Poraz hrabre Jelene

Učešće Jelene Janković na Rolan Garosu okončala je Marija Šarapova u četvrtfinalu turnira. Druga teniserka sveta eliminisala je Srpkinju nakon preokreta rezultatom 2:1 (0:6, 6:4, 6:3)posle dva sata igre. Šarapova će se u polufinalu sastati sa Viktorijom Azarenkom koja je sa 2:0 (7:6, 6:2) pobedila Mariju Kirilenko.

Šarapova je očajno odigrala prvi set, koji je izgubila sa “nulom”. Ipak, u nastavku igre je uspela da se vrati u meč, napravi preokret i plasira se u polufinale, pa je na dva koraka od odbrane titule koju je osvojila prošle sezone. Iako nije uspela da se domogne novog polufinala 18. teniserka sveta ima razloga da bude zadovoljna, jer je dostojno parirala drugoj teniserki sveta.

Jelena-Jankovic-at-the-2013-French-OpenJelena je do sada u karijeri ima pet polufinala na Gren slem turnirima, a od toga tri na Rolan Garosu. Međutim, odigrala je samo jedno finale i to na US-openu pre pet godina.

Poput tornada je Jelena protutnjala pored Šarapove u prvom setu, samo je bilo pitanje kako je Ruskinja ostala na nogama. Imala je Jelena već na startu četvrtfinalnog duela problema na svoj servis, ali je uspela da se odbrani. Posle toga svaki poen je srpska teniserka odradila besprekorno, a nakon 4:0 Šarapova je položila oružje, nije čak ni pokušala da pritisne Jelenu, koja je posle 30 minuta vodila sa 1:0.

Ipak, okončala je seriju srpske teniserke Šarapova na startu drugog seta. Jelena je lošije ušla u drugu rundu, dok je Ruskinja podigla nivo igre. Iskoristila je prvu priliku u setu povela sa 1:0. Potom slika na terenu nije bila ni nalik onoj iz prvog seta. Ruskinja je dominirala, Jelena pokušala da joj parira, ali nakon što se “resetovala” Šarapova je zaigrala kako dolikuje drugoj teniserki sveta i povela sa 5:1. Ipak, nije Jelena odustajala. Prvo je uspela da opstane u meču (5:1), pa je smanjila rezultat na 5:2. Borila se i agresivnom igrom naterala Šarapovu na grešku, napravila brejk u osmom gemu, koji je potom potvrdila na svoj servis i stigal do 5:4. Međutim, nije imala snage za završni udarac, pa je Marija sačuvala prednost od jednog brejka i stigla do egala od 1:1.

U odlučujućem setu se vodila velika borba, jedna i druga su bile oprezne, pa su čekale grešku protivnice kako bi stigne do prednosti. Prva je poklekla Jelena. U sedmom gemu je Šarapova imala dve brejk lopte. Odmah je iskoristila prvu za 4:3. Ruskinja je bila u velikom naletu, diktirala tempo na terenu, dok Jelenina igra nije ličila na onu iz prvog seta. Pokušala je agresivnijom, napadačkom igrom da parira Ruskinji. To joj se isplatilo. U osmom gemu je imala prednost od 40:30, ali je prokockala jedinu brejk loptu u trećem setu, pa je Marija povela sa 5:3. Kao da se Jelena predala posle propuštene prilike, Šarapova je lako stigla do 40:15, a zatim realizovala prvu meč loptu za 6:3 i trijumf od 2:1.