Novak Đoković osvojio Majami i ušao u istoriju

Odbranio je Novak Đoković titulu šampiona mastersa u Majamiju. U finalu je savladao Endija Marija sa 2-1, po setovima 7-6, 4-6, 6-0, posle dva sata i 50 minuta igre. Nole je inače prvi teniser u istoriji kome je pošlo za rukom da tri puta u istoj kalendarskoj godini osvoji i Indijan Vels i Majami. Ovo mu je 22. masters titula, a 51. ATP u karijeri.

noleeee

Prvom teniseru sveta ovo je peti put u karijeri da trijumfuje na Floridi. Endi je postao njegova stalna “mušterija”. Već sedam mečeva u nizu ne zna za poraz u duelima sa Škotom, koji sada protiv prvog igrača sveta ima skor od 18 poraza iz 26 međusobnih mečeva.

Mari je znatno agresivnije ušao u meč, što je vrlo brzo i naplatio. Već u prvom gemu je imao priliku za brejk, koju nije iskoristio, ali jeste kod drugog servis gema Đokovića kada je poveo sa 2-1. Bitan momenat u četvrtom gemu desio se prvi egalu 30-30. Škot je potom poslao volej u mrežu, poklonio Novaku brejk loptu, koju on koristi za izjednačenje. Sunce nije bilo saveznik igračima, pa su i naredna dva brejka, po jedan na obe strane usledila kada su igrači servirali sa dela terena gde im je sunce išlo u oči. Odluka je pala posle taj-brejka, koji je Nole vrhunski odigrao (7-3) i dobio set posle 69 minuta igre.

novakk

Đoković je u drugom setu prokockao čak četiri brejk lopte pri rezultatu 1-1. Nakon toga su jedan i drugi čuvali svoje servis gemove, mada Novak teže. Kako je set odmicao bio je sve umorniji i nervozniji, što je Mari kaznio u 10. gemu kada je napravio brejk bez izgubljenog poena i izjednačio na 1-1.

Nole je konačno zaigrao vhunski na startu odlučujućeg seta. Uzeo je Mariju prvi servis, potom nanizao još dva protiv umornog rivala koji se predao već posle 3-0. Do kraja je imao šansu da uzme bar počasni gem, ali je Novak posle dva sata i 50 minuta igre realizovao prvu meč loptu dobivši poslednji set sa 6-0.

“Bilo je fenomenalno u Majamiju, čestitke Endiju, nije imao sreće sada, ali želim mu sve najbolje u nastavku sezone. Hvala i mom timu, što su svi bili pored mene, hvala i Borisu Bekeru što je deo ove ekipe. Ovo je jedan od najboljih turnira, a Majami je jedno od najboljih mesta na svetu, divan je grad, divno mesto i za opuštanje i za tenis, i organizatori čine sve da ovaj turnir ostane uspešan”, poručio je Đoković na ceremoniji dodele trofeja.