Kližan osvojio Hamburg, Karlović Njuport a Ramos Baštad

Na ATP turu prethodne nedelje igrana su tri turnira. Sezona trave je i zvanično gotovo turnirom u Njuportu u SAD-u, dok su se turniri u Nemačkoj i Švedskoj igrali na šljaci.

13770245_1285972994776880_7957190558786070467_n
Hrvatski veteran Ivo Karlović osvojio je svoj sedmi trofej u karijeri. Ovaj 37-godišnjak je u finalu pobedio Žila Milera iz Luksemburga posle očekivana tri taj-brejk seta.
Potpuno neočekivano Karlović je odmah u svom prvom servis gemu dopustio protivniku da napravi brejk ali je već u petom gemu vratio brejk, ispostaviće se da su to bila jedina dva brejka na meču. Potom je prvi set otišao u taj-brejk u kojem je Luksemburžanin potpuno dominirao i osvojio ga sa ubedljivih 7-2. U drugom setu nije bilo brejkova iako je Ivo imao dve šanse za brejk ali ih nije iskoristio pa se i drugi set rešavao u taj- brejku. Ovog puta se bolje snašao Karlović i rešio drugi taj-brejk u svoju korist rezultatom 7-5. U trećem setu nije bilo ni brejk šansi a samim tim ni brejka, pa je odluka o pobedniku pala ponovo u taj-brejku. U najuzbudljivijem taj-brejku, pobedu je odneo Karlović koji se spasao tri meč lopte a iskoristio svoju tek petu za konačnih 6-7(2), 7-6(5), 7-6(12). Ovo je Hrvatu sedmi trofej, dok  Miler ni ovaj put nije uspeo da dođe do prvenca na ATP turu.
Njuport je turnir iz kategorije ATP 250 i ujedno je poslednji turnir na travi u sezoni.

13690856_1144209932318243_7687187366624291752_n
Na turniru ATP 500 kategorije u Nemačkom Hamburgu trofej je osvojio Martin Kližan iz Slovačke.

On je u finalu bio bolji od Urugvajca Pabla Kuevasa sa 6-1, 6-4. Slovak je na taj način došao do drugog trofeja u godini, oba iz kategorije 500, pošto je prethodno slavio na početku godine u holandskom Roterdamu. Ukupno mu je ovo peta titula, a zanimljivo je da nema poraz u duelima za trofej, iz pet finala ima pet titula. On se ovim rezultatom vratio u top 30, na 28.mesto, a Kuevas je došao do ranga karijere i mesta broj 20 na ATP listi.

13712831_619320758235916_1007994527_n(1)

U Švedskom Baštadu svoj prvi trofej u karijeri osvojio je Albert Ramos iz Španije.
U finalu je pobedio sunarodnika Fernanda Verdaska rezultatom 6-3, 6-4. Ramos je ovim trijumfom došao do 31.mesta, koje mu je ujedno i rang karijere, a sjajnu godinu, u kojoj je igrao četvrtfinale Rolan Garosa, krunisao je prvom titulom na ATP turu.

ATP Baštad je takođe turnir iz kategorije ATP 250.

Naredne nedelje su na programu ATP 500 u Vašingtonu, kao i tri turnira serije 250 – Umag, Kicbil i Gštad.