Đoković vlada Melburnom

Prvi teniser sveta Novak Đoković osvojio je peti put u karijeri titulu na Australijan Openu pošto je u finalu savladao Britanca Endija Marija sa 3-1, po setovima 7-6(5), 6-7(4), 6-3, 6-0. Novak i dalje ima odličan učinak u finalima na Australijan openu – 5/5. Naš najbolji teniser je došao do 49. titule u karijeri, ukupno osmog gren slem trofeja (5 na Australijan openu, 2 na Vimbldonu i 1 na US-openu).
Novak-Djokovic AO 2015
Prvi nosilac je meč otvorio sigurnim servis gemom i poveo sa 1-0, dok je drugi gem već doneo neizvesnost kakva se od ovog meča očekivala. Ipak, Mari je uzeo gem i izjednačio na 1-1. Sa druge strane, u narednom gemu, Britanac dobija tri brejk prilike. Od 0-40 Đoković sjajnom serijom od pet poena uspeva da osvoji ovaj gem i ponovo pređe u vođstvo 2-1, a zatim lagano dobijenim brejkom povećava vođstvo na 3-1. Brejk prednosti čuvao je sve do sedmog gema, kada mu je Mari oduzeo servis i smanjio vođstvo na 4-3. U narednom gemu Nole još jednom pravi brejk, a Britanac uzvraća ribrejkom 5-4. Nakon toga su sigurno delovali na svoj servis pa se ušlo u taj-brejk. Britanac je poveo sa 4-2, ali Đoković još dva puta pravi mini brejk i do prve set lopte dolazi pri rezultatu 6-5. Mari šalje loptu u aut, a Novak dobija ovaj set sa 7-6(7-5).

nole-melburn-pehar

Endi je odlično ušao u drugi set uz brejk prednosti poveo je sa 2-0, ali je Novak u naredna četiri gema uspeo da mu oduzme servis dva puta i tako dođe do vođstva od 4-2. Mari je sigurno osvojio svoj servis gem i smanjio prednost našeg tenisera na 4-3, a onda je usledila pauza koja je potrajala više nego što je bilo planirano. Na teren u Rod Lejver areni uleteo je navijač, pa su teniseri dobili kratak odmor dok je obezbeđenje rešavalo situaciju. Ova pauza, reklo bi se, više je prijala Britancu koji je po povratku na teren napravio brejk i izjednačio rezultat na 4-4. Novak je gubio sa 5-4, i imao 3 gem lopte (40-00) na svoj servis, ali je greškama dao Mariju set loptu koju Škot nije iskoristio jer je napravio grešku. Gem se odužio, ali je na kraju ipak pripao Đokoviću. Pri rezultatu 5-5, Đoković ne koristi nijednu od tri brejk lopte, a u dvanaestom gemu lagano osvaja servis gem tako da je i ovaj set rešen je u taj-brejku. Ovaj deo meča pripao je Britancu sa 7-4 i on na taj način dolazi do 1-1 u setovima posle više od dva sata tenisa.
10501746_10153080428368615_5699266207393964181_n

U tom momentu Škot je imao psihološku prednost pa je na startu treće deonice napravio rani brejk i poveo sa 2-0 i delovalo je da će meč potpuno okrenuti u svoju korist jer je Đoković grešio i nije ličio na sebe. Delovao je istrošeno, loše se kretao i nije slutilo na dobro. Osvojio je Novak naredni servis gem, brejknuo Marija i poveo sa 3-2 i u tim trenucima delovao kao da je opet sve došlo na svoje. Britanac je bez izgubljenog poena osvojio gem i izjednačio na 3-3, a u sedmom gemu nije iskoristio brejk loptu. Od tog trenutka krenula je serija Đokovića, jer je dobio treći set rezultatom 6-3, a niz nastavio i u četvrtom setu koji je dobio sa nulom.

Četvrti set Novak dobija veoma lako za samo 28 minuta. U tim momentima delovao je najsvežije, vineri su se ređali, a Britanac nije mogao ništa da učini. Baš kao protiv Stana, Nole je i poslednji set na ovom meču dobio sa nulom. Ovo je treći put da Đoković dobija Marija u finalu prvog GS sezone.
nole i marej aoOvo je bio 24. međusobni duel dva tenisera, a 16. pobeda Đokovića.

Đokoviću je ovo 71. finale u karijeri, a ukupno 49. titula i osmi gren slem trofej.

Ovaj rezultat doneće Đokoviću nove bodove za ATP listu, jer je prošle godine poražen u 1/4 finalu, tako da će od ponedeljka povećati prednost nad drugpolasiranim Federerom i imaće 3800 poena “viška”.

Naredni turnir na kome će najbolji teniser sveta učestvovati biće turnir u Dubaiju od 23. februara.