga
Singl
1. kolo DALJEV, Pavle (SRB) WC PLOTNIY, Andrei (RUS) Q 1-6 3-6
Cagnes-Sur-Mer, France, $100,000, šljaka
Livescore 
Kvalifikacije
1. kolo DOLONC, Vesna (SRB) SAVINYKH, Valeria (RUS) 3 6-0 6-2
2. kolo DOLONC, Vesna (SRB) JURAK, Darija (CRO) 6-2 6-3
3. kolo DOLONC, Vesna (SRB) FLORIS, Anna (ITA) 6-2 6-0
Singl
1. kolo DOLONC, Vesna (SRB) KOETHAVONG, Anne (GBR) 4 6-2 6-0
2. kolo DOLONC, Vesna (SRB) DUBOIS, Stephanie (CAN) 6-7 4-6
Florence, Italy, $10,000, šljaka
Kvalifikacije
1. kolo STAMENKOVIĆ, Dunja (SRB) BERTOIA, Alessia (ITA) 9 5-7 2-6
Bastad, Švedska, $10,000, šljaka
LIVESCORE
Singl
1. kolo SPREMO, Milana (SRB) 3 DE VROOME, Indy (NED) Q 7-6(2) 7-6(5)
2. kolo SPREMO, Milana (SRB) 3 BARBAT, Karen (DEN) 3-6 6-2 4-6
Bad Saarow, Nemačka, $10,000, šljaka
 LIVESCORE
Kvalifikacije
1. kolo BONIĆ, Barbara SRB 14 Slobodna
BONIĆ, Barbara SRB 14 GBAGUIDI, Camille (GER) 6-1 6-0 
BONIĆ, Barbara SRB 14 KLASEN, Anna (GER) 5 7-5 3-6 6-7(4)
Singl
1. kolo KOSTIĆ, Natalija (SRB) 4 WESSEL, Alina (GER) 6-4 6-4
BONIĆ, Barbara (SRB) LL ZAGORSKA, Silwia (POL) 6-7(2) 3-6
2. kolo KOSTIĆ, Natalija (SRB) 4 KLASEN, Anna (GER) Q 6-1 6-3
1/4 finale
KOSTIĆ, Natalija (SRB) 4 VANKOVA, Katerina (CZE) 7-5 2-6 1-6

Panaceo ITF Junior Cup 2012, Austrija, Grade 2, sljaka
Dečaci
Singl
1. kolo KRSTIN, Peđa (SRB) 1 OFNER, Sebastian (AUT) WC 6-2 7-6(3)
2. kolo KRSTIN, Peđa (SRB) 1 STEVENS, Simon (BEL) Q 6-0 6-2 
1/4 finale KRSTIN, Peđa (SRB) 1 MUGEVICIUS, Lukas (LTU) 8 4-6 6-7 (3)
Devojčice
Kvalifikacije
1. kolo DUKIC, Dajana (SRB) 2 MRAZOVA, Kristina (CZE) 6-7(5) 6-0 6-2 
2. kolo DUKIC, Dajana (SRB) 2 CRISTIAN, Jaqueline Adina (ROU) WC 2-6 4-6
Singl
1. kolo OSTOJIĆ, Kristina (SRB) WALLACE, Isabelle (AUS) Q 5-7 5-7
20th International Junior Tournament Citta’ Di Prato, Italija, Grade 2, šljaka
Singl
1. kolo JOROVIC, Ivana (SRB) 7 VAN ZYL, Theresa Alison (RSA) 6-1 3-6 6-2
2. kolo JOROVIC, Ivana (SRB) 7 STRAUME, Madara (LAT) 6-4 6-4
1/4 finale JOROVIC, Ivana (SRB) 7 PAOLINI, JASMINE (ITA) WC 4-6 6-4 6-3
1/2 finale JOROVIC, Ivana (SRB) 7 BENCIC, Belinda (SUI) 1 3-6 6-2 7-5
FINALE JOROVIC, Ivana (SRB) 7 PERA, Bernarda (CRO) 3-6 1-6
Enka Gallipoli Cup, Turska, Grade 4, tvrda podloga
Singl
1. kolo MILOVANOVIC, Dzina (SRB) STOILKOVSKA, Magdalena MKD 7 6-2 6-1
2. kolo MILOVANOVIC, Dzina (SRB) TKACHUK, Maria (RUS) Q 6-1 6-4 
1/4 finale
MILOVANOVIC, Dzina (SRB) KOVAL, Anna (RUS) 6-4 2-6 6-3
1/2 finale
MILOVANOVIC, Dzina (SRB) SOYLU, Ipek (TUR) 1 3-6 6-1 6-4
FINALE MILOVANOVIC, Dzina (SRB) KALLBERG, Caroline (SWE) 5-1, predaja