Jugoslavija u Dejvis Kupu 1984-1992 (IV deo) – Tako blizu, a tako daleko

Jugoslavija u Dejvis Kupu 1984-1992 (III deo) – Put ka vrhu

1989

Jugoslavija – Danska 4-1

Može se reći da smo konačno imali sreće na žrebu za prvu rundu. Dobili smo jednu od slabijih selekcija, Dansku, koju je sa klupe predvodio još jedan naš bivši igrač Nikola Špear. Danski igrači  bili su mnogo lošije rangirani od naših tenisera i uoči meča nije bilo nikakvih dilema ko će izaći kao pobednik. Najbolji igrač gostiju  bio je  Morten Kristensen, koji je izgubio od Živojinovića u prvom kolu Olimpijskog teniskog turnira u Seulu, septembra 1988. Ipak na oprez je pozivao trijumf Danske prethodne godine nad selekcijom Španije, pa su se naši igrači opredelili za šljaku. Domaćin susreta je bio Beograd i hala Pionir u kojoj su naši teniseri bili nepobedivi. Susret je igran neposredno posle AO, od 3. do 5. februara. Selektor Armenulić je izabrao standardnu postavu predvođenu Živojinovićem, a posebna atrakcija je bio Goran Ivanišević koji je na upravo završenom AO preko kvalifikacija stigao do 1/4 finala, u kome je poražen od Miloslava Mečira (interesantno je da do kraja karijere neće nadmašiti taj rezultat). Treba napomenuti da su od ovog susreta počela da se primenjuju nova pravila o igranju TB u prva četiri seta (ili dva ako bi se meč igrao kada je pobednik susreta već poznat).

Za singl su bili određeni Živojinović i Orešar. Prvi na teren su, pred skoro punim Pionirom, izašli poznanici iz Seula, Živojinović i Kristensen. Gostujući igrač je pružio veliki otpor i još jednom se potvrdilo da rang lista u Dejvis Kupu ne igra neku ulogu. Živojinovic je dobio prvi set sa jednim brejkom, ali u drugom nije nikako mogao da prelomi set na svoju stranu pa se igrao TB u kome je u finišu bio bolji i osigurao ubedljivo vođstvo.  Kristensen se nije predavao, pa je uspeo  da u finišu trećeg seta napravi brejk kojim je dobio i set. Ipak u cetvrtom Živojinović uspeva da završi meč 6-3, 7-6( 5), 5-7, 6-3 i donese prvi poen našem timu. U drugom meču Orešarov rival je bio mladi Frederik Feterlajn. Orešar je u meč ušao suviše opušteno i vrlo brzo je Danac došao do prvog seta. Drugi set je doneo veliku borbu, Orešar je podigao svoju igru, ali i njegov protivnik se odlično držao. Naš igrač je uspeo da u poslednjem trenutku izbegne igranje TB i brejkom reši set u svoju korist i definitvno prelomi meč na svoju stranu. Do kraja njegov rival je uzeo samo 1 gem, pa je Orešar ubedljivo trijumfovao 1-6, 7-5, 6-1, 6-0.

U paru su na teren izašli Živojinović i Ivanišević. Mladi Splićanin je bio burno pozdravljen od strane publike, koja je bila oduševljena njegov nastupom u Australiji. Naš par je ubedljivo bio bolji od gostujuće kombinacije Kristensena i Mihaela Mortensena 6-3, 6-2, 7-6 (5), tako da je već posle dva dana sve bilo jasno što se pobednika dulea tiče. Poslednjeg dana, umesto Živojinovića na teren je po prvi put u singlu izašao Ivanišević protiv Ferelajna. Meč je počeo furiozno i dobio prvi set bez izgubljenog gema. Ipak Danca to nije obeshrabrilo već je zaigrao mnogo bolje i rešio drugi set u svoju korist. U trećem setu je viđena velika borba, delovalo je neverovatno da ovaj meč nema takmičarski značaj. Publika je pokušavala da izvuče pobedu zajedno sa Ivaniševićem, ali na kraju je danski teniser ipak slavio 0-6, 6-3, 11-9. U poslednjem susretu Orešar je u dva seta bio bolji od Tomasa Sorensena, pa smo na kraju trijumfovali sa 4-1. Ovo je bio poslednji susret naše selekcije odigran u Pioniru, a takođe i poslednji duel koji je Bruno Orešar odigrao u Dejvis Kupu.

Jugoslavija – Španija 4-1

U 1/4 finalu su nas čekali Španci. U timu je i dalje bio Serhio Kasal koji je igrao u Madridu 1983. i bio tragičar susreta. Tu su bila i braća Sančez, Emilio i Havijer, kao i Hordi Arese. Kasal i Emilio Sančez su bili jedan od najboljih dublova sveta, a Emilio Sančez je bio 17. na rang listi. Selektor tima je bio bivši GS šampion Manuel Orantes. Mi smo bili domaćini i izabrali smo da se igra u Splitu, rodnom mestu Gorana Ivaniševića, na Gripama. Kao podlogu smo postavili brzi tepih, a susret je igran od 7. do 9. aprila. U našoj selekciji nije bilo Orešara zbog povrede, a u timu je bio momak iz Varaždina Saša Hiršzon. Armenulić je odlučio da Ivanišević igra singl zajedno sa Živojinovićem.

Prvi na teren je pred svojim sugrađanima izašao Ivanišević protiv Kasala.Već tada se moglo videti kakav će igrač postati. Bez opterećenja što igra protiv mnogo iskusnijeg protivnika, na svom terenu gde je odrastao i što mu je to prvi pravi singl meč u Dejvis Kupu, igrao je svoju igru: jaki i precizni servisi, odlični voleji, dobro pokrivanje terena i sjajan tempo sa osnovne linije. Sve to sa samo 17 i po godina. Nije bilo dileme da gledamo naslednika Živojinovića. Ivanišević je ubedljivo dobio prvi set, ali je Kasal uzvratio u drugom. U trećem Ivanišević je napravio brejk u dvanasetom gemu i rešio set u svoju korist, a zatim mirno meč priveo kraju i trijumfovao 6-3, 2-6, 7-5, 6-3. U drugom meču sastali su se najbolji igrači selekcija Živojinović i Emilio Sančez. Umesto očekivane velike borbe, gledali smo tenisku rapsodiju Živojinovića, koji je sigurno odigrao jedan od najboljih mečeva u Dejvis Kupu. Servisi, voleji, sjajni pasinzi sa obe strane i potpuno nadigran i nemoćni Španac na drugoj strani. Lakih i ubedljivih 3-0 za našeg tenisera 6-4, 6-3, 7-6 (5).

U susretu parova Španci su bili apsolutni favoriti. Armenulić se odlučio za sada već standardnu postavu Živojinovića i Ivaniševića. Naš dubl je na Olimpijskim igrama u 1/4 finalu igrao upravo protiv Kasala i Emilia Sančeza, i bio  poražen sa 3-0. Ipak u Splitu smo prisustvovali mnogo drugačijem meču. Španci su dobili prvi set, no naši su uzvratili u drugom. Krajem trećeg seta kod 4-5 i servisa Živojinovića, naši igrači su dobili jednu relativno laku loptu za smeč koja je išla između njih (Živojinović je igrao desnom rukom, a Ivanišević levom). Obojica su od onog drugog očekivali da završi poen i desilo se da su obojica propustili loptu i Španci su došli do prilike za brejk koju su iskoristili i uzeli set. No naši igrači se nisu predavali. Tesan četvrti set su uspeli da dobiju u TB, a onda je došla prava drama u petom. Igralo se na razliku i činilo se da nema kraja. Mnogi su se setili meča iz Dortmunda kada je na kraju naš dubl ipak bio poražen ali ovog puta to nije bio slučaj. Naši igrači su prvi servirali i stalno pritiskali Špance i konačno u 24. gemu seta konačno napravili brejk za veliku pobedu i ogromno oduševljenje publike na Gripama. Konačan rezultat je bio 4-6, 6-4, 4-6, 7-6 (5), 13-11. To je značilo da smo već posle drugog dana obezbedili plasman u još jedno polufinale Dejvis Kupa. Poslednjeg dana u rezultatski nevažnim duelima Kasal je dobio Živojinovića koji je povredio ruku, a Ivanišević je još jednom obradovao svoje sugrađane savladavši Havijera Sančeza u dva seta za naš konačni trijumf 4-1.

Jugoslavija, Dejvis kup

Švedska – Jugoslavija 4-1

I ovog puta polufinale smo igrali u gostima. Protivnik nam je bila Švedska, selekcija koja je igrala 6 puta uzastopno u finalu (osvojili 3 trofeja). Dovoljno je samo spomenuti imena naših protivnika: Mats Vilander, Stefan Edberg, Andreas Jarid i Jonas Svenson. Nade u plasman nisu bile velike, ali znalo se da su naši igrači veliki borci i da se neće lako predati. Domaćini su izabrali šljaku kao podlogu, a organizator je bio jedan od najvećih teniskih centara u Švedskoj grad Bastad na obali moreuza Kategat. Susret je igran od 21. do 23. jula. U našem timu po prvi put od kada smo u Svetskoj grupi, nije bilo Slobodana Živojinovića zbog povrede, a u tim se vratio Bruno Orešar.

Iako je Orešar bio specijalista za šljaku, Armenulić je odlučio da u singlu igraju Ivanišević i Prpić. Susret je započeo duelom izmedju Svensona (polufinaliste RG iz 1988) i Ivaniševića. Ma koliko se naš igrač trudio, Šveđanin je bio dovoljno dobar da u bitnim trenucima prelomi meč na svoju stranu. Ivanišević je uspeo da uzme treći set, ali to je bilo sve od njega, na kraju 6-4, 7-6 (7), 3-6, 6-4 za domaćeg igrača. U drugom susretu Prpić je išao na megdan Vilanderu, trostrukom šampionu RG, i uz Lendla najboljem igraču na šljaci u devetoj deceniji prošlog veka. Držao se Prpić dobro u prvom setu, izborio TB u kome je posle velike borbe poražen, ali u naredna dva seta na terenu je postojao samo jedan igrač i meč je očekivano završen lakim trijumfom Vilandera 7-6, (7), 6-1, 6-0.

U duelu parova, po prvi put su kao kombinacija zaigrala dva Gorana, Ivanišević i Prpić. Njihovi rivali su bili nekada najbolji dubl sveta Edberg i Jarid. Domaći igrači su očekivano dobili prvi set, ali tada kao da su malo smanjili gas, a naš dubl se razigrao i sigurno dobio naredna tri seta, priredivši pravo iznenađenje 4-6, 6-4, 6-4, 6-3. Ipak nije se očekivao preokret trećeg dana, ali još jednom su naši teniseri pokazali da ih samo teren zanima, a ne prognoze i rang liste. Prvi u nedelju na terenu su bili Svenson i Prpić. Naš teniser se nije mogao prepoznati, zaigrao je mnogo bolje nego u petak i stavio na velike muke favorita u ovom meču. Posle velike borbe Prpić dobija prvi set u TB. U drugom Svenson brejkom rešava set u svoju korist. Treći set i nova neizvesnost, igra se ponovo TB vrlo uzbudljiv, koji sada pripada domaćem igraču. U Prpiću još ima goriva, uspeva da dobije četvrti set i uvodi meč u neizvesnu završnicu. Ipak Svenson uspeva da na kraju dobije meč 6-7, (3), 6-4, 7-6, (7), 3-6 ,6-3  i uvodi svoju selekciju u još jedno finale Dejvis Kupa. U poslednjem meču, Vilander u dva seta dobija Ivaniševića, tako da je konačan rezulta na kraju bio 4-1 za Švedsku.

1990

Novi Zeland – Jugoslavija 3-2

Posle dva polufinala u novoj sezoni  ambicije su nam bile velike. Žreb nas je poslao na Novi Zeland, a meč je igran neposredno posle AO, što nam je odgovaralo jer nije bilo potrebe da se igrači privikavaju na veliku vremensku razliku. Meč je odigran od 1. do 3. februara u Krajstčerču, na travi. Domaću selekciju je predvodio Keli Evernden, koji je krajem prethodne godine bio na pragu Top 30, i koji je na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. porazio Gorana Ivaniševica u prvoj rundi. Tu je bio i mladi i nepoznati Bret Stiven, koji je bio rangiran oko 500. mesta. Armenulić je odlučio da izostavi iz singla Ivaniševića koji je imao lakšu povredu, pa su igrali Živojinović i Prpić.

Prvi na teren su izašli Živojinović i Evernden. Naš igrač je poveo 2-0 i činilo se da sve ide u željenom smeru. A onda je usledilo verovatno najtežih 6 setova za naše igrače još od kada smo ušli u Svetsku grupu. Evernden je uspeo da preokrene meč i gotvo rutinski dobije naredna tri seta za trijumf 6-7 (1) , 3-6, 6-3, 6-2, 6-4, a novi šok je usledio u narednom susretu u kome je Stiven deklasirao Prpića 6-4, 6-2, 6-4. Po prvi put smo se našli u koži mnogih kojima smo mi zagorčavali život prethodnih godina. Selektor je odlučio da u dublu ipak zaigra Ivanišević sa Živojinovićem, da bi se Prpić sačuvao za prvi duel u nedelju.  Ni ovde nije išlo glatko, ali su naši igrači ipak trijumfovali, reklo bi se na iskustvo protiv domaće kombinacije Evernden i Stiv Gaj 7-5, 6-3, 6-7 (4), 7-5. TV prenosa naravno nije bilo, a zbog vremenske razlike u nedelju ujutru su se sa strepnjom čekale vesti sa dalekog Novog Zelanda. Na žalost vesti koje su stigle nisu bile dobre. Prpić je očajno počeo meč protiv Everndena  i izgubio prvi set bez osvojenog gema. Ipak u nastavku se pribrao i uspeo da povede 2-1, dobivši treći set u TB. No umesto da tu naš igrač prelomi meč, naredna dva seta Novozelanđanin dobija rutinski 6-3 6-2 i donosi svojoj selekciji trijumf, a naš tim šalje u borbu za opstanak. Živojinović je protiv Stivena samo ublažio poraz, mada se dosta pomučio dobivši u tri tesna seta.

Jugoslavija – Švajcarska 3-2

U borbi za opstanak smo za protivnika dobili Švajcarsku. Bili smo domaćini, a za organizatora je izabran opet Split, rodni grad tada našeg najboljeg igrača, Gorana Ivanisevica. Igralo se na Gripama, od 15. do 17. septembra,  a za podlogu smo postavili šljaku, da bi neutralisali odlične servise najboljih švajcarskih igrača Jakoba Hlaseka i Marka Rosea. Živojinovića zbog povrede nije bilo u timu, pa je sav teret pao na Ivaniševića i Prpića. Ivanišević je igrao prvi meč protiv Marka Rosea. Visoki Švajcarac, odličnog servisa  zadao je dosta problema našem igraču. Ivanišević je poveo, ali je Rose uzvratio istom merom u drugom setu. Kada je u TB trećeg seta Švajcarac nadigrao našeg igrača, zebnja se uvukla među navijače. Ipak Ivanišević uspeva da dobije naredna dva seta bez većih problema i donese prvi bod za Jugoslaviju  6-4, 4-6, 6-7 (2), 6-3, 6-2. Prpić je odlično započeo mec protiv Hlaseka i dobio prvi set, ali kao i u prvom susretu, švajcarski teniser je drugi set resio u svoju korist, a zatim neizvestan treci set dobio u TB. No ovog puta, naš igrač nije uspeo da preokrene rezultat, Hlasek je priveo meč kraju i trijumfovao 3-6, 6-4, 7-6 (3), 6-4, za izjednačenje u meču.

U susretu parova videli smo sve igrače iz prethodnog dana. Meč nije dobro počeo po naše; sa jednim brejkom Švajcarci su rešili set u svoju korist sa 6-3. Ipak naši igrači podižu igru, dobijaju drugi set istim rezultatatom i nastavljaju sa odličnom igrom pa i treći rešavaju u svoju korist. U četvrtom setu bilo je primetno da se Hlasek slabije kreće i naš dubl  rutinski privodi meč kraju 3-6, 6-3, 6-4, 6-2. Kada je u nedelju na duel Ivaniševiću izasao rezervni igrac Klaudio Mezardi, umesto Hlaseka, jasno je bilo da dileme nema. Ivanišević je ekspresno u tri seta završio posao 6-1, 6-4, 6-2 i doneo opstanak u Svetskoj grupi za naš tim. U poslednjem meču, Prpić je u dva seta poražen od Rosea, pa je konačan ishod bio 3-2 za Dejvis kup selekciju Jugoslavije.

Koliko je ovaj trijumf bio veliki govori da je ovaj tim Švajcarske, dve godine kasnije igrao finale Dejvis Kupa i u vrlo neizvesnom meču izgubio od SAD (za koju su igrali Džim Kurijer, Andre Agasi, Pit Sampras i Džon Mekinro) sa 3-1.