RG, IX dan: Veliki preokret Vavrinke

images (4)Danas su kompletirani mečevi 4. kola u obe konkurencije, tako da smo dobili preostale četvrtfinaliste pariskog turnira.

Meč dana odigrali su Rišar Gaske i Stanislas Vavrinka na stadionu Suzan Lenglen. Švajcarac je u sjajnom duelu pobedio domaćeg favorita Rišara Gaskea posle velikog preokreta sa 6:7(5), 4:6, 6:4, 7:5, 8:6 posle 4 sata i 15 minuta.

Fantastičan meč dva igrača koji imaju prelepe jednoručne bekhende obeležio je veliki broj direktno osvojenih poena. Vavrinka ih je imao 92, a Gaske 57.

Švajcarac je u većem delu meča bio bolji igrač, ali je očajno koristio brejk šanse (4-20) pa je zbog toga tek u 14. gemu petog seta stigao do pobede.

U borbi za polufinale Vavrinka će igrati protiv kralja šljake Rafaela Nadala. Izgubio je Rafael Nadal u osmini finala Rolan Garosa samo osam gemova i krupnim koracima grabi ka finalu i prilici da osvoji i osmi trofej u Parizu. “Kralj šljake” je eliminisao Keija Nišikorija rezultatom 3:0 (6:4, 6:1, 6:3)  posle dva sata igre.

Požurio je Nadal da proslavi 27. rođendan i maksimalnim rezultatom eliminisao protivnika. Interesantno je da Španac do sada nije izgubio meč na rođendan, odigrao je četiri u karijeri, a što se setova tiče izgubio je samo dva kao slavljenik, a 12 dobio. Na kraju meča organizatori su mu poklonili tortu na pet spratova, a navijači na “Filip Šatrijeu” pevali su Nadalu rođendansku pesmu.

Japanac je solidan otpor četvrtom teniseru sveta pružio u prvom setu, kada je imao i dve brejk lopte. Mogao je Nišikori u četvrtom gemu da stigne do prednosti na servis Nadala, ali je prokockao šansu (2:2). Sa druge strane Nadal ne greši, već je u narednom gemu  stekao prednost od 40:15 na servis Japanca. Nišikori je dve brejk lopte spasio, ali treću nije uspeo. Španac je poveo sa 3:2, a zatim rutinskom igrom set dobio sa 6:4.

U nastavku je sedmostruki šampion Rolan Garosa izgubio četiri gema u dva seta. Nišikoriju se i u drugom setu ukazala jedna brejk prilika, ali je taj problem Nadal rutinski rešio. Dobio je sedam gemova u nizu, a seriju je Japanac zaustavio u drugom gemu trećeg seta. Japanc je do kraja uzeo još dva gema na svoj seris, a Nadal je posle dva sata igre stavio tačku na ovaj meč.