I beše London 2012…

I prošao je još jedan olimpijski teniski turnir.  128 teniserki i tenisera u pojedinačnoj konkurenciji, 80 timova u parovima. Međutim, samo 15 medalja. Turnir koji će biti upamćen po velikim iznenađenjima i epskim rekorderskim mečevima.

Na samom startu turnira, takmičenje su napustili Agnješka Radvanjska, Samanta Stosur, Sara Erani, Li  Na, Tomaš Berdih i drugi. Međutim, nakon turbulentnog prvog kola,  i još par manjih iznenađenja usput (David Ferer 3r, Federer/Vavrinka 2r), nosioci su se držali prilično dobro.

Srbija nije imala uspeha ovaj put.  Prva runda za Jelenu Janković (četvrtfinalistkinje prošlih igara), Viktora Troickog u pojedinačnom takmičenju,  i Anu Ivanović sa Nenadom Zimonjićem i Novaka Đokovića sa Viktorom Troickim u parovima. Zatim, treća runda za Anu Ivanović i Janka Tipsarevića i jedno četvrtfinale za par Zimonjić-Tipsarević. Jedini u borbu za medalje, otišao je Novak Đoković.

Međutim, Đoković je završio svoje učešće na Olimpijskom turniru u Londonu sa dva uzastopna poraza. Nakon eliminacije od strane britanskog tenisera Endija Marija u polufinalu, rezultatom 5-7 5-7, nije uspeo ni u pokušaju  da odbrani bronzu osvojenu u Pekingu 2008. Izgubio je od argentinskog tenisera Huana Martina Del Potra 5-7 4-6, koji je, nakon epskog meča u polufinalu sa Rodžerom Federerom, koji je izgubio nakon četiri ipo sata i 17-19 u trećem setu, osvojio prvu medalju za Argentinu u Londonu.‚

U finalnom meču Endi Mari izdominirao je Rodžera Federera i osvojio svoje prvo zlato rezultatom 6-2 6-1 6-4 i tako mu se  revanširao za  poraz u finalu Vimbldona  prošlog meseca.

U muškom dublu, braća Brajan osvojili su zlato pobedivši francuski par  Žo Vilfred Conga-Mikael Ljodra.  U borbi za bronzu, Francuska je dobila svoju drugu tenisku medalju nakon što su Richard Gasquet i Žilien Beneto pobedili Davida Ferera i Felisijana Lopeza 7-6 6-2.

U ženskoj kokurenciji, u jednom od najdominantnijih nastupa ikad, američka teniserka Serena Vilijams porazila je Ruskinju Mariju Šarapovu rezultatom 0-6 1-6, kojoj je bila potrebna pobeda da bi se vratila na poziciju br1 na WTA listi sledeće nedelje.

U borbi za bronzu Beloruskinja Viktorija Azarenka pobedila je još jednu Ruskinju Mariju Kiriljenko 6-2 6-3, da bi u paru sa Maksom Mirnjijem beloruska teniserka i svetski br1 ipak odnela zlato, u miks dubl konkurenciji, nakon pobede nad Lorom Robson i Endijem Marijem, kome je ovo takođe druga medalja turnira, rezultatom 2-6 6-3 (10-8).

U borbi za bronzu Američki par Lisa Rejmond – Majk Brajan pobedili su nemački par Sabin Lisicki – Kristofer Kas rezultatom 6-3 4-6 (10-3)

U ženskom dublu, sestre Vilijams osvojile su rekordnu treću zlatnu medalju, pobedom nad češkim tandemom Andrea Hlavačkova i Lusi Hardecka, a tom pobedom Serena Vilijams je postala jedina u istoriji koja ima zlatni slem i u singlu i u dublu, a jedina koja može da se pohvali zlatnim slemom u singlu je Štefi Graf.

U borbi za bronzu Ruskinje Marija Kiriljenko i Nađa Petrova pobedile su Amerikanke Lajzel Huber i Lisu Rejmond 4-6 6-4 6-1.

Na kraju, najuspešnija nacija teniskog turnira bila je Amerika sa četiri medalje, dok ostale nacije nisu osvojile više od dve.