RG, IX dan (ATP): Dva Španca u četvrtfinalu

Danas su odigrani i preostali mečevi osmine finala u konkurenciji muškaraca, pa su sada komlpetirani svi četvrtfinalni parovi. Devetog dana na terenima Rolan Garosa nije bilo iznenađenja, a mesto među najboljih osam izborila su dva Španca – Nadal i Ferer, kao i Endi Mari i ljubimac domaće publike Gael Monfis.

rafaDavid Ferer morao je da igra četiri seta protiv Kevina Andersona, ali je na kraju ipak slavio sa 6-3, 6-3, 6-7, 6-1. Španac je u prva dva seta bio znatno bolji od Južnoafrianca pa ne čudi što ih je dobio sa dva puta po 6-3. U trećoj deonici oba tenisera su bila izjednačena, bila je nekoliko propuštenih brejk lopti sa obe strane, a Anderson kao da je snagu čuvao za taj-brejk koji je dobio sa 7-5. Međutim, njemu je snage ponestalo u četvrtom setu, pa je Ferer za samo 28 minuta dobio ovaj set sa ubedljivih 6-1. Njegov naredni rival biće Rafael Nadal koji je relativno lako savladao našeg Dušana Lajovića. Biće to repriza prošlogodišnjeg finala u kome je Rafa slavio. Iako Nadal ima mnogo više pobeda nad Fererom, poslednji meč dobio je upravo David u Monte Karlu.

Nošen domaćom publikom Gael Monfis plasirao se u svoje treće četvrtfinale na Rolan Garosu. On je sa ubedljivih 3-0 (6-0, 6-2, 7-5) savladao Španca Giljerma Garsiju-Lopeza i zakazao duel sa Endi Marijem. Francuz je u prva dva seta isprašio Lopeza, pa je Španac u prvom setu osvojio samo sedam poena. Prva dva seta trajala su svega 54 minuta i činilo se da će Monfis doći do ubedljive pobede. Ali, u trećem setu stvari su se zakomplikovale po Francuza. Teniseri su se smenjivali sa prednostima brejka, ali je na kraju ipak popustio Španac, pa je Monfis poslednji set dobio sa 7-5 za 64 minuta. Ovo je prvo četvrtfinale RG za Monfisa, još od 2011, a 2008 igrao je i polufinale. Svaki put u završnici zaustavljao ga je Rodžer Federer, ali sada to neće biti slučaj.

Škot Endi Mari polako se vraća u sami svetski vrh. On je danas odigrao veoma kvalitetan meč protiv levorukog Fernanda Verdaska i dobio ga sa 6-4, 7-5, 7-6. Oko tri sata trebalo je Britancu da savlada Španca, a ovaj meč mogao je da reši i mnogo ranije da je iskoristio prednost brejka u trećem setu. Mari je u trećoj deonici imao katastrofalan učinak brejk lopti (1/10), ali to ga nije sprečilo da trijumfuje maksimalnim rezultatom.