Jelena Janković startovala pobedom

Srpska teniserka Jelena Janković uspešno je startovala na Završnom Turniru u Džuhaju. Pobedom nad italijanskom teniserkom Sarom Erani,  Jelena je prekinula seriju od tri uzastopna poraza od Italijanke i nalazi se na korak od plasmana u polufinale Elitnog Trofeja. U Džuhaju  nastupaju teniserke iz najboljih 20 koje se nisu plasirale na Završni Turnir u Singapuru.

Jelena Janković, Zhuhai 2015

Jelena Janković pobedila je Saru Erani u dva seta – 6-4, 7-5, nakon dva sata igre. Ovo je bio njihov peti susret, a druga pobeda za Jelenu. Nakon izgubljenih šest setova u nizu, Jelena je konačno slavila u Kini, gde je ove godine zabeležila 17 pobeda i 2 poraza.

Meč je bio jako neizvestan, iako je rešen u dva seta.  Fizički dosta naporan za obe teniserke, sa dosta  dugih razmena, brejk šansi i tesnih gemova.
Erani je bolje počela meč i prva oduzela servis Jankovićevoj za vođstvo od 2-1 i servis. Međutim Jelena odličnom igrom vraća brejk, a zatim za manje od  15 minuta vezuje 4 gema za vođstvo od 5-2.  Onda je usledio gem koji je trajao skoro kao svih sedam prethodnih: 16 minuta, 8 izjednačenja, 4 set lopte i 5 gem lopti viđeni su u ovom gemu, koji osvaja Italijanka. Nakon toga Jelenu je malo stigao umor i pad koncentracije zbog neiskorišćenih šansi i svoj servis gem prepušta Sari bez osvojenog poena. Ipak, na servis Italijanke nastavlja gde je stala i dobrom igrom osvaja set sa 6-4.
Drugi set počeo je razmenom brejkova u prvom i drugom gemu, a onda se i u petom i šestom dogodila još jedna razmena brejkova. Pri rezultatu 4-4, Jankovićeva spašava četiri brejk lopte, od kojih tri vezane i u narednom gemu dolazi do prve meč lopte na servis Eranijeve. Italijanka je spašava, pa u narednom gemu dolazi  i do dve brejk lopte, ali i njih srpska teniserka spašava. Kako se meč odmicao, teniserke su bile sve umornije, a razmene sve intenzivnije i duže. Tako su u poslednjem gemu tri poena u nizu odigrana sa po  25 udaraca u proseku, i sva tri srećom osvaja Srpkinja, nakon čega koristi prvu sledeću meč loptu za konačnih 7-5.

”Ona je veliki borac, ne poklanja vam poene. Večeras sam morala da zaradim pobedu i veoma mi je drago što sam uspela da je pobedim.”-rekla je Jankovićeva – ”Mislim da sam igrala dobro. Bila sam agresivna u pravim trenucima i uspela da diktiram igru. Na kraju sam se malo umorila, ali sam se trudila i dala sve od sebe da ostanem u igri. Mentalno sam bila jaka kada je trebalo.”

Jelena će u narednom meču igrati protiv 3. nositeljke Karoline Pliškove iz Češke. Do sada su jednom igrale, ove sezone u Sinsinatiju i Jelena je slavila u tri seta, kada je preokrenula od 2-5 do 7-5 u odlučujućem setu.

Pobedom nad Čehinjom, Jelena će obezbediti polufinale Džuhaija. Ako bi izgubila, onda Pliškova mora da izgubi od Erani, i u tom slučaju bi se brojali osvojeni setovi, odnosno gemovi, kako bi se odlučilo ko prolazi dalje u polufinale.