AO, 9.dan (Ž): Dve Ruskinje u polufinalu

Nakon odigranih mečeva četvrtfinala u drugoj polovini žreba poznat je i prvi polufinalni par na ovogdišnjem Australijan openu. Ruskinje Jekaterina Makarova i Marija Šarapova boriće se za mesto u velikom finalu. Makarova je sa 6-4, 6-0 savladala Simonu Halep, dok je Šarapova rezultatom 6-3, 6-2 bila bolja od Eženi Bušar.

Meč između Makarove i Halep obilovao je greškama, ali i dugim poenima. Ruskinja je odlično počela meč napravivši dva brejka za prednos od 3-2. Rumunka je uspela već u sledećem gemu da vrati jedan brejk prednosti, ali do kraja seta Makarova je bila sigurna na svoj servis. Posle 40 minuta igre Makarova je rešila prvi set 6-4.

sarapova

U drugom setu viđena je neprepoznatljiva igra Simone Halep. Dosta je grešila i nije koristila brejk šanse. Makarova je dobila drugi set sa 6-0 i tako se prvi put plasirala u polufinale Australijan oepna. Ruskinja je iskoristila 5/6 brejk šansi, dok je Halep napravila samo jedan brejk iz devet prilika. Obe teniserke su napravile veliki broj grešaka (Makarova 20, Halep 31), ali je Ruskinja bila bolja u važnijim poenima i zasluženo prošla dalje.

Drugo četvrtfinale trajalo je minut kraće od prvog, a do pobede je došla Marija Šarapova. Na samom startu meča napravila je brejk koji je sigurnim servisima čuvala do kraja. Bušar je u šestom gemu imala dve brejk lopte koje nije iskoristila. Druga teniserka sveta je novim brejkom u devetom gemu dobila uvodni set sa 6-3.

Iako je imala bolji procenat prvog servisa od Šarapove, Bušar je osvajala svega 63% poena. U drugoj deonici Šarapova je bila još bolja ne dozvolivši mladoj Kanađanki nikakvu šansu. Dva brejka bila su dovoljna za osvajanje i ovoga seta i palsman u sedmo polufinale na Australijan openu. Šarapova je odservirala dva asa i napraila 4 duple greške uz 19 vinera, dok je Bušar imala 13 vinera i čak 30 neiznuđenih grešaka.

U međusobnim duelima Šarapova vodi sa 5-0 protiv Makarove. Na Australijan openu odigrale su dva meča (2012. i 2013.) i to u četvrtfinalu. Pobede je odnela Šarapova sa po 2-0 u setovima. Sutra se igraju preostala dva četvrtfinalna meča.