Novak doneo polufinale!

21148666605161e8cbce655428726949_origTeniska reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Svetske grupe Dejvis kupa pošto je večeras na gostujućem terenu u Bojsiju povela protiv selekcije SAD s nedostižnih 3 – 1. Odlučujući poen za Srbiju osvojio je najbolji teniser sveta Novak Ðoković savladavši Sema Kverija sa 3 – 1 u setovima – 7 – 5  6 – 7 (4 – 7) 6 – 1  6 – 0. Preostali meč, između Troickog i Iznera, nema rezultatski značaj pa se nije ni igrao.

Naš teniser je gotovo dva i po sata igrao povređen, ali ni to mu nije smetalo da u poslednja dva seta prepusti samo jedan gem protivniku. Naime, u trećem gemu kada je imao brejk loptu Đoković je iskrenuo zglob, a potom je zatražio lekarsku pomoć i jedva uspeo da dođe do klupe. Posle pregleda, Novak je na svoju odgovornost rešio da nastavi da igra, ali je bilo vidljivo da se otežano kreće. Pošto je Kveri uspeo da izjednači u tom gemu, srpski teniser je osvojio naredna dva poena, drugi fenomenalnim riternom za vođstvo od 2:1.

Kveri je uspeo da brzo vrati brejk, ali je ponovo popustio na 5-5, posle čega Novak dolazi do brejka, a nakon spašene tri brejk lopte i do seta. U drugom setu se umalo dogodio isti scenario kao u prvom ali je Kveri uspeo da spase brejk lopte a tatim set dobije u taj brejku.

Vidljiva je bila Novakova nervoza i nesigurnost zbog problema sa zglobom, ali to je očigledno nestalo u nastavku pa je ceo meč, umesto da uđe u dramatičnu završnicu, zapravo blio gotov za 44 minuta! Toliko je bil opotrebno Novaku da osvoji 12 a izgubi samo jedan gem.

Možda je na uticala Novakova rešenost, uz mali pad koncetracije Kverija, koji je uložio velike napore da dođe do izjednačenja. Novak dolazi do brejka i vođstva od 2-0 u drugom setu i do kraja dominira. Kveri jednostavno više nije mogao da drži sjajan ritam iz drugog seta, kada je ličio na nekog iz najboljih 5 na svetu,a Novak je nastavio u istom ali sa mnogo manje grešaka.

Šta se na kraju dešavalo, možda je najbolje objasnio Novak svojom izjavom:

“Bio je ovo veoma čudan meč, posebno posle prvih deset minuta, kada je došlo do povrede. Prirodu povrede ne znam, pokušao sam da jakim lekovima potiskujem bol i zaboravim na njega i borim se do kraja. I on je povredio rame, ali se meni bol smanjio posle drugog seta i mogao sam opuštenije da igram“.

Srbija će u polufinalu dočekati Kanadu, koja je istim rezultatom, a posle pobede Raonića nad Sepijem,  pobedila Italiju. Lepa prilika za novo finale u kojem će igrati pobednik meča Argentina – Češka. Argentina je tek posle petog meča i pobede Berloka nad Simonom, obezbedila polufinale, dok su Česi sa 3-1 bili bolji od Kazahstana. Polufinale se igra od 13 – 15. septembra.