Jelena u četvrtfinalu nakon drame

jelena jankovic 2013 rimJelena Janković plasirala se u svoje sedmo četvrtfinale u karijeri na svom najuspešnijem Masters turniru, u Rimu, pobedom nad  kineskom teniserkom Na Li. U meču punom preokreta JJ je slavila u dva seta, rezultatom 7-6(2) 7-5 nakon 2 sata i 41 minuta.
Jeleni i Na je ovo bio osmi susret a Kineskinja je vodila 4-3, s tim što je Jelena dobila poslednja dva susreta, kao i  jedan jedini na šljaci. Istina, u većini tih susreta Jelena je bila bolje rangirana, a i desili su se  u periodu između 2005. i 2009. godine.

Početak meča malo je pomeren zbog kiše i činilo se da je to više prijalo Kineskinji koja je brzo došla do vođstva od 2-0. Međutim JJ popravlja igru i koristi greške protivnice i uzima naredna tri gema. Jelena održava prednost do 4-3 kada pravi brejk i dolazi u poziciju da servira za set. Ipak, Jelenina boljka da  zastane baš kada treba da dokusuri protivnicu opet je došla do izražaja. Nije iskoristila čak 5 set lopti, od kojih 2 vezane. Na  je zaigrala bolje, manje promašivala, ali je i JJ igrala dobro i na kraju set je odlučen u taj brejku. Jankovićeva je brzo došla do prednosti od 4-0, nakon čega je izgubila jedan minibrejk, ali nedovoljno da bi se Li vratila. Set osvaja srpska teniserka nakon 71 minuta, rezultatom 7-2.

U drugom setu nastavila se neizvesna borba. Prva dva gema trajala su skoro 15 minuta, ali brejkova nije bilo, kao ni u naredna  četiri gema. Najneizvesniji gem bio je upravo sedmi u drugom setu. JJ je došla do tri vezane brejk lopte, koje nije iskoristila, a nakon toga do još šest, koje opet ne koristi. Ipak, nakon  skoro 20 minuta igranja u gemu, Jelena koristi čak desetu brejk loptu i dolazi do vođstva kao i u prvom setu. Obe teniserke sigurno  osvajaju svoje servis gemove a Jelena dolazi opet u poziciju da servira za set, a samim tim i meč pri rezultatu 5-4. Ipak, Kineskinja opet uzvraća kao u prvom setu i izjednačava na 5-5. Zashvaljujuću greškama protivnic srpska teniserka ponovo uzima brejk i još jdnom servira za meč. Ovoga puta ne pravi  iste greške i bez izgubljenog poena dolazi do trijumfa i 7-5!

Stvarno smo odigrale ekstra meč. Borila sam se do kraja, bilo je par onih dužih gemova od po 15-20 minuta, tu sam uspela da prelomim, ali na kraju, kada sam servirala za meč unervozila sam se, a to nikako ne smem da dozvolim.

“Ipak, brzo sam se vratila, odservirala dobro i pobedila. To je stvarno fenomenalno, Na Li je u formi, igra odlično, što je potvrdila i nedavno plasmanom u finale Štutgarta”, rekla je Jankovićeva.

JJ je tako došla do prve pobede nad top 5 (a i top 10) teniserkom   u poslednje  tri godine, a da ta teniserka nije  Samanta Stosur. Takođe, ovo joj je druga top 10 pobeda u sezoni a čak četvrta nad top 15, što je ukupan zbir pobeda  nad takvim igračicama u 2011. i 2012. godini. Jelena nastavlja u dobrom ritmu ove sezone nakon kiksa u Madridu i sada se već nalazi u top10 u trci.Ako se bude plasirala u polufinale  najveovatnije će napredovati na 16. mesto WTA liste.

Sledeća protivnica biće joj Rumunka Simona Halep. Njih dve su se sastajale do sada 2 puta. Oba puta mečevi su bili u 3 seta i svaka je zabeležila po jednu pobedu. JJ prvu na US openu 2010, a Halep drugu, na šljaci u Briselu prošle godine.

“Idem dalje, ne bunim se, “nema odmora dok traje obnova”. Uopšte ne razmišljam da li ću sutra igrati u dnevnom ili noćnom terminu. Srećna sam i zadovoljna što imam priliku da igram u četvrtfinalu i daću sve od sebe. Sa Simonom Halep imam skor 1:1, ona igra odlično ovde, ali igram i ja“, navela je srpska teniserka.