Šangaj: Novak preko pet meč lopti do titule!

U svom prvom finalu u Šangaju,  Novak Đoković osvojio je svoju petu titulu sezone,  pobedivši Britanca Endija Marija, nakon tri ipo sata igre, po setovima 5-7, 7-6, 6-3 .
Novaku je ovo bilo deveto finale sezone, šesto na turnirima masters serije (što je rekord koji su postavili Rafael Nadal i on) i samim plasmanom u finale, nakon Rodžera Federera je postao tek drugi teniser u istoriji kome je pošlo za rukom da se pojavi u svih devet masters finala.
Ovom titulom zaradio je 1000 ATP poena i  smanjio prednost švajcarskog tenisera na ATP listi na 195 poena, dok je istovremeno povećao svoju prednost u godišnjoj trci na preko 2000 poena!

Prvi set  je počeo dobro po Novaka jer je odmah došao do prednosti i šanse da servira za 3-0. Međutim, dešava se nešto jako netipično za muški tenis, pogotovo u meču dva top 3 igrača, a to je salva brejkova koja je usledila.
Rezultatska klackalica sa brejkovima trajala je sve do same završnice seta, gde se bolje snašao Britanac. Iako je Novak imao 5-4 i 30-0 na servis protivnika, dozvolio mu je  da preuzme inicijativu i dobije set 7-5.
Opšti utisak seta bio je da ne pobeđuje bolji, već da jednostavno gubi gori. Nizak procenat prvog servisa, mnogo brejkova, dosta grešaka.

U drugom setu, teniseri su bez problema osvajali gemove na svoj servis, s vremena na vreme odigravajući sjajne poene. Novak je odlično kontrolisao situaciju na terenu sve do sedmog gema, kada je Marej stigao do prve brejk šanse a onda je i iskoristio, nakon što je Novakov volej završio na njegovoj strani mreže. Nakon toga, oba tenisera su osvojili po jedan gem na svoj servis a Britanac je došao u poziciju da odservira za meč pri rezultatu 5-4

Međutim, ono što je usledilo je diglo ceo stadion na noge. Novak je naprosto izbriljirao u narednom gemu, odigrao je nekoliko sjajnih poena posle 30:0 i 40:30 za rivala, spasao meč loptu, podigao publiku na noge i odmah prvu lopticu koja mu se namestila za brejk poslao u pravom smeru i stigao do izjednačenja. Nošen tim gemom i spašenom meč loptom, osvaja  bez većih problema svoj servis gem, što čini i njegov rival i uvode set u dramatični taj brejk.

Nole je odmah napravio mini brejk  za 2-0 a onda ga i izgubio duplom greškom na 3-1. U seriji žestokih i preciznih razmena, ali i igri nerava, kratko je zadržao vođstvo jer je Marej izjednačio na 3:3. Fantastičan volej doneo je Novaku malu prednost od 4-3, a zatim je Endi u nastavku vezao tri dobra poena i stigao na korak od uspeha  i do dve vezane meč lopte na 6-4. Međutim, srpski teniser je spasao obe meč lopte a onda i došao do set lopte na 7-6.  Marej je prekinuo tu mini seriju, došao do nove meč lopte, zatim Novak dolazi do druge set lopte, nakon čega se priča ponavlja sa još jednom meč loptom za  Marija i konačno, Novak koristi treću set loptu za 13-11!
Drugi set trajao je 116 minuta.

Treći set, kao i drugi, doneo je sigurnije servise oba tenisera. Novak  je imao nekoliko šansi za brejk od kojih koristi onu u sedmom gemu. Nakon toga odigrao je još jedan neizvestan gem, ali je u ključnim trenucima bio savršen, odserviravši as poveo je sa 5-3. To je bio i prelomni gem jer je odmah posle toga održao potreban nivo koncentracije i, na servis Mareja, stigao do prednosti a zatim je iskoristio treću meč loptu.

Novak je tako poveo u duelima sa Marejom sa 9-7 (3-3 ove godine), uspevši da ga dobije posle dva poraza ove sezone, u polufinalu Olimpijskih igara i finalu US Opena.

Nakon ovog trijumfa, trinaestog na turnirima masters serije,  Novaku ostaju samo Monte Karlo i Sinsinati, kao jedini turniri iz masters serije sa kojih nema trofej!