Dodeljene WTA nagrade za 2013. godinu

Posle svake sezone dodeljuju se ATP i WTA nagrade u više kategorija. Mi Vam predstavljamo ko su osvajačice nagrada u WTA turu.

serenaTeniserka godine: Serena Vilijams

Prva teniserka sveta Amerikanka Serena Vilijams proglašena je u izboru WTA drugu godinu zaredom za najbolju igračicu sveta.  Ovo je peti put u karijeri da mlađa sestra Vilijams osvoji priznanje najbolje teniserke sveta. Vilijamsova je ove sezone pobedila na 78 od 82 meča, osvojivši 11 titula, medju kojima US open i Rolan Garos, kao i ukuopno 12.385,572 dolara.

“Pobede ću uvek pamtiti, ali takođe je važno da učim iz grešaka, kako ih ne bih ponavljala”, rekla je Vilijamsova koja je još 2002, 2008, 2009. i 2012. proglašavana za igračicu godine.

Novajlija godine: Eženi Bušar

Eugenie BouchardŽenska teniska asocijacija (WTA) proglasila je kanadsku teniserku Eženi Bušar za ‘novajliju godine’. Ove sezone 19-godišnja Kanađanka na pet turnira stigla je barem do četvrtfinala, a igrala je i svoje prvo WTA finale u Osaki. Dobila je dve teniserke iz Top 10 – Jelenu Janković i Samantu Stosur, a tokom godine bila je bolja i od Ane Ivanović i Sloun Stivens.

Godinu je počela kao 147. na svetu, a  završila kao 32. na WTA listi, najbolje rangirana Kanađanka i najbolje rangirana tinejdžerka.

halepNajveći napredak godine: Simona Halep

Rumunka Simona Halep proglašena je za teniserku koja je najviše napredovala tokom sezone 2013. Čelnici WTA odlučili su da nagrade 22-godišnju igračicu koja je trenutno 11. na svetskoj rang-listi.

Poslednju titulu, od šest u ovoj godini, Halep je osvojila u Sofiji. Pre toga slavila je u Nirnbergu, Den Bošu, Budimpešti, Nju Hejvenu i Moskvi.

Dubl tim godine: Sara Erani i Roberta Vinčierani and vinci

Drugu godinu za redom ove simpatične Italijanke proglašene su za najbolji dubl tim tokom ove sezone. One su tokom ove godine osvojile svoj treći Gren Slem – Australijan open, gde su u finalu pobedile Kejsi Delakvu i Ešli Barti. Osvojile su još i titule na turnirima u Parizu i Kataru i bile su finalistkinje Sidneja, Rima i Rolan Garosa. Godinu su završile kao prve na svetu iako su izgubile u polufinalu Završnog Mastersa u Istanbulu.

Povratak godine: Alisa Klejbanova

alisa klejbanovaKlejbanova je svoj povratak započela na ITF turniru u Pensilvaniji gde je u finalu sa 6-3, 6-0 pobedila Natali Pluskotu, posle tri meča kvalifikacija stigla je do titule. Pošto je zakasnila sa prijavom za Vimbldon, organizatori joj nisu dali WC pa se oko toga digla velika prašina. Alisa potom odlazi u Njujork gde igra ITF turnir $10.000. Na tom turniru stiže do polufinala gde gubi meč nakon dobijenog prvog seta. Posle dobrih nastupa na ITF turnirima, Alisa igra i WTA turnire gde prolazi solidno dobijajući teniserke iz TOP 50.

Na WTA turniru u Mosvi dobija WC gde stiže do četvrtfinala, a sezonu okončava učešćem u finalu FED kupa. Na kraju sezone Klejbanova je stigla do 185. mesta na WTA listi.

Nagrade za omiljenu teniserku na tviteru i fejsbuku, kao i nagrade za video godine i turnir godine biće naknadno objavljeni posle završetka glasanja.