London: Titula za Novaka nakon dva preokreta!

7-6 (8-6) 7-5

U finalu Završnog Šampionata sezone u Londonu, prvi reket sveta Novak Đoković pobedio je drugog, Rodžera Federera, za drugu titulu u svojoj karijeri na ovom prestižnom turniru.. Ovo je bio njihov 29i susret u karijeri, a Federer je bio u prednosti od 16-12. Ove godine sastali su se četiri puta i podelili mečeve na po dve pobede za oba tenisera. Rodžer Federer je šestostruki osvajač ovog turnira i branilac titule. Novak Đoković je ovaj turnir osvojio samo 2008e godine, u Šangaju.

Tajbrejk 1*:0 2*:0 2:1* 2:2* 2*:3 3*:3 4:3* 4:4* 5*:4 5*:5 6:5* 6:6* 7*:6 7-6
ĐokoviĆ 0:15 0:30 15:30 30:30 40:30 6-6
Federer 15:0 30:0 30:15 40:15 5-6
Đoković 15:0 30:0 30:15 30:30 40:30 40:40 40:AB 5-5
Federer 0:15 15:15 30:15 40:30 40:40 40:A 40:40 A:40 40:40 A:40 40:40 40:A 40:40 A:40 40:40 40:A, B 5-4
Federer 15:0 30:0 40:0 0-1

Prvi set je počeo veoma loše po srpskog tenisera. Federer je  osvojio prvih čak devet poena meča, i ubrzo došao do prednosti od 3-0, nakon samo 8 minuta igre. Međutim, Novak se  uskoro budi, i vrativši izgubljeno, dovodi set u rezultatski ravnotežu od 3-3.  Nakon što su oba  tenisera održali svoje servis gemove u naredna dva gema, Đoković  uzima brejk Federeru i dovodi se u poziciju da servira za set. I pored vođstva od 30-0 i set lopte na 40-30, gubi servis i dolazi u situaciju da servira za opstanak u setu pri rezultatu 5-6.  set odlazi u tajbrejk,  14i u dosadašnjim  mečevima ova dva tenisera. Srpski teniser izlazi kao pobednik po sedmi put u ovakvoj situaciji iskoristivši svoju treću set loptu za 8-6, nakon fenomenalne igre prvog i drugog tenisera sveta.

Federer 0:15 15:15 30:15 40:15 0-2
Đoković 0:15 15:15 15:30 30:30 30:40 40:40 40:A 40:40 A:40 40:40 A:40 40:40 A:40 40:40 40:A 40:40 40:A 40:40 40:A, B 0-1

Drugi set počinje dugim gemom na servis srpskog tenisera i nakon tri propuštene gem lopte, Federer koristi svoju četvrtu brejk loptu i ponovo počinje set brejkom na prvi Novakov servis. Nakon toga,  u sledeća dva gema usledili su sigurni servisi, dok su se u dva nakon toga  igrali gemovi na razliku, uz spašavanje brejk lopti sa obe strane, da bi se ta serija završila sa još dva gema sa sigurnim servisima. Federer ubrzo dolazi u poziciju da servira za set, pri rezultatu 5-3,  ali ne koristi dve set lopte, a Đoković pravi seriju od šest uzastopnih poena i ubrzo dolazi do vođstva od 6-5. U sledećem gemu, nakon  2 sata i 14 minutasrpski teniser koristi prvu meč loptu i slavi 7-5! Novak je imao 19 vinera, a Rodžer 30,ali zato manje neiznuđenih grešaka , 28, 14 manje od Federera dok je ukupno imao jedan poen više 96 prema 95!

Ovim trijumfom Novak je zaradio 1500 poena, milion ipo dolara. Ovo mu je  34ta titula u karijeri, 6a ove sezone, iz 10 finala. Osvojio je 1 Gren Slem (Australijan open) i bio u još  2 finala (Rolan Garos i US Open) 3 Masters titule, iz  6 finala i 1 turnir serije ATP500. Odigrao je 17 turnira, a samo 2 puta nije uspeo da se domogne polufinala, a jednom  od ta dva je ispao na startu takmičenja, u Parizu. Godinu će završiti kao br 1  po drugi put, a u sezoni je ostvaio 75 pobeda i 10 poraza. Da podsetimo, prošle godine je imao 10 titula iz 11 finala i skor od 70 pobeda i 6 poraza. Možda je bila uspešnija zbog neverovatnog niza koji je imao, ali ova godina je podjednako protekla u njegovom znaku!