AO, dan prvi (teniserke): Poraz Hantuhove i Bartel

article-2261992-16EBDB14000005DC-884_634x410  Prvog dana Australijan opena na teren su izašle Marija Šarapova, Agnješka Radvanska, Anđelik Kerber, Na Li, Samanta Stosur, Venus Vilijams…

Program na centralnom terenu otvorila je Marija Šarapova protiv svoje sunarodnice Olge Pučkove. Šampionka iz 2008. godine Marija Šarapova perfektno je započela ovogodišnji Australijan open, pošto je pobedila zemljakinju Olgu Pučkovu sa 6:0, 6:0.

Pučkova je dostojan otpor pružila jedino u prva dva gema – na startu je imala dve brejk lopte, u narednom gemu 40:15 na svoj servis, ali je Šarapova oba puta preokrenula i povela sa 2:0. Tu je bio kraj, Marija je potpuno ušla u udarac i do kraja nije izgubila nijedan gem.

Meč je trajao samo 55 minuta, a u drugoj rundi Šarapova će igrati sa Japankom Misaki Doi, koja je u dva seta savladala Petru Martić iz Hrvatske. Inače, ovo je treći put u karijeri da je Ruskinja dobila meč na Grend slem turniru rezultatom 6:0, 6:0.

Ukupno, Šarapova je imala 18 vinera i 11 neiznuđenih grešaka, dok je Pučkova upisala četiri direktna poena i čak 19 grešaka.

Bojana Bobušić, devojka rođena u Beogradu koja nastupa za Australiju, servirala je za set protiv Agnješke Radvanjske, ali je izgubila sa 7:5, 6:0.

Bobušićeva, koja ima 25 godina i trenutno je 307. na svetu, vodila je sa 5:4 i imala 30:15, ali dve lose reakcije na drop šotove Poljakinje koštale su Australijanku prvog seta. Nakon što je izjednačila na 5:5, Radvanjska je zaigrala mnogo sigurnije, vezala je devet gemova i došla do pobede za 81 minuta igre.

Poljakinja, koja je osvojila titule u Oklendu i Sidneju ne izgubivši ni set, u drugoj rundi će se sastati sa Irinom Kamelijom Begu iz Rumunije, koja je sa 6:4, 6.2 dobila bivšu najbolju juniorku sveta Aranču Rus.

Venus Vilijams i Na Li bez ikakvih problema plasirale su se u drugo kolo Australijan opena.

Starija Vilijamsova pobedila je Galinu Voskobojevu sa 6:1, 6:0, dok je Kineskinja bila bolja od nekadašnje velike nade svetskog tenisa Sesil Karatančeve – 6:1, 6:3.

Li će se u drugoj rundi sastati sa Olgom Govorcovom, koja je dobila Francuskinju Parmentije, dok Venus čeka Alize Korne, koja je sa 10:8 u trećem setu pobedila Marinu Eraković.

Pošto je opterećena brojnim povredama poslednjih sezona, od Venus se više ništa sa sigurnošću ne može očekivati, ali sada je pružila partiju kao iz starih dana i lako je slavila, uz podršku sestre Serene sa tribina.

Za tačno sat vremena igra Venus je imala 21 vinera i 10 neiznuđenih grešaka, a Li je u svom meču takođe relativno lako slavila uprkos tome što je imala 31 grešku i deset manje vinera.

Samanta Stosur mučila se sa Kai-Čen Čang, ali je ipak uspela da savlada devojku iz Kineskog Tajpeja, koja je danas napunila 22 godine. Čang je servirala za prvi set, ali se Australijanka vratila i uzela prvi set u taj brejku.

U drugom setu Stosur je rano napravila brejk i do kraja je uspela da dođe do pobede i donese olakšanje domaćoj publici.

Oprandi je eliminisala Pironkovu, koja izgleda igra samo na Vimbldonu, a Italijanku sada čeka okršaj sa Julijom Gerges, koja je takođe u tri seta bila bolja od Vere Duševine.

Prvo kolo, žene, donji deo žreba:
Marija Šarapova – Olga Pučkova 6:0, 6:0
Venus Vilijams – Galina Voskoboeva 6:1, 6:0
Na Li – Sesil Karatančeva 6:1, 6:3
Kristina Pliškova – Saša Džons 6:3, 6:2
Sorana Kirstea – Koko Vandeveg 6:4, 6:2
Olga Govorcova – Polin Parmentije 2:6, 6:3, 6:2
Romina Oprandi – Cvetana Pironkova 4.6, 7:5, 6:2
Julija Gerges – Vera Duševina 7:5, 2:6, 6:4
Samanta Stosur – Kai-Čen Čang 7:6, 6:3
Agnješka Radvanjska – Bojana Bobušić 7:5, 6:0
Jekaterina Makarova – Mišel Laršer de Brito 6:2, 7:6
Klara Zakopalova – Šanel Šipers 6:1, 6:2
Kirsten Flipkens – Nina Bratčikova 6:4, 6:3
Misaki Doi – Petra Martić 6:3, 6:4
Alize Korne – Marina Eraković 7:5, 6:7, 10:8
Jelena Janković – Johana Larson 6:2, 6:2
Irina-Kamelija Begu – Aranča Rus  6:4, 6:2
Marija Žoao Keler – Karin Knap 3:6, 6:3, 6:3
Marion Bartoli – Anabel Medina Gariges 6:2, 6:4
Anđelika Kerber – Elina Svitolina 6:2, 6:4
Heder Votson – Aleksandra Kadantu 2:6, 6:3, 6:2
Kamila Đorđi – Stefani Forec Gakon 2:6, 3:6
Stefani Fogele – Tamira Pašek 4:6, 6:4, 5:7
Vesna Dolonc – Olivija Rogovska 7:5, 5:7, 8:6
Juksuan Žang – Đie Ženg 1:6, 6:3, 4:6
Dominika Cibulkova – Ešli Barti 3:6, 6:0, 6:1
Ksenija Pervak – Mona Bartel 7:5, 2:6, 6:4

Mendi Minela – Valeria Savinik 6:7, 1:6
Danijela Hantuhova – Jung-Jan Čan 6:1, 1:6, 1:6
Kejsi Delakva – Medison Kiz 4:6, 6:7
Ana Ivanović – Melinda Cink