Jelena u finalu Čarlstona!

jj charleston 2013Jelena Janković plasirala se u svoje jubilarno 30. finale u karijeri pobedom nad švajcarskom teniserkom Stefani Fogele u tri seta, 6-4 6-7 6-2.

Nakon dve brzinske pobede, Jelena je rešila da ipak unese malo neizvesnosti i drame u meč polufinala. Imala je JJ prednost od 4-2 u drugom setu, uspela da ga izgubi, a isto tako bila u zaostatku 0-2 u trećem, baš kao i prvom setu, i uspela da ih dobije.
Jedan zaključak se sa sigurnošću može doneti za Jelenine mečeve ove sezone – da će svaki set koji odigra JJ dobiti teniserka koja na startu bude u zaostatku barem jedan brejk, a nekada i više.

U svoje drugo polufinale Jelena se plasirala nakon dva časa i osam minuta. Jeleni je ovo 501. pobeda u karijeri, 10. meč na šljaci u nizu ove godine, a takođe je izborila i plasman u svoje 30. finale, sedmo na turnirima Premier serije (turniri druge kategorije-TierII).

Mlada Švajcarkinja je lako stigla do prvog gema na svoj servis, da bi već u narednom gemu napravila brejk. Brzo je stigla do 0:40, uspela je Jelena da se vrati na poen do đusa, ali je Fegele ipak napravila brejk – 2:0.
Međutim JJ se brzo trgla i već u narednom gemu je uspela da napravi ribrejk i vrati ravnotežu u prvom setu – 2:1. U naredna dva gema nije bilo previše uzbuđenja, pa je rezultat vrlo brzo bio 3:3, da bi naša teniserka uspela da iskoristi drugu brejk loptu u sedmom gemu i stigne do 4:3.
Jelena je sigurnim servis gemom stigla do 5:3, da bi u narednom gemu imala priliku da reši pitanje pobednika prvog seta, ali je Fegele uspela da se konsoliduje i smanji na 5:4.
Kao što se i očekivalo, Srpkinja je odigrala zrelo i smireno i bez većih problema stigla do prvog seta. Doduše, Fegele je imala 40:30 i šansu za djus, ali je Jelena uspela da stigne do odlučujućeg poena – 6:4.

U prva dva gema drugog seta Jankovićeva je izgubila samo dva poena i brzo je povela sa 2:0. Pri rezultatu 2:1 Jelena se suočila sa dve vezane brejk šanse, ali je osvojila četiri poena u nizu i povela je sa 3:1.
U sledeća tri gema teniserke su bez ikakvih problema osvajale gemove na svoj servis, uz po jedan izgubljen poen u svakom, pa je Jelena vodila sa 4:3.
Svajcarkinja je uspela da vrati brejk u osmom gemu drugog seta, da bi u sledećem gemu stigla do prvog vođstva u drugom periodu igre – 5:4.
Jelena se u narednom gemu suočila s set loptom, ali je uspela da preokrene i izjednači u gemovima, ali je Fegele ekspresno dobila 11. gem i vratila prednost na svoju stranu – 6:5.
Isti problem, kao i u prethodnom gemu, zadesio je Jelenu usled nešto slabijeg seriva, ali je naša teniserka opet uspela da se vrati i uvede drugi set u tajbrejk.
Naša teniserka je loše ušla u tajbrejk, uspela je da se vrati, imala je Fegele set loptu na 6:5 i svoj servis, ali se Jelena izvukla. Kada je na 6:6 trebalo da povede, izgubila je poen na svoj servis i dozvolila Fegele da uzme drugi set – 7.6.

Teško je našoj teniserki pao gubitak tajbrejka. Švajcarkinja je bez previše problema oduzela servis Jeleni i stigla do vođstva u odlučujućem gemu – 1:0.
Ekspresno je Fegele potvrdila brejk, uz mora se priznati, dosta anemičnu igru Jelena. Ali, naša teniserka je od narednog gema zaigrala neuporedivo bolje i dosta angažovanije i za samo deset minuta uspela da preokrene rezultrat u svoju korist – 3:2.
JJ je u opasnom naletu. Posle furioznog preokreta nastavila je u istom ritmu i uspela ponovo da oduzme servis rivalki – 4:2.
Jako brzo je bilo 5:2, a onda nakon  tesnog gema došla i do 6. u nizu za konačnih 6-2.

Izvor:B92

Jelena će se u finalu sastati sa prvim reketom sveta, Serenom Vilijams. Jelena i Serena su se do sada sastale 9 puta a Amerikanka vodi 5-4. Od toga, igrale su 2 finala, sada davne 2008. (USO i Majami) i oba je dobila Serena. Samo jednom su igrale na šljaci, doduše crvenoj, u Rimu 2010. kada je JJ bila bolja.
Serena ulazi kao apsolutni favorit, iako JJ ima taj zanimljiv niz, ali ne treba zaboraviti da su sve te pobede nastale mahom nad teniserkama koje su rangirane između 60. i 150. mesta.

“Ona je najbolja teniserka sveta u ovom trenutku, igra jako dobro” rekla je o finalu naša teniserka.
“U sjajnoj je formi i ona je favorit, bez obzira na rezultate prošle i ove godine. Izlazim na teren sa idejom da odigram najbolje što umem i pokušam da pobedim. Nemam šta da izgubim, ovo je sjajna prilika. Finale je, ostale smo samo nas dve. Ne može bolje” – dodala je Jelena.

Džej Džej je ovom pobedom  na pragu ulaska u top 10 u trci za Završni Šampionat, eventualnom titulom bila bi 8,  kao 16. na zvaničnoj WTA rang listi.

Finale je na programu sutra, po završetku finala dubla koje će početi u 17 časova.