Novaku maraton i drugo finale Vimbldona

noleNovak Đoković će igrati u finalu Vimbldona pošto je posle velike borbe u vrhunskom meču pobedio Argentinca Huana Martina del Potroa sa 3-2 u setovima posle četiri sata i 42 minuta igre. Đoković je slavio sa 7-5, 4-6, 7-6, 6-7, 6-3 i u finalu će čekati boljeg iz meča Marej – Janovič.

Engleski hroničari najprestižnijeg gren slem turnira saopštili su da je  okršaj Srbina i Delpa bio najduži polufinalni u istoriji turnira “Ol Ingland kluba”.

Obojica tenisera su u prvom setu igrala dosta oprezno, ali su delovali sigurno na svoj servis. Prvu priliku za brejk imao je Đoković u šestom gemu, ali nije uspeo da je iskoristi. Delovalo je da je taj-brejk neminovan, ali u dvanaestom gemu naš teniser ipak uspeva da oduzme servis protivniku. Del Potro je poslao loptu u aut i omogućio Đokoviću da dobije set.

U drugom setu naš teniser je ponovo u šestom gemu došao do prilike za brejk, i to čak četiri, ali nije uspeo da ih realizuje. Zanimljivo je bilo videti kako su obojica tenisera delovala smireno u prelomnim situacijama što za Argentinca i nije baš karakteristično. Činjenica da se izvukao dala je više samopouzdanja del Potru koji u sledećem gemu pravi brejk i to bez izgubljenog poena. Imao je Novak već u sledećem gemu priliku da vrati brejk, no Argentinac je delovao impresivno u ključnim momentima i uspeo da dobije set.

Novi problemi za Đokovića pojavili su se u petom gemu trečeg seta kada je del Potro imao brejk loptu, ali je Đoković zahvaljujući dobrom servis uspeo da se spase. Nije bila dobra igra najboljeg tenisera sveta u tim trenucima i videlo se to i u petom gemu kada je naš teniser morao da spasava dve vezane brejk lopte.

Veliku šansu je imao Novak pri vođstvu od 6-5. Imao je tri vezane brejk i set lopte, ali je svaki put odigrao veoma loše i Del Potro se izborio za taj-brejk. Srećom, Đoković je u tom delu meča odigrao mnogo bolje i rezultatom 7-2 došao do novog vođstva u setovima.

Četvrti set je počeo sigurnom igrom obojice tenisera koji su osvajali gemove na svoj servis. Viđeno je nekoliko izvanrednih poena sa obe strane, a na prvi brejk se čekalo do sedmog gema. Tada Novak koristi drugu šansu i dolazi do vođstva od 4-3. Tada je delovalo da već primetno umorni del Potro neće imati snage, ali je on uspeo da već u sledećem gemu uzvarti istom merom.

Ponovo je ishod seta odlučivao taj-brejk, a odlučivale su nijanse i sreća. Đoković je imao dve meč lopte, ali se del Potro po ko zna koji put volšebno izvukao, a zatim došao do set lopte koju uspeva da iskoristi i izbori se za peti set dobivši taj-brejk sa 8-6

Kako najčešće i biva, peti set predstavlja bitku u kojoj odlučuju jači nervi. Ritam igre je znatno opao, greške su bile sve češće i obojica su gubila poene koje su po pravilu morali da osvoje. Del Potro je prvi imao šansu da napravi brejk u petom gemu, ali nije uspeo da je iskoristi, baš kao ni Novak svoju u sledećem gemu.

Ipak, u osmom gemu srpski teniser uspeva da oduzme servis protivniku i na korak od pobede. Odlični Argentinac ponovo dolazi u priliku da vrati brejk, ali je ne koristi i Đoković uspeva da iskoristi treću meč loptu i priliku da se bori za drugi Vimbldon u nedelju od 15-00.

Posle meča Novak je izjavio-

“Ovo je bio jedan od najboljih mečeva u karijeri,. Bilo je uzbudljivo, vrlo neizvesno, razliku je pravilo samo nekoliko lopti. Del Potro se  spašavao nekim neverovatnim udarcima i zbog toga je veliki šampion, zbog toga je u vrhu uvek. Možda sam morao da budem malo agresivniji u taj-brejku u četvrtom setu… Četvrti je bio razočarenje, izgubio sam dve meč lopte, ali sve u svemu, navijači su videli visok nivo tenisa što sam i očekivao” prokomentarisao je Nole.