Turniri od 01.04 – 07.04.

DAVIS CUP – 1/4 finale, Taco Bell Arena, Boise, USA, tvrda podloga

05-07.04.
SERBIA USA  3 – 1
Petak, 21,30
Novak DJOKOVIC John ISNER 7-6(5) 6-2 7-5
Viktor TROICKI Sam QUERREY 6-7(1) 6-3 6-4 1-6 4-6
Subota, 21,00
Ilija BOZOLJAC/Nenad ZIMONJIC Bob BRYAN / Mike BRYAN 7-6(5) 7-6(1) 5-7 4-6 15-13
Nedelja, 20,00 Novak DJOKOVIC Sam QUERREY 7-5 6-7(4) 6-1 6-0
Viktor TROICKI John ISNER otkazano

Charleston, SC, USA, $794,000, šljaka
Satnica
Glavni žreb        
1. kolo
JANKOVIC, Jelena  (SRB, 9)

OUDIN, Melanie  (USA)
6-4 5-7 6-4
2. kolo JANKOVIC, Jelena  (SRB, 9) GARCIA, Caroline (FRA, Q)
5-7 7-6(10) 6-3
3. kolo JANKOVIC, Jelena  (SRB, 9) PEGULA, Jessica (USA)
6-0 6-4
1/4 finale JANKOVIC, Jelena  (SRB, 9) BOUCHARD, Eugenie  (CAN, Q) 6-2 6-1
1/2 finale JANKOVIC, Jelena  (SRB, 9) VOEGELE, Stefanie  (SUI) 6-4 6-7(6) 6-2
FINALE JANKOVIC, Jelena  (SRB, 9) WILLIAMS, Serena (USA, 1) 6-3 0-6 2-6
Dubl
1. kolo JANKOVIC, Jelena (SRB)/
PETKOVIC, Andrea (GER)   (WC)
MLADENOVIC, Kristina (FRA)/
SAFAROVA, Lucie (CZE)
4-6 2-6
         
Monterrey, Mexico, $ 235,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo JAKSIC, Jovana (SRB) VICKERY, Sachia (USA) 6-3 5-7 6-3
2/3. kolo JAKSIC, Jovana (SRB) WIENEROVA, Lenka (SVK) 6-1 6-1
3/3. kolo JAKSIC, Jovana (SRB) IRIGOYEN, Maria (ARG) 4-6 6-3 6-4
Glavni žreb
1. kolo IVANOVIC, Ana (SRB, 4, WC) SIROTKINA, Marta (RUS) 6-0 6-0
JAKSIC, Jovana (SRB, Q) DUSHEVINA, Vera (RUS) 4-6 7-6(4) 7-6(2)
2. kolo JAKSIC, Jovana (SRB, Q) KIRILENKO, Maria (RUS, 3) 0-6 6-4 1-6
IVANOVIC, Ana (SRB, 4, WC) BABOS, Timea (HUN) 5-7 6-3 2-6

Saint-Brieuc, France, $ 30,000+H, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo PETROVIC, Danilo (SRB, 6) slobodan
2/3. kolo PETROVIC, Danilo (SRB, 6)
LE FLOCHMOEN, Glenn (FRA,WC) 6-3 6-4
3/3. kolo PETROVIC, Danilo (SRB, 6) ZHYRMONT, Dzmitry (BLR, 1) 6-7(5) 6-4 6-4
Glavni žreb
1. kolo PASHANSKI, Boris (SRB, 7) NEDOVYESOV, Oleksandr (UKR) 2-6 1-6
PETROVIC, Danilo (SRB, Q) MARTIN, Fabrice (FRA, WC) 3-6 2-6

Rome, Italy, $ 10,000, šljaka
Satnica
Glavni žreb
1. kolo BJELICA, Ivan (SRB, 8) SIRINGO, Eros (ITA, Q) 6-1 6-4
2. kolo BJELICA, Ivan (SRB, 8) EHRAT, Sandro (SUI) 6-2 7-5 
1/4 finale BJELICA, Ivan (SRB, 8) KRAWIETZ, Kevin (GER) 5-7 1-6
Antalya – Belconti, Turkey, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Kvalifikacije
1/3. kolo DALJEV, Pavle (SRB, WC) ALEKSEENKO, Gleb (UKR) 2-6 0-6
  TEPAVAC, Marko (SRB) HAYLAZ, Muhammet (TUR, WC) 6-1 6-1
2/3. kolo TEPAVAC, Marko (SRB) SILLANPAA, Henrik (FIN, 11) 6-4 6-0
3/3. kolo TEPAVAC, Marko (SRB) SCHONENBERG, Tom (GER, 7) 3-6 4-6
Glavni žreb
1. kolo BEJTULAHI, Denis (SRB) ILIESCU, Berk (TUR, WC) 6-1 6-1
2. kolo BEJTULAHI, Denis (SRB) MARTI, Yann (SUI, Q) 2-6 6-7(3) 
Dubl
1. kolo
BRADARIC, Marin (CRO)/
TEPAVAC, Marko (SRB)
DUBAIL, Julien (BEL)/    (4)
VANDENBULCKE, Yannick (BEL)
BM/TM odustali
Heraklion, Greece, $ 10,000, tvrda podloga
 Livescore Satnica
Glavni žreb
1. kolo KRSTIN, Peđa (SRB) VAISSE, Martin (FRA, 8) 6-7(3) 5-7
ĐOKOVIĆ, Marko (SRB, 8) TCHOUTAKIAN, Maxime (FRA) 3-6 1-6

Sharm Elsheikh, Egypt, $ 10,000, tvrda podloga
Satnica
Glavni žreb
       
1. kolo ERIC, Doroteja (SRB, 7) WESSEL, Alina (GER) 6-2 6-3
2. kolo ERIC, Doroteja (SRB, 7) MERTENS, Elise (BEL) 6-2 6-0
1/4 finale ERIC, Doroteja (SRB, 7) ZAGORSKA, Sylwia (POL, 4) 6-3 6-4
1/2 finale ERIC, Doroteja (SRB, 7) JUAN, Ting-Fei (TPE, 5) 7-6(2) 6-3
FINALE ERIC, Doroteja (SRB, 7) KUBICIKOVA, Martina (CZE, 3) 7-6(4) 3-6 6-3 !!!
Heraklion, Greece, $ 10,000, šljaka
 Livescore Satnica
Glavni žreb
       
1. kolo ČUROVIĆ, Tamara (SRB, 3)
VALETOVA, Julia (RUS) 6-7(6) 6-1 6-1
MIRČIĆ, Teodora (SRB, 2)
PINTO, Giorgia (ITA) 6-0 6-0
2. kolo MIRČIĆ, Teodora (SRB, 2) ICARDI, Chiara (ITA, Q) I.C. predala
ČUROVIĆ, Tamara (SRB, 3) HAMLIN, Matilda  (SWE) 4-6 3-6
1/4 finale MIRČIĆ, Teodora (SRB, 2) PAPAMICHAIL, Despina (GRE) 6-1 6-1
1/2 finale MIRČIĆ, Teodora (SRB, 2) VALE COSTA, Joana (POR, Q) 3-6 6-4 6-2
FINALE MIRČIĆ, Teodora (SRB, 2) KARAMANOLEVA, Aleksandra (BUL, Q) 6-0 6-1 !!!
Dubl
1. kolo MIRČIĆ, Teodora (SRB)/ JUHASZOVA, Vivien (SVK) (1) slobodne
ČUROVIĆ, Tamara (SRB)/ KUSHKHOVA, Aminat        (2) slobodne
1/4 finale MIRČIĆ, Teodora (SRB)/ JUHASZOVA, Vivien (SVK) (1)
BOUALEM, Josephine (ESP)/
PALMIGIANO, Francesca (ITA)
7-6(2) 6-3
ČUROVIĆ, Tamara (SRB)/ KUSHKHOVA, Aminat        (2)
COVINGTON, Dominique (GBR)/
KARAMANOLEVA, Aleksandra (BUL)
7-5 6-4
1/2 finale MIRČIĆ, Teodora (SRB)/ JUHASZOVA, Vivien (SVK) (1)
SCHAEDER, Laura (GER)/
STEMMER, Stefanie (GER) (4)
6-2 6-1 
ČUROVIĆ, Tamara (SRB)/ KUSHKHOVA, Aminat        (2)
SUSSARELLO, Giulia (ITA)/
SUSSARELLO, Sara (ITA)   (3)
3-6 4-6
FINALE MIRČIĆ, Teodora (SRB)/ JUHASZOVA, Vivien (SVK) (1)
SUSSARELLO, Giulia (ITA)/
SUSSARELLO, Sara (ITA)   (3)
7-5 6-7(7) 10-4 !!!

Astana, Kazakhstan, G3, tvrda podloga
Satnica
DEČACI
Glavni žreb
1. kolo JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB)
ABIYEW, Kuatbek (KAZ) 6-1 1-6 6-7(5)
Dubl
1. kolo JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB)/ AKZHARENKOV, Kassimbek (KAZ) BEKIROV, Velen (UZB)/
KENES, Sultan (KAZ)
7-5 6-0
1/4 finale JAKOVLJEVIĆ, Srđan (SRB)/ AKZHARENKOV, Kassimbek (KAZ)
KOROVIN, Mikhail (RUS)/
MNUSHKIN, Dmitry (RUS)   [1]
5-7 6-4 7-10
Benicarlo, Spain, G3, šljaka
      Satnica  
DEČACI
Kvalifikacije        
1/3. kolo MILOVIĆ, Željko (SRB, 7)
GOMEZ SANCHEZ, Carlos (ESP) 0-6 4-6
Glavni žreb
       
1. kolo CONKIC, Petar (SRB) ARTUNEDO, Alejandro (ESP, WC) 6-3 6-2
2. kolo CONKIC, Petar (SRB) CALVO EMAN , Ferran (ESP, 4) 6-7(3) 6-7(4)
Dubl
1. kolo
CONKIC, Petar (SRB)/
CARLI, Cristian (ITA)
MOEBIUS, Philip  (SWE)/
WINDAHL, Daniel  (SWE) [3]
6-3 6-2
1/4 finale CONKIC, Petar (SRB)/
CARLI, Cristian (ITA)
M. PORTERO, Pedro  (ESP)/
MESQUIDA BERG Oscar  (ESP)
7-6(8) 1-6 10-7
1/2 finale CONKIC, Petar (SRB)/
CARLI, Cristian (ITA)
JOVER MAESTRE, Javier (ESP)/
M.MARTINEZ, Jorge (ESP)
6-1 4-6 8-10
Antalya, Turkey, G4, tvrda podloga
      Satnica  
DEČACI
Kvalifikacije        
1/3. kolo TREJGUT, Ognjen (SRB) slobodan  
2/3. kolo TREJGUT, Ognjen (SRB)
ROLICH, Artem (UKR)
1-6 6-1 7-5 
3/3. kolo
TREJGUT, Ognjen (SRB) 
KORENETS, Pavel (BLR)  3-6 6-3 0-6
Beer Sheva, Israel, G4, tvrda podloga
Satnica
DEČACI
Glavni žreb
       
1. kolo MILICEVIC, Stefan (SRB)
BAKSHI, Edan (ISR, WC)
2-6 6-4 6-1
2. kolo MILICEVIC, Stefan (SRB) FATAEL, Ben (ISR, 6) 6-2 3-6 1-6

Rijeka, Croatia, G3, U16
Satnica
DEČACI
Glavni žreb  
1. kolo RADENKOVIC, Milos (SRB) SUEVICH, Karlo (CRO) 6-0 6-4
2. kolo RADENKOVIC, Milos (SRB) SEMPREBON, Enrico (ITA) 3-6 2-6
Dubl
1. kolo RADENKOVIC, Milos (SRB)/
ORESKOVIC, Zvonimir (CRO)
GILLY, Zsombor (HUN)/
PATO, Balazs (HUN)
RM/OZ odustali
DEVOJČICE
Glavni žreb
1. kolo ANTONIJEVIĆ, Maša (SRB) LIKIC, Valentina (GER, WC) 6-2 6-0
VUČKOVIĆ, Milica (SRB) JAHREN, Pauline [NOR, 5, WC] 6-1 6-2
2. kolo ANTONIJEVIĆ, Maša (SRB) BRZUHALSKI, Lorena CRO, WC)
6-2 6-1
VUČKOVIĆ, Milica (SRB) KEHRER, Elena (GER) 6-4 6-1
3. kolo ANTONIJEVIĆ, Maša (SRB) STEFANINI, Lucrezia (ITA, 8) 6-1 4-6 0-6
VUČKOVIĆ, Milica (SRB) MELISS, Verena (ITA, 9) 6-2 6-0
1/4 finale VUČKOVIĆ, Milica (SRB) BOSKOVIC, Lea (CRO, 2) 2-6 4-6
Dubl
1. kolo ANTONIJEVIC, Masa (SRB)/
MINOVSKA, Ivana (MKD)     (2)
slobodne
2. kolo ANTONIJEVIC, Masa (SRB)/
MINOVSKA, Ivana (MKD)     (2)
slobodne
1/4 finale ANTONIJEVIC, Masa (SRB)/
MINOVSKA, Ivana (MKD)     (2)
BANDECCHI, Susan (SUI)/
Chiara MERICO (SUI)         (6)
6-7 1-6
Athens, Greece, G3, U14
Satnica
DEVOJČICE
Kvalifikacije
1/2. kolo VUKOVIC, Draginja (SRB, 5) GAKI, Helena (GRE) 6-3 6-1
2/2. kolo VUKOVIC, Draginja (SRB, 5) REUTER, Kira (GBR) 5-7 6-2 3-6