Novak Đoković u četvrtom finalu Vimbldona

Srpski teniser Novak Đoković prvi je finalista Vimbldona, pošto je sa 7-6, 6-4, 6-4 pobedio Rišara Gaskea u polufinalu. Prvi teniser sveta će biti u prilici da osvoji deveti GS u finalu koje će igrati protiv pobednika duela Endija Marija i Rodžera Federera.

Prvi polufinalni meč počeo je servisom Novaka, a on je to iskoristio i došao do prednosti od 1-0. Već u sledećem gemu Novak dolazi do 40-40 na servis Gaskea, zatim i do brejk lopte, koju koristi za 2-0 na startu. Međutim, Srbin nije potvrdio stečenu prednost, jer je Rišar Gaske došao do brejk prilike u trećem gemu, drugu šansu je iskoristio i smanjio na 1-2. Potom je Francuz dobro i servirao, pa je rezultat nakon četiri odigrana gema bio izedjnačen 2-2. U naredna dva gema ništa se nije promenilo, teniseri su odlično servirali, pa je i rezultat ostao izjednačen, 3-3. Dalji tok prvog dela igre doneo je lepe poene, ali i sugurne servise, te je pobednika morao odlučiti taj-brejk. U “trinaestom gemu” Novak Đoković kreće as udarcem, a potom je napravio i jedan mini brejk i došao do 2-1, uz dva servisa. Naredni poeni doneli su potvrdu Novakovog rezultata i povećanje prednosti na 5-2. U sledeća, poslednja, dva poena teniser iz Srbije odlično servira i rešava ovaj deo igre u svoju korist sa 7-2, za konačnih 7-6, nakon 56 minuta igre.novak djokovicNa startu drugog seta servirao je Rišar Gaske, a Srbin je uspeo da dođe do dve( nevezane) šanse da mu oduzme servis. Iskoristio je Novak Đoković drugu, poveo sa 1-0, a zatim je i potrvdio stečeno došavši do velikih 2-0, što je svakako nakon teško osvojenog prvog seta pomoglo našem igraču, a odmoglo Francuzu. Treći gem donosi nam opet brejk priliku za Novaka, međutim izvukao se nekako Rišar, a potom i osvojio taj gem, smanjivši rezultat na 1-2, da bi onda u sledećem gemu Gaske došao do 15-40 i dve brejk šanse.Srbin obe spasava, poravnava na 40-40, a potom i osvaja ovaj težak gem, 3-1. Sledeća dva gema ništa nisu promenila, na je Nole čuvao svoj brejk prednosti za 4-2. Dalji tok donosi sigurne servise i osvajanje drugog seta za našeg tenisera rezultatom 6-4.

Treći period počeo je koliko-toliko sigurnim servisima sa obe strane, pa su teniseri nakon dva gema bili izjednačeni 1-1. Već u trećem gemu Srbin dolazi do brejk prilike, a kada se činilo da ju je iskoristio, čelendž je pokazao da je Gaskeova lopta bila unutra, te se došlo do 40-40, ali je naš igrač potom došao do nove prilike da oduzme servis Francuzu. Sada je bio uspešan, poveo sa 2-1, a potom je materijalizacijom stečenog načinio veliki korak ka plasmanu u finale, 3-1. Naredni gemovi nisu doneli ništa novo, pa je Novak Đoković i dalje čuvao stečenu prednost i vodio sa 5-3. Već u devetom gemu Rišar Gaske je servirao za ostanak u meču, Nole je došao do meč prilike, ali ju je izbacio u aut. Došao je Srbin potom do nove, a kada ni nju nije iskoristio Gaske je smanjio na 4-5. Sledeći gem bio je i poslednji na meču. Novak je dobro servirao, osvojio ovaj gem i tako postavio konačnih 6-4 u trećem setu.

Novak Đoković (28) je dva puta do sada osvajao Vimbldon (2011. i 2014.), a jednom je izgubio u finalu, od Endija Marija (2013.). Srpski as je osvojio osam gren slem turnira u karijeri.