IW: Favoriti teško, ali ipak po planu

27284188eLako se moglo desiti da nijedan od tri najveća favorita za osvajanje titule u Indijan Velsu, posle Novaka Đokovića naravno, ne vidi četvrtfinale ovog mastersa. Nadal i Federer su izgubili po set, Marej je pretrpeo gomilu brejkova, ali je na kraju sve ispalo po želji organizatora turnira, koji sigurno nije želeo da ostane bez najboljih u ranoj fazi turnira.

Najmanje problema je imao Marej ali samo zbog činjenice da nije izgubio set. Berlok je servirao za prvi set, ali je prednost izgubio, baš kao nekoliko gemova ranije. U drugom setu Argentinac je jurio prednost brejka, uspeo da je stigne, ali je Marej i pored loše igre, završnice oba seta odigrao kako treba.

Federer i Vavrinka su odigrali meč koji je obilovao greškama. Bio je to čudan meč, pomalo opterećen nekim izjavama, koje su u vezi Dejvis kupa razmenili ova dva tenisera. Federer je kontrolisao meč i došao do servisa kojim je trebalo da završi isti. Umesto toga, krenule su greške, Vavrinka je dobio drugi set u taj brejku a treći počeo brejkom. Ni to mu nije bilo odovoljno da po drugi put savlada svog zemljaka, ni nervozni Federer koji se svađao sa sudijom oko jednog nedobijenog čelindža, kada je čak i supervizor morao da interveniše, ni brejk lopta na 4-4.

Jednostavno, kada je trebalo da završi posao Vavrinka je grešio i vraćao Federera u život. Na kraju brejk, kada se najčešće dešava, pogotovu teniserima koji ne iskoriste svoje šanse. Još jedna ovogodišnja prilika za Vavrinku da pobedi nekog od najboljih na svetu je otišla u nepovrat.

Posle prvog seta između Gulbisa i Nadala, činilo se da će zahuktali Letonac pobediti, nekonstantnog Nadala. To se na kraju nije desilo iako je Gulbis bio blizu u trećem setu, samo na dva poena. Nadal je prosto srcem, željom, prevladao neke svoje greške u igri, pokazao zašto je šampion, a Gulbis upravo suprotno. Iako je mnogo konstantniji nego što je bio, sa novim sigurnijim forhendom, Gulbis nije imao petlju da povuče viner, na 30-30 i 5-4, na servis Nadala u trećem setu, već je izgubivši strpljenje posle dugog prebacivanja lakih lopti, zakucao forhend po sred mreže.

Pre toga je nekim isforsiranim bekend paralelama i drop šotovima, propustio priliku da još više tokom trećeg seta pritisne servis Nadala koji je inače stalno bio u opasnosti. Na kraju, Gulbis ipak psihološki pada pred Nadalom rešenim da prelomi meč. Gubi svoj servis gem i Nadal bez problema u svom narednom, rešava meč us voju korist. Nadal će se tako, 29. put sastati sa Federerom i zaista je teško reći kako će taj meč izgledati, jer obojica imaju svoje uspone i padove, pa možda na kraju prevagne Nadalov motiv, jer je gladan tenisa i trofeja.

Slično kao Nadal i Conga je imao problema sa raspoloženim protivnikom. Raonić je dobio prvi set, ali je baš kao Gulbis, pao kada je trebalo da pokaže najviše, I drugi i treći set je izgubio, kada je servirao da ostane u njemu, a meč je završio duplom greškom!

Berdih i Del Potro su do sada na turniru, pokazali najmanje oscilacija. Bez izgubljenog seta prošli su u četvrto kolo, iako im protivnici nisu bili laki, Gaske i Has. Uljez među favoritima je svakako najveće iznenađenje turnira Kevin Anderson. Ni Žil Simon nije uspeo da zaustavi dugajliju iz Južne Afrike, pa će biti zanimljivo, kako će to poći za rukom Tomašu Berdihu u četvrtfinalu. Evo kompletnih rezultata 4. kola:

T. Haas – J. Del Potro 0 : 2  (1 : 6) (2 : 6)
R. Nadal – E. Gulbis 2 : 1  (4 : 6) (6 : 4) (7 : 5)
A. Murray – C. Berlocq 2 : 0  (7 : 6) (6 : 4)
S. Wawrinka – R. Federer 1 : 2  (3 : 6) (7 : 6) (5 : 7)
T. Berdych – R. Gasquet 2 : 0  (6 : 1) (7 : 5)
M. Raonic – J. Tsonga 1 : 2  (6 : 4) (5 : 7) (4 : 6)
G. Simon – K. Anderson 1 : 2  (3 : 6) (6 : 1) (4 : 6)