DK: Sjajni Novak, uz dramatičan poraz Janka posle meč lopte, za 1:1

Nakon prvog dana polufinalnog meča Dejvis kupa između Srbije i Kanade, rezultat je 1:1. Publika u Kombank Areni je imala priliku da vidi dva potpuno različita meča, rutinsku i ubedljivu pobedu Novaka Đokovića i pobedu Miloša Raonića u pet setova, nakon preokreta.

Dejvis Kup, Beograd 2013Prvi teniser sveta Novak Đoković nije pružio šansu Vašeku Pospišilu da i pomisli na iznenađenje. Uvodni gemovi su poslužili Novaku da se privikne na šljaku u dvorani, nakon betona u Njujorku, a čim je napravio prvi brejk, Kanađanin je pao u igri i uz još jedan brejk, Novak je lako okončao prvi set. Đoković nije stao, nego je produžio i svoju seriju gemova uvećavao, pa je ubrzo i drugi set rešio u svoju korist, bez izgubljenog gema! Seriju je preneo i na treći set, napravio je odmah brejk i do kraja su teniseri čuvali svoje gemove, za pobedu Đokovića 6-2, 6-0, 6-4, nakon 103 minuta igre.

“Ne želim da zvuči kao nešto što sam već pričao, ali motivacije kada se igra za Srbiju ima na pretek i daje mi dodatnu snagu. Mnogo sam svežiji u odnosu na prethodne godine kada sam dolazio, nemam povredu ili nešto što me brine i drago mi je da je prvi poen došao posle sat i po”, rekao je Đoković.

A onda je na teren izašao Janko Tipsarević, koji je u četvrtom duelu sa Milošem Raonićem tražio prvu pobedu. Užasno je Janko krenuo i Miloš je odmah stigao do 3-0, zatim se Janko probudio, a u završnici seta uspeo da napravi još jedan brejk i povede u setovima. U drugom setu su teniseri ljubomorno čuvali servis, a par grešaka Tipsarevića oberučke je prihvatio Raonić u osmom gemu, a potom i odservirao za izjednačenje.

U trećem setu, na terenu je bio samo Janko. Startni brejk je sačuvao lako, konstantno vršeći pritisak na Raonićev servis, ali i bez još jednog brejka, uspeo je da povede 2-1. Na startu četvrtog seta, Raonić je zatražio medicinski tajm aut, ali uprkos tome uspeo je da povede 3-1, zatim odbrani brejk loptu i potom laganim servis gemovima meč odvede u peti set.

U petom setu, Janko je stalno bio u prednosti, imao polušanse na Raonićev servis, ali uvek je malo falilo da mu uzme servis. Najbolju priliku da slomi protivnika propustio je Tipsarević u 10. gemu. Poveo je Raonić 40:15 i činilo se da ide ka novom gemu, ali je Janko izvukao neke neverovatne udarce i fantastičnom forhend paralelom počistio liniju za izjednačenje 40:40. U dužoj razmeni je Janko pokazao čelične živce, strpljivo čekao da Kanađanin pogreši, a on je pogodio mrežu i poklonio mu meč loptu. Zadrhatala mu je ruka, morao je na drugi servis, ali je odlično potom napao, pa je Janko meč loptu poslao u aut. Odmah nakon servisa je istrčao na mrežu i naterao ga da pogreši, a zatim uspeo da 28. asom izjednači. To je bio prvi prelomni trenutak, a drugi se odigrao kada su ušli u peti sat borbe – poklekao je Tipsa. Raonić je neočekivano došao do brejka, koji je potom surovo potvrdio sa četiri vezana asa i doneo Kanadi prvi poen u polufinalu Dejvis kupa. Na kraju, preko četiri sata tenisa i pobeda Raonića 5-7, 6-3, 3-6, 6-3, 10-8.

Sutra je na programu dubl meč, a za nas su najavljeni Nenad Zimonjić i Ilija Bozoljac, a u kanadskom timu Daniel Nestor i Frenk Dančević, ali selektori imaju pravo promene igrača pre meča.

U drugom polufinalu, Češka u najjačem sastavu vodi 2-0 protiv Argentine, koja je bez Huana Martina del Potra. Štepanek je dobio Huana Monaka 7-6, 6-3, 6-2, a Tomaš Berdih  Leonarda Majera 6-4, 4-6, 6-3, 6-4.