Dodeljene ATP nagrade za 2013. godinu

Kao i svake godine, ATP dodeljuje nagrade za najbolje tenisere u protekloj sezoni.

Prve tri kategorije: igrač godine, dubl tim godine i mlada nada godine, određuju se pomoću ATP liste, dok za kategorije najveći napredak godine, povratak godine, fer plej igrač godine i  turnir godine,  ATP izabere nominacije, a igrači su ti koji biraju. Takođe, tu su nagrade  i za humanitarca godine i novinar godine koju dodeljuje ATP, a  ljubitelji tenisa glasaju za omiljenog tenisera i dubl tim.

Igrač godine: Rafael Nadal
Jasno je bilo da je finale US Opena  zapravo bila nezvanična bitka za tron i prvo mesto. Novak Đoković i Rafael nadal osvojili su prva  dva Gren Slema godine, dok je Novak igrao i finale trećeg, a Nadal  osvojio čak pet Mastersa, spram Novakovog jednog. Količina bodova koja je bila na crti, kao i činjenica   da će pobednik biti jedini teniser sa dva Gren Slema ove sezone, jasno je donela i igrača godine. Iako je Novak imao senzacionalan kraj sezone, bez izgubljenog meča, Nadal je ipak stekao preveliku prednost. 10 naspram 7 titula i prednost od oko 800 ATP poena.

Dubl tim godine: Bob i Majk  Brajan
Nakon što su osvojili 15 titula, od toga tri gren slema i pet mastersa, nije bilo sumnje da su Braća Brajan najbolji. Ne samo da su osvojili 3 GS-a u nizu, već su bili i jedini dubl  tim u istoriji Open ere koji je istovremeno držao sva četiri Gren Slema osvojena u nizu, jer su prethodnu sezonu završili trijumfom na US Openu. Bili su i na dva koraka od kalendarskog GS-a, ali su izgubili u polufinalu istog Slema. Takođe, u Indijan Velsu su  kompletirali svoju kolekciju Mastersa, osvajanjem te jedine titule koja im je falila.

Mlada nada godine: Jirži Veseli
Mlada nada sutrašnjice jeste nagrada koja je zamenila  nagradu Novajlija godine, za koju su glasali  igrači. Umesto toga, nju dobija najmlađi teniser u top 100 na ATP listi. Jirži je sa 250. mesta skočio na 78. igrao po prvi put u glavnom žrebu Gren Slema i osvojio 3 čelendžera iz 4 finala. Mlada juniorska sezacija ima  20 godina. To pokazuje koliko se tenis menja i koliko je mladim generacijama teže da se probiju na listi. Nekada su se tinejdžeri brzo probijali na ATP listi, danas ih nema  u top 100!

Za nagradu Humanitarac godine,  još jendom je izglasan Rodžer Federer, a novinar godine je Brendon Džang.

Teniseri su glasali ovako:

Najveći napredak godine: Pablo Karenjo-Busta
(Nominovani: Fabio Fonjini, Ivan Dodig, Stanislas Vavrinka)

Španski teniser  započeo je godinu na 715. mestu, završiće je čak na 66.! Impresivnim skokom od čak 650 mesta, jasno je zašto su se kolege opredelile baš za njega. Započeo je godni sa 35 pobeda na fjučers turnirima. Niz koji je inače prekinuo Ilija Bozoljac trijumfom u jednom finalu. Ostalih 7  fjučers finala je osvojio, kao i  dva čelendžera.

Povratak godine: Rafael Nadal
(Nominovani: Dimitrij Tursunov, Somdev Devarman, Tomi Robredo).
Nakon 7 meseci odsustva malo ko je mislio da će Španac biti sila koja je bio, bar ne odmah. Ipak, na prvih 9 turnira, igrao je 9 finala! Od toga, osvojio je 7 titula. Jedini kiks imao je ispadanjem u prvom kolu Vimbldona, nakon čega i pored impresivnog starta sezone, nije  bilo ni na vidiku da će godinu završiti kao broj 1. Ipak, uradio je što je malo kome pošlo za rukom. Osvojio je Sinsinati, Kanadu i US Open i do kraja sezone igrao još dva finala i dva polufinala.

Fer plej igrač godine:Rodžer Federer
(Nominovani: Huan Martin Del Potro, David Ferer, Rafael Nadal)
Iako je za njegove standard imao razočaravajuću godinu, usput osvjivši samo jednu, malu titlu i završivši godinu van top 3 nakon čitave decenije, ispadanjem iz top 4 na čak 7. mesto, Federer je po deveti put proglašen za igrača koji je najuviđavniji na terenu i kojeg krasi najbolje ponašanje i fer plej.

Miljenik publike još jednom je švajcarski teniser Rodžer Federer, a  miljenici publike su i svetski par br1, braća Brajan.
Nagrada za turnir godine biće objavljena 2014. godine.