Prvenci za Nikulesku i Pliškovu, Akapulko ponovo Erani

Rumunka Monika Nikulesku uspela je da osvoji svoju prvu titulu, u brazilskom Florianpolisu. Ona je u finalnom meču u tri seta bila bolja od Olge Pučkove, 6-2, 4-6, 6-4, nakon dva sata velike borbe. Ovo je Rumunki prva titula, nakon dva izgubljena finala,

Iako je Pučkova, zbog činjenice da je u polufinalu eliminisala Venus Vilijams, smatrana za blagog favorita, to se na terenu nije videlo. Rumunka je u prvom setu napravila čak tri brejka, i uz jedan izgubljen servis, stigla do vođstva. Činilo se da će Rumunka, poznata po netipičnom stilu igre, lako doći do prve titule, ali je agresivnost Beloruskinje tada došla do izražaja. Ovoga puta je ona napravila brejk više i meč uvela u odlučujuči set. U trećem setu, Nikulesku je samo jednom promašila prvi servis, što joj je uz sve veći broj grešaka Pučkove, omogućilo brejk. Beloruskinja se budi i poravnava na 4-4, ali Nikulesku uspeva da načini još jedan brejk i servisom zatvori meč, nakon 119 minuta igre.

Pre ovog meča, Nikulesku je gubila dva puta u  finalu Luksemburga, a Pučkova u Kolkoti i Kvebeku.

Novih 200 poena će Pučkovu vratiti u top 100, na 79.mesto, dok će Rumunka ući u top 60, na mesto 58.

Italijanka Sara Erani je, lakše nego što se očekivalo, odbranila titulu u Akapulku. U finalu nije bilo neizvesnosti, rezultatom 6-0, 6-4 savladala je Karlu Suarez Navaro, koja će i nakon ovog finala pričekati na prvu titulu.

U prvom setu je Erani stigla do tri brejka i brzo rešila set u svoju korist. Mnogo veća neizvesnost viđena je u drugom setu, gde je od deset gemova, sedam išlo protiv servisa, ali se i tu bolje snašla finalistkinja prošlogodišnjeg Rolan Garosa, koja je nakon 95 minuta stigla do sedme titule u karijeri.

kpU Kuala Lumpuru još jedna teniserka je stigla do prve WTA titule. Radi se o Čehinji, Karolini Pliškovoj, koja je u finalu savladalu Betani Matek Sends, nakon preokreta, 1-6, 7-5, 6-3. Meč je trajao 105 minuta.

Dobitnica specijalne pozivnice, Matek Sends je dominantno ušla u meč, stigla do dva brejka, spasila isto toliko brejk šansi za Čehinju i lako povela u ovom finalu. Do kraja drugog seta nije viđen brejk, a jedini u ovom setu je pripao Pliškovoj, što je značilo da se ide u oslučujući set. Kao da se tek tada opustila Čehinja i njeno najjače oružje, servis, je potpuno došao do izražaja. Uz pet as servisa i samo četiri izgubljena poena u gemovima kada je servirala, nije dozvolila Amerikanki brejk loptu, a jedinu koja joj se ukazala je iskoristila i došla do prve WTA titule u karijeri.

Najbolji rang Čehinje do sada je bilo 107. mesto, a na WTA turnirima nikada nije prošla dalje od četvrtfinala, ali je ovim trijumfom obezbedila ulazak u top 100, na mesto 84. I Matek će znatno napredovati, sa 197. mesta stići će na poziciju 132.