Pobeda za Novaka, poraz za Janka

Novak Đoković plasirao se upolufinale US Opena , pobedom nad argentinskim teniserom Huanom Martinom Del Potrom, rezultatom 6-2 7-6 6-4, dok je Janko Tipsarević završio takmičenje u četvrtfinalu, porazom od Španca Davida ferera, 3-6 7-6 6-2 3-6 6-7 po setovima.

U najboljem meču dosadašnjeg toka turnira i Tipsarević i Ferer imali su mnogo šansi da prelome meč, a Janko je najbolju imao u odlučujućem setu kada je vodio sa 4:1 i 0:30. Ipak, Španac se nije predavao i do kraja je u dramatičnoj završnici uspeo da dođe do drugog polufinala u Njujorku, posle 2007. godine.

Ukupno, Janko je imao 60 vinera i 58 neiznuđenih grešaka, a Ferer je upisao 49 direktnih poena i 44 greške.

Tok meča: (izvor PRESS online)

Tipsarević je, kao što je i najavio, od starta meča rešio da on bude taj od kojeg će zavisiti svaki poen. Potpuno je deveti igrač sveta iznenadio Španca na startu meča i odmah mu oduzeo servis za vođstvo od 2:0. Ipak, Ferera vođstvo našeg asa nije poremetilo pa je već u četvrtom gemu vratio brejk nakon čega je Španac potpuno preuzeo inicijativu na terenu. Janko je u nastavku seta igrao veoma pasivno, potpuno iza osnovne linije, što je iskusni Španac iskoristio za novi brejk i vođstvo 4:2. Tu prednost je Španac sačuvao do kraja seta i na kraju slavio sa 6:3.

Drugi set doneo je drugačiju sliku pošto su oba igrača bila izuzetno sigurna na svoj servis pa je, očekivano, finiš tog dela meča doneo najveća uzbuđenja. Janko je kod rezultata 5:5 uspeo da spasi čak četiri brejk lopte da bi se potom ušlo u “taj-brejk”. Kada je Španac prvi napravio mini brejk, Janko je krenuo praktično na sve ili ništa i maestralnim vinerima vezao je četiri naredna poena i podigao potpuno na noge publiku na prepunom “Artur Eš” terenu. Kao u transu nastavio je Janko da “niže “spektakularne vinere i na kraju trećom set loptom stigne do izjednačenja (7:5).

U prva četiri gema trećeg seta nije bilo velike neizvesnosti, a onda je peti gem doneo poene koji je ponovo digao na noge publiku, koja je, čini se, u tim trenucima bila na strani srpskog igrača. Iskoristio je Janko “povoljan vetar” sa tribina i posle deset minuta velike borbe u petom gemu izborio prvu brejk loptu još od prvog gema u meču i poveo sa 4:2. U tim trenucima Tipsarević je igrao sa mnogo samopouzdanja, maltene mu je svaki udarac završavao na, ili vrlo blizu linije tako da Ferer prosto u tim trenucima nije znao šta ga je snašlo. Pokušao je Ferer da “isfolira” povredu u finišu drugog seta i tako poremeti koncentraciju rivala posle 5:2, ali mu to nije urodilo plodom pošto je Janko bez problema uspeo da osvoji set i povede sa 2:1.

I u četvrtom setu Janko je igrao veoma rizično, “po ivici”, što mu je pri rezultatu 1:1 donelo dve uzastopne brejk šanse. Ferer je uspeo da se izvuče sjajnim servisima nakon čega je Janko, svestan da je propustio veliku šansu za plasman u polufinale, počeo da greši u serij, što je iskusni Ferer iskoristio u osmom gemu i poveo sa 5:3. Ferer je na kraju bez problema okončao set (6:3) i izjednačio na 2:2 u setovima.

“Momentum” iz četvrtog seta Ferer je u potpunosti iskoristio u odlučujućem kada je stigao do dve uzastopne brejk lopte. Janko se izvukao dobrim servisima i poveo sa 1:0. U tim trenucima Ferer je mnogo svežije izgledao na terenu a “kola” po Janka krenula su nizbrdo, kada je naš teniser pri rezultatu 4:4, kod dve brejk lopte, na kratko prekinuo meč zbog povrede. Uspeo je Janko da se vrati na teren i “odvažnim” udarcima, osvoji četiri poena u nizu povede sa 5:4. Na “koncu” je Janko je igrao u nastavku, videlo se da Srbin na sve načine pokušava da skrati poene i pokuša da volšeban način stigne do pobede, ali nije mu se dalo. Ferer je uspeo da uvede odlučujući set u “taj-brejk” u kojem Janko nije imao šanse, tako da je Španac, uz veliku radost, na kraju izborio plasman u polufinale.

Najbolji srpski teniser Novak Đoković  zabeležio je šesti trijumf nad Argentncem u osam međusobnih duela. U prvom i trećem setu Novak je relativno lako slavio, dok je presudni set bio drugi, u kom se igrao taj brejk.

Prvi set je protekao u potpunoj dominaciji Đokovića. Srpski teniser je u četvrtom gemu izborio brejk za vođstvo od 3:1, a do kraja seta Đoković je uspeo još jednom da oduzme servis Del Potru za ubedljivih 6:2.

Početak drugog seta doneo je neizvesniju borbu. Del Potro je već na startu napravio brejk i poveo 2:0,  da bi u sledećem servis gemu Đokovića imao šansu za dupli brejk, što bi Argentincu donelo verovatno nedostižnu prednost. Ipak, Novak je uspeo da se izvuče iz neprijatne situacije i da dočeka priliku pri rezultatu 5:4 za Del Potra. Argentinac je servirao za drugi set, ali Novak je sjajnom igrom u defanzivi dobio nekoliko spektakularnih poena i uspeo da izjednači na 5:5. Malo kasnije Del Potro je bio u situaciji da spasava tri brejk lopte, ali Argentinac je na kraju snažnim servisima uspeo da odvede drugi set u taj-brejk. Pri rezultatu 3-3 u taj brejku Đokovića osvaja četiri poena u nizu, čime osvaja set i dobija veliku prednost.

Već na početku trećeg seta Đoković je napravio brejk, što se do kraja meča ispostavilo kao odlučujuća prednost. Del Potro je imao u dva navrata brejk lopte, ali u odsudnim momentima je proradio servis srpskog tenisera koji je treći set dobio rezultatom 6:4 za trijumf u u meču dugom više od tri sata.

Pobedom nad Argentincem, Đoković se plasirao u svoje šesto polufinale  na US Openu i deseto finale u nizu na Gren Slemovima, pre čega je već nastavio svoj niz četvrtfinala koji sada broji  četrnaest.