Novakova osveta Kolšrajberu

Novak Đoković je posle velike borbe koja je trajala dva sata i 45 minuta obezbedio plasman među osam najboljih tenisera na ovogodišnjem Rolan Garosu. U meču osmine finala turnira u Parizu najbolji svetski igrač i prvi nosilac  pobedio je Filipa Kolšrajbera sa 3:1 (4:6, 6:3, 6:4, 6:4) i u četvrtfinalu će igrati protiv drugog Nemca, Tomija Hasa. Ovo je bio treći trijumf Đokovića u četvrtom međusobnom okršaju.

Prvi je do brejka došao nemački teniser. U petom setu posle 40:40 Kolšrajber je iskoristio priliku i posle 16 minuta igre poveo sa 3:2. Nakon 21 minuta bilo je i 4:2 za Nemca koji je postavljen za 16. nosioca na drugom gren slemu u sezoni. Imao je Novak šansu u osmom gemu da napravi brejk, ali je pogađao mrežu umesto Kolšrejberovog polja. Na kraju gema u kojem je Nemac poveo sa 5:3, Srbin je promenio i reket.

najava_02Zatim je došao i do četvrtog gema u prvom setu, a Kolšrajber je servirao za osvajanje uvodnog seta. Ipak, posle neuspešnog loba protivnika, Novak je došao do vođstva od 40:30, ali je ubrzo usledilo izjednačenje. Imao je Novak i priliku za brejk, ali je nije iskoristio. Do prvog seta (6:4) Nemac je došao posle 38 minuta i to uz pomoć mreže. Nakon razmene udaraca, Kolšrajber je pogodio vrh mreže, a loptica je ipak upala u Đokovićevo polje. To je bilo dovoljno za 6:4.

Uvodni gem drugog seta Đoković je dobio bez izgubljenog poena, a onda je istom merom uzvratio Kolšrajber, za 1:1. Srbin je do brejka i vođstva od 3:1 došao uz dosta muke i tek posle nekoliko neiskorišćenih prilika. Neizvesno je bilo i u petom setu, pošto je viđeno čak sedam izjednačenja. Na kraju je ipak bilo 4:1 za Đokovića. U sedmom gemu, Đoković je gubio sa 15-40, ali je ipak na svoj servis bio uspešniji, za 5:2. Nemcu je u osmom gemu ostalo da servira za ostanak u setu i u tome je bio uspešan. Ipak, posle 44 minuta u drugom setu Novak je slavio sa 6:3.

Đoković je u trećem gemu napravio brejk i poveo sa 2:1, a zatim i 3:1. U nastavku meča nije bilo brejkova, a u devetom gemu Kolšrajber je servirao za ostanak u setu. Tada je Novak nastavio sa sigurnom igrom i posle 36 minuta bio bolji rezultatom – 6:4. Ključan gem u trećem setu bio je peti kada je Đoković napravio brejk i poveo sa 3:2. Ubrzo je Đoković iskoristio i servis i poveo sa 4:2.

U osmom gemu Srbin nije iskoristio meč lopte, a Nemac se na kratko vratio u igru – 5:3. Odmah zatim Kolšrajber je iskoristio servis i smanjio na 5:4. U desetom gemu, pri vođstvu Đokovića od 40:15, Nemac je uspeo na kraju da se spasi, ali je naš igrač iskoristio drugu meč loptu.

Posle meča Novak je izjavio:

“Prvi set sam bio pasivan, spor, nisam imao pravi  ritam. Posle toga sam našao pravu taktiku. Ali, odigrao sam tri teška seta. Srećan sam što sam prošao dalje. Nisam igrao kako sam želeo, dok je Kolšrajber bio agresivniji. Bili su teški uslovi,  vetrovito, nije bilo lako, ali sam na kraju našao pravi ritam. Ovo je gren slem. Nije bitno da li igrate protiv vrhunskog tenisera ili ne, svi žele da pobede najbolje. Filip je odličan teniser, nije imao strah, imao je plan i zato je bio težak protivnik “- rekao je Novak posle trijumfa.

Novak je prokomentarisao i loše vesti koje su stigle  iz Beograda, kada je preminula Jelena Genčić.

“Teška je situacija kada izgubiš nekoga posebnog, bila mi je kao druga majka. Pre nekoliko dana  samo se čuli, još uvek je davala teniske časova. Dosta sam stvari naučio od nje”.

Novak u Parizu ima svog kuvara i dobar deo dana provode sa životinjama.

“Imamo fantastičnog kuvara. Kuća u kojoj smo smešteni udaljena je od terena 10 minuta. Imamo četiri mačke, četiri psa, tu je i naš pas, pa je pravi zoološki vrt. Igramo se sa životinjama”.

Naredni rival je nemački teniser Tomi Has.

“Kreće se kao da ima 20 godina. Igra sjajno, lagano me pobedio u Majamiju.Težak je protivnik. Danas je svom rivalu prepustio samo nekoliko gemova. Impresivan je i u naletu, neće biti lako”.