Kraj Jovanine bajke

jovanajaksic monterreyJovana Jakšić uradila je nešto što je malo ko očekivao, odvela je meč drugog kola protiv 340 mesta bolje plasirane teniserke u treći set! U osmini finala Jovana Jakšić je igrala sa 12. teniserkom sveta, Ruskinjom Marijom Kirilenko. Meč je trajao sat i 30 minuta, a krajnji rezultat je bio 0-6 6-4 1-6!

Prvi set počinje zanimljivo jer Jovana dolazi do brejk lopte već u prvom gemu. Na žalost ne koristi je a protivnica dolazi do dve vezane već u narednom gemu. JJJ spašava obe fenomenalnim forhendima, ali neiznuđenim greškama ipak dozvoljava brejk. U sledećem gemu ne koristi dve vezane gem lopte i do kraja seta velikim brojem grešaka dozvoljava iskusnoj Ruskinji da dobije set bez izgubljenog gema.

Drugi set doneo je veću dozu uzbuđenja, a i zabave. Jovana veći deo meča nije skidala osmeh sa lica, ali nakon što je u drugom gemu seta došla do dve vezane gem lopte rukama je animirala publiku da joj daju podršku, što oduševljena publika čini, nakon čega i osvaja gem. Veliki aplauz dobila je Jovana koja je proslavila gem kao da je osvojila titulu. Nošena momentom i podrškom publike JJJ dolazi do tri vezane brejk lopte i koristi prvu, a nakon toga i do vođstva od 3-1. Ipak, Kirilenko je pokazala zašto je broj 12 i brzo dovela set do izjednačenja i 3-3. U sledećem gemu ruska teniserka duplom greškom daje Jovani brejk šansu, koju Srpkinja koristi! Odličnom igrom Jovana kapitalizuje brejk i dolazi na gem od seta. Nakon što je Marija održala svoj servis JJ  staloženom igrom dolazi do tri set lopte i prvim asom osvaja set!

Svoju sreću nije mogla da sakrije Jakšićeva. U pauzi između drugog i trećeg seta igrala je uz muziku, komunicirala sa publikom, koja joj je skandirala ime.

Na žalost treći set počinje slično kao prvi. U drugom gemu JJJ je imala gem lopte, ali je u toku istog napravila i dve duple greške i tako dozvolila protivnici brejk lopte, od kojih Kirilenko koristi drugu. Sledeći gem osvaja opet Ruskinja sigurnim servisima i igrom za 3-0, a ubrzo nastavlja u istom ritmu i dolazi do 5-0. Do kraja meča, JJJ osvaja još samo jedan gem za konačnih 1-6.

Posle meča 356. teniserka sveta dobila je već na mreži pohvalu od rivalke, a zatim su i od nje gledaoci tražili autograme i ispraćena je sa terena ovacijama temperamentne meksičke publike.

Vratila sam osmeh, u trećem je bilo 33-1, ali je bilo ok, dala sam sve od sebe, a ona je vrhunska igračica”, rekla je za meksičku televiziju posle meča Jovana Jakšić. “Uzbuđena sam, jer mi je ovo prvi WTA turnir. Ovo mi je drugi put da dolazim u Meksiko, prvi put sam u Montereju i mnogo mi se sviđa. Publika je sjajna, hvala im, sigurno ću se vratiti. Nadam se da ih nisam razočarala”.

Bez obzira na poraz Jovana može presrećna da napusti Monterej. Prvi put je učestvovala u glavnom žrebu WTA turnira, pobedila top 200 igračicu, a 12. teniserki sveta je uzela set. Ovo će joj sigurno značiti za samopouzdanje, koje će, nadamo se, preneti na jače ITF turnire i druge WTA turnire za koje bude igrala kvalifikacije.
Plasmanom u drugo kolo Jovana je obezbedila rang karijere i sledeće nedelje biće oko 290. mesta na WTA listi.